Úspešná povinná jazda, Slováci zdolali Lichtenštajnsko 2:0

Vladimír Weiss v zápase proti LichtenštajnskuVladimír Weiss v zápase proti Lichtenštajnsku Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v Bratislave nad Lichtenštajnskom 2:0 v druhom kvalifikačnom zápase o postup na MS 2014. Zverenci trénerov Stanislava Grigu a Michala Hippa majú na konte v G-skupine štyri body potom, ako na úvod remizovali v Litve 1:1.

Slovenský národný výber sa v boji o svetový šampionát najbližšie stretne na domácej pôde s Lotyšskom 12. októbra, o ďalšie štyri dni 16. októbra privíta opäť v Bratislave Grécko.

Slováci v zápase neoslnili, no vďaka gólom Mareka Saparu z 36., resp. Martina Jakubka z 78. minúty získali tri povinné body do tabuľky.

Slovensko - Lichtenštajnsko 2:0 (1:0)
Góly: 36. Sapara, 78. Jakubko, ŽK: Zabavník, Weiss, Jakubko - Polverino, Burgmeier, Christen, D. Hasler, rozhodovali: Evans - King, Boore (všetci Wales), 4200 divákov.

Slovensko: Kuciak - Pekarík, Škrtel, Saláta, Zabavník - Guldan - Weiss (63. Breznaník), Sapara, Stoch - Hamšík (82. Kucka) - Bakoš (60. Jakubko)

Lichtenštajnsko: Jehle - Oehri, Stocklasa, Kaufmann, Burgmeier - Polverino - Beck (70. Eberle), N. Hasler, D. Hasler, Erne - Christen (84. Flatz)

FOTOGALÉRIA ZÁPASU

Stanislav Griga, tréner Slovenska: "Zápas mal očakávaný priebeh, celých 90 minút sme hrali do organizovanej obrany súpera. Mali sme veľa šancí, ale efektivita bola dnes nízka. Gólov v sieti súpera malo byť viac, chceli sme potešiť fanúšika väčším počtom gólov. Zápas sme chceli vyhrať na nulu. Hamšík mal hrať ešte vyššie pod hrotom, tesne pod Bakošom a mal sa viac dostávať do zakončenia. Striedanie Weissa bolo taktické, mal už žltú kartu a za zákrok na brankára mohol dostať červenú. Máme štyri body, chceli sme šesť, ale k Litve už sa nechcem stratiť, hoci je jasné, že sme tam dva body stratili."

Hans-Peter Zaugg, tréner Lichtenštajnska: "Chcem Slovákom pogratulovať k výhre, ktorú si zaslúžilo. Ale aj môjmu tímu vyjadrujem kompliment, pretože naplnilo našu reakciu po poslednej tvrdej prehre. Vedeli sme, že to budeme mať ťažké, lebo Slováci chceli reagovať na remízu v Litve. Domáci mali prvých 20 minút veľký tlak, my sme sa sústredili na obranu a mali sme šťastie. O čo viac zápas trval, o to viac sme mali viac z hry a aj publikum si všimlo, že nehráme až tak zle."

Miroslav Stoch: "Najdôležitejšie sú tri body. Všetci vieme, že naša hra nebola ideálna. Vedeli sme, čo na nás čaká. Hráči Lichtenštajnska boli vzadu, iba bránili a proti tomu sa ťažko hrá. Nepredviedli sme dobrú hru pre diváka, ale dôležité je víťazstvo. Na celom svete už nie je slabý súper. Ak by sme premenili šance v prvom polčase a dali tri góly, zápas by sa odvíjal určite inak. Je len ťažké hrať proti týmto malým krajinám, ktoré prídu iba brániť. Potom sa hrá len veľmi ťažko. Podobne to bolo aj v minulej kvalifikácii proti Andore."

Vladimír Weiss: "Je hanba, čo predviedli diváci, že ich prišlo tak málo na zápas reprezentácie a že polovica z nich pískala. Tréner nám pred zápasom povedal, že je jedno, či dáme gól v prvej alebo v poslednej minúte, dôležité je víťazstvo a to sme splnili. Niekedy sú také zápasy, že súper príde brániť, ale to nie je dôvod na to, aby sa takto ľudia správali a pokrikovali po nás."

Dušan Kuciak: "Nemal som veľa roboty, ale bolo potrebné udržať si koncentráciu počas celých 90 minút. Mali zo dve nebezpečné strely, z toho jedna však bola z ofsajdovej situácie. Vedeli sme, že ten gól sa nám podarí streliť, nakoniec sme to zlomili a ja si myslím, že sa nemáme za čo hanbiť."

Martin Jakubko: "Z našej strany to mohlo byť určite lepšie. Takto sa domáce zápasy nehrajú, mali sme vyhrať vyšším rozdielom. Na začiatku sme mali tri-štyri šance, ktoré keby sme premenili, zápas by sa vyvíjal inak. Na druhej strane tri body sú doma a úlohu sme splnili. Fanúšikovia mali dôvod na nespokojnosť."

Marek Bakoš: "Čím viac chcete, tým menej to do bránky padá. Veľmi som sa chcel strelecky presadiť, ako tím sme sa snažili dať čo najskôr gól. Už na začiatku sme mali šance. Som smutný, že sa nám nepodarilo proti Lichtenštajnsku viackrát skórovať. Teraz už veľmi nad šancami nerozmýšľam, jednoducho som mal dať gól. Mrzí ma, že sa mi to nepodarilo. Nepozerám sa však na individuálne štatistiky, som rád, že sme vyhrali. Aj keď sa nám strelecky nedarilo, nepanikárili sme a išli sme za víťazstvom."

