Slovákov povedie Martin Velits, úspechom bude prvá desiatka

Maroš Kováč, Juraj Sagan, Martin Velits, Peter Privara a Pavol Gálik
Maroš Kováč, Juraj Sagan, Martin Velits, Peter Privara a Pavol Gálik

BRATISLAVA - Vrcholom svetového šampionátu v cyklistike budú preteky elite s hromadným štartom na 261 km. Na štart (nedeľa 23. septembra) v Maastrichte sa postaví aj šestica slovenských cyklistov Peter Sagan, Peter Velits, Martin Velits, Juraj Sagan, Maroš Kováč a Matej Jurčo.

Cyklistov v pelotóne čaká náročná porcia 261 km. Po štarte v Maastrichte absolvujú 100 km po provincii Limburg a následne sa presunú na 16,1 km dlhý okruh v okolí mestečka Valkenburg, ktorý absolvujú desaťkrát.

"Nedele nám na tomto šampionáte vychádzajú, minulú sa Peter Velits stal majstrom sveta v časovke družstiev. Verím, že aj ďalšiu nedeľu budeme úspešní. Na trati bude 32 kopcov, ktoré síce nie sú ťažké, ale stúpania budú s pribúdajúcim časom uberať sily. Hoci nejde o vyložene kopcovitú trať, je len malý predpoklad, že pelotón príde do cieľa pohromade. Našim chalanom by profil mohol vyhovovať. Verím, že podajú zodpovedný výkon a budeme sa tešiť zo slušného umiestnenia," uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Peter Privara

Veľké ambície sa vkladajú predovšetkým do dvojice Petrov Sagana a Velitsa. Obom by mohol profil trate sedieť. Preteky sa pôjdu po podobnej trase, na ktorej sa jazdí podujatie WorldTour Amstel Gold Race, na ktorom skončil tento rok Peter Sagan tretí.

"Umiestnenie do desiatky bude veľkým úspechom. V prípade špurtu väčšej skupiny chceme, aby v nej nechýbal Peter Sagan. Pri dobrej forme by sa mohol dostať do úniku Peter Velits a ak sa vykryštalizuje skupina, je schopný dobre zašpurtovať ako na majstrovstvách sveta do 23 rokov v roku 2007," doplnil športový riaditeľ SZC Pavol Gálik.

Pavol Gálik

Kapitánom slovenského tímu na svetovom šampionáte bude Martin Velits. Jazdec tímu Omega Pharma-QuickStep bude tým, kto určí taktiku slovenských jazdcov. Zároveň by mal do tímu priniesť správneho kapitánskeho ducha. Do dejiska šampionátu odchádza vo štvrtok. Informácie o dejisku šampionátu čerpá od svojho brata Petra, ktorý je v ňom už takmer týždeň. Martin Velits sa pripravoval na MS v domácich podmienkach.

"Za posledné týždne som dosť cestoval, bol som na pretekoch v Kanade, potom v Belgicku. Pre mňa bolo dôležité ostať doma a pripravovať sa v pokoji. Trať je oproti Amstel Gold Race trochu iná, cieľ je až za kopcom Cauberg. V minulosti sme ju spoznali na majstrovstvách Európy. Cyklistika je nevyspytateľný šport, veľa bude záležať od počasia. Pri zlom sa môže špica pelotónu pokojne roztrhať a bude sa prichádzať do cieľa po jednom. Pokojne však v nedeľu môže špurtovať aj 60-členná skupina," uviedol Martin Velits.

Martin Velits

Slováci budú v pretekoch jazdiť predovšetkým pre dvojicu Peter Sagan, Peter Velits. Tomu by mala byť podriadená aj taktika. "Uvidíme, ako to bude v nedeľu vyzerať. Určite sa však budeme snažiť o čo najlepší výsledok. Mojou osobnou ambíciou je pomôcť lídrom tak, aby som bol spokojný so svojou premiérou na majstrovstvách sveta," uviedol Juraj Sagan.

Jedným z najskúsenejších Slovákov na šampionáte bude Maroš Kováč. Čaká ho už štvrtý štart v elitných pretekoch na vrchole sezóny. "V prvom rade by som chcel dokončiť preteky, lebo zatiaľ sa mi to na MS nepodarilo. Z 200 ľudí na štarte bežne na šampionáte dokončí 60 - 70, ak budem medzi nimi, budem veľmi rád. Lídri nášho tímu sú jasní. Na porade pred pretekmi sa rozhodne o mojej konkrétnej úlohe. Podám maximálny výkon, aby som naplnil stanovené úlohy. Ak budem v úniku, budem ho možno kaziť, alebo môžem pomáhať pri stíhaní vedúcej skupiny," naznačil svoje možnosti Maroš Kováč z Dukly Trenčín - Trek.

Maroš Kováč a Juraj Sagan

Na okruhu čakajú na pelotón dve stúpania. Najskôr na Bemelerberg, ktoré meria 900 m a má 5 % sklon, potom tesne pred cieľom na Cauberg (1200 m, sklon 5,8 %). Okruh favoritov na tohtoročný titul je veľmi široký. Na rozdiel od minulosti sa nedá hovoriť o najväčšom ašpirantovi na celkový úspech.

"Na štarte je niekoľko silných tímov, ktoré budú mať lídrov a ašpirantov na titul. Silní budú Belgičania s Boonenom a Gilbertom, už tradične dobrí sú Taliani, Holanďania budú doma a uspieť chcú aj Španieli. Určite to však nevidím len na jedného človeka, ako to bolo v minulosti, keď jazdil Bettini či vlani, keď všetci favorizovali Cavendisha. Budú to iné majstrovské preteky ako kedysi," myslí si Martin Velits.


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA