Jágr ukázal svoju veľkosť, fanúšikovia sa mohli baviť hokejom

Jaromír Jágr po zápase v mixzóne
Jaromír Jágr po zápase v mixzóne

PRAHA - V hokejový sviatok sa premenil zápas predohrávaného 10. kola extraligy medzi Kladnom a Slaviou Praha. Na atraktívny zápas dorazila väčšina divákov s cieľom predovšetkým si užiť návrat legendy Jaromíra Jágra a ďalších popredných hráčov z NHL do českej extraligy.

Väčšinou zvedavosť a nie príslušnosť k jedným či druhým klubovým farbám úplne zaplnila hľadisko haly, ktorá sa však od začiatku bavila hokejom. Výstižné bolo už úvodný buly, na ktoré sa proti sebe postavili Tomáš Plekanec a Roman Červenka. Nie však obhajujúcich farby svojich zámorských zamestnávateľov pri kanadskom derby Montreal vs. Calgary, ale v dresoch Kladna a Slavie.

Ešte predtým boli fanúšikovia svedkami, ako si kamera našla v tuneli toho, na ktorého sa pri nástupe oboch tímov na ľad čakalo predovšetkým. Jágr - tak ako je zvyknutý - prišiel z kabíny až úplne ako posledný a postavil sa na pravé krídlo prvej formácie vedenej Plekancom, na druhom bol Jiří Tlustý. Na strane Slavie bol po boku Červenku Vladimír Sobotka.

"Fandím síce Slavii a nedostanem sa bohužiaľ na každý jej zápas, ale ten dnešný, kedy je možné vidieť Romana Červenku a na druhej strane Džegra s Plekym, som si nemohla nechať ujsť," povedala ČTK jedna z fanúšičiek.

Rozdelenie síl a priazne v hľadisku bolo prvýkrát najlepšie viditeľné v deviatej minúte, kedy hviezdne kvarteto Kladna opustilo klzisko po dlhom, viac ako dvojminútovom striedaní, kedy tlačilo Slaviu v jej obrannom pásme a zožalo búrlivý aplauz. Okrem umenia zámorských hviezd držal viac ako 15 tisíc divákov vo vare aj vyrovnaný priebeh napínavého súboja či DJ, ktorý najprv povzbudil Plekanca songom "Nech je ako vietor" v podaní jeho ženy - herečky a speváčky Lucie Vondráčkovej, potom spojil zábery na Jágra a Židlického so slávnym hitom Tiny Turner "Simply the best".

Na ľade síce Jaromír Jágr prehral, ​​ale napriek tomu sa cítil majiteľ klubu víťazom. Zaistil pre zápas halu, dohodol so Slaviou predohrávku 10. kola a zažil poriadne nervové vypätie pri vybavovaní transferov. Jágr do toho vložil všetky sily, aby zabránil trapasu - vypredanému zápasu bez hviezd.
Duel sa zrejme uskutočnil len vďaka zásahu najproduktívnejšieho Európana NHL, ktorý apeloval na vedenie zámorskej súťaže. Nutne potreboval, aby on sám, Tomáš Plekanec, Jiří Tlustý a Marek Židlický v stretnutí nechýbali. Rovnako tak popohnal administratívu u posíl Slavie Romana Červenku a Vladimíra Sobotku.

Po zápase bol Jágr viditeľne vyčerpaný. "Keby ste videli, čo sa dialo do tretej hodiny v noci. Pre mňa je vôbec víťazstvo, že sa zápas uskutočnil. My sme mali v pláne to zrušiť, keby to tak nedopadlo. Použil som všetkých mojich známych ľudí," povedal Jágr novinárom a dodal: "Dopadlo to tak, že mi povedali, že to podpíšu jedine v prípade, keď dá súhlas samotný komisionár NHL Bettman."

Pomohol mu bývalý spoluhráč z New Yorku Rangers a terajší viceprezident NHL Brendan Shanahan. "Musím mu poďakovať. Telefón odniesol Bettmanovi do kancelárie. Vďaka tomu sme mali možnosť všetci nastúpiť. Keby som vedel, že Červenka sa Sobotkom budú takto vyčíňať, tak by som sa na nich vykašľal," smial sa Jágr v narážke na duo, ktoré vlastne zariadilo výhru Slavie tromi kanadskými bodmi. "Ale bolo jasné, že to urobím aj pre nich," dodal.

Jágr bol rád, že má vo vedení NHL kamaráta. "Je pravá ruka Bettmana. Hovoril som Brendanovi, že to má vo svojich rukách. Ak to nevyjde, tak som tu mŕtvy muž. Som rád, že som to prežil," nadviazal Jágr a zopakoval, že vážne uvažoval o preložení zápasu, keby sa vybavenie transferkariet nepodarilo.

"Nebolo by to jednoduché rozhodnutie. Neverím, že by boli ľudia spokojní, keby tu nehral žiadny hráč z NHL. Ja som bol za zrušenie. Pre mňa len to, že sa zápas uskutočnil, je víťazstvo," vydýchol si.

"Cítim sa strašne unavený. Mám toho plný "brejle", mám problémy stáť. Nie je jednoduché po piatich mesiacoch nastúpiť proti takým ostrým chlapcom. Ja som toho veľa nenatrénoval. Posledné roky nie som zvyknutý tráviť toľko času na ľade," doplnil Jágr.

Podľa Jágra bude Kladno so štvoricou posíl z NHL pre každého veľkou motiváciou. "Proti nám všetci budú nastupovať s tým, že keď vyhrajú, tak budú oslavovať, ako by vyhrali majstra. S tým musíme počítať, o to to bude ťažšie. Nedá sa nič robiť, bude to aj väčšia motivácia pre nás," doplnil Jágr .

Žiadny príhovor nechystá: "Samozrejme, že počas zápasu a tretiny sa to snažím brať na seba, to by bolo hlúpe, keby to tak nebolo. Nejde o to kričať alebo niečo vyčítať, je potrebné sa učiť zo dňa na deň a pokúsiť sa byť lepší v ďalšom striedaní alebo v ďalšom zápase. Je to všetko o skúsenostiach a o vôli sa zlepšiť."

Jágr nemá predstavu, ako dlho môže výluka trvať. "Verím, že to bude rýchlejší ako minule. Tie strany sú oveľa bližšie než predtým. Keď som sa pýtal Shanyho, tak to výborne opísal. Prirovnal to k dvom bitkárom, ktorí sa síce nechcú biť, ale všetci sa na nich pozerajú, a preto sa musia biť. Mne to pripadá, že je to taká bitka o ničom," dodal Jágr.

   

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
ČTK, youtube
Foto:
facebook.com/RytiriKladno

DISKUSIA