Marek Sapara: "Čakali sme lepší výsledok a vyššie víťazstvo. Celý národ vedel výsledok Lichtenštajnska v zápase s Bosnou a čakal, že aj my im dáme osmičku. Potrebovali sme dať gól skôr ako v 36. min. Verili sme, že súperi po inkasovanom góle hru otvoria a budú chcieť hrať viac futbal. Aj za stavu 1:0 však nehrali, stáli vzadu a iba bránili. Svoju taktiku neopustili a vytrvalo sa jej držali. My sme mali šance, mohli sme dať viac gólov, ale nepodarilo sa nám to. Som rád, že sa mi podarilo v oboch zápasoch skórovať. Dlho som na góly v reprezentácii čakal. Som rád, že som mohol nastúpiť v oboch zápasoch. Do ďalšieho súboja musíme niektoré veci zmeniť. Máme teraz štyri body, chceli sme šesť. O mesiac máme ďalší dvojzápas, treba sa pripraviť na duely s Lotyšskom a Gréckom."

ONLINE KOMENTÁR:

KONIEC, Hotovo, Slovensko má prvú výhru v skupine po triumfe 2:0 nad Lichtenštajnskom.

92. min: Jakubko v čistej šanci odmietol druhý gól. Tesne vedľa.

90. min: Ešte štyri minúty nastaveného času.

88. min: Stoch mal prsty v ďalšej nebezpečnej akcii, dnes jeden z najlepších hráčov Slovenska.

84. min: STRIEDANIE - Christen prenecháva miesto na ihrisku Flatzovi

81.min: STRIEDANIE - Kucka je posledným striedaním tandemu Griga - Hipp, zápas skončil pre Hamšíka

78. min. GÓL! Jakubko využil svoju prvú šancu a strelou k žrdi prekonal Jehleho.

77. min: Kuciak podbehol triviálny center, z následného rohu čistá šanca hostí. Budíček, chlapci - ešte sa hrá.

75. min: Juraj Kucka má medzi divákmi minimálne jedného oddaného fanúšika. Ťažko opísať, treba počuť. :-)

73. min: Kuciak pri lopte! A istotou stiahol center Lichtenštajncov

72. min: Hasler je ďaľším hráčom so žltou kartou.

70. min: STRIEDANIE - Eberle končí - Beck naskakuje.

69. min: Škrtel po rohu hlavičkoval asi meter nad.Druhý polčas do týchto chviľ nestojí za veľa.

65. min: A Jakubko už má žltú kartu po asi nevhodnom komentári smerom k rozhodcovi

63. min: STRIEDANIE - Dohral aj Weiss, miesto neho po trávniku behá Breznaník.

60. min: STRIEDANIE -  Bakoš už toho mal tak akurát, miesto neho sa na hrote bude biť Jakubko

59.min: Weiss po dramatickom páde dostal čo chcel - žltú kartu za simulovanie

53. min: Okrem Hamšíkovej strely sa zaiaľ nič podstatné nestalo.

KONIEC PRVÉHO POLČASU--------------------------------------

47. min: Zabavník dostal žltú kartu, ktovie začo.

45.min: Ešte 4 minúty nastavenia. Hra po góle stratila tempo.

40. min: Ďalšia gólovka po skrumáži v šestnástke hostí, lopta ale v bráne neskončila.

39. min: Au! To Hamšíka muselo bolieť, zaslúžená žltá karta pre Burgmeiera

36. min: GÓL! Po centri z pravej strany sa lopta s veľkou dávkou šťastia dostala k Saparovi, ktorý ju s ešte väčším prispením šťasteny dotlačil do siete. 1:0.

34 min: Ďaľšia sľubná akcia skončila nepresnou prihrávkou do pokutového územia.

32. min: Všetky útoky SLovákov končia u Jehleho. Domáci idú akoby na pol plynu.

29. min: Polverino prvým hráčom zápasu so žltou kartou

27.min: Ani Saparov pokus zo strednej vzdialenosti brankára hostí Jehleho neohrozil.

24. min: Hostia vystrelili a to dosť nebezpečne! Kuciak vyrazil na rohový kop. Následná nebezpečná situácia skončila ofsajdom.

22.min: Stoch po rohovom kope poslal propagačný pokus na bránu, Jehle nemal žiadny problém.

19.min: Škrtel vzorovo nabil na strelu hosťom, tí z dobrej príležitosti vyťažili iba strelu do poloprázdneho hladiska.

15. min: Postupne sa preberajú aj diváci.

12. min: Guldanova strela z diaľky skončila v hľadisku.

11.min: Nájazd Bakoša po skvelej prihrávke Škrtela, brankár pokus opäť kryl.

9 min: Podozrivý zákrok v šestnástke Lichtenštajnska, rozhodca hru neprerušil.

6. min: Dve šance pre Slovensko, Bakoš ani Sapara gól nedali.

2.min: Domáci získali priamy kop z dobrej pozície, ale strela bola zrazená k rohovej zástavke

1.min: Hvíízd! Zápas začal. Slováci hrajú v bielych dresoch, hostia zvolili červenomodrú kombináciu.

• Zdroj: športky, SITA, TASR, tm, dailyomtion