Nitra bez problémov zdolala Žilinu, gólový zásah Stümpela

Nitran Tomáš Chrenko (v strede) a jeho gólové oslavyNitran Tomáš Chrenko (v strede) a jeho gólové oslavy Zdroj: SITA

NITRA - Obe mužstvá začali opatrne a dôraz kládli predovšetkým na pozornú defenzívu. Tú žilinskú nalomil v 4. min Jokila. Fínsky útočník bol na konci Tománkovej akcie, ktorý svoj pokus nezakončil ideálne, no puk do bránky hostí pohodlne dostal Jokila.

O tri minúty neskôr nevyrovnal Važan, ktorému zmaril radosť efektným zákrokom brankár Žigárdy. Hostí inkasovaný gól k väčšej ofenzívnej aktivite neinšpiroval, skôr naopak. Ich útočnú pasivitu potrestal v 12. min Stümpel, ktorý v situácii dvoch proti jednému prestrelil Johanesa. Na 3:0 mohol upraviť v 15. min Kováčik, no zblízka nemieril presne.

V druhej tretine hrali hostia viacero oslabení, no ich brankár Johanes nedovolil zmenu skóre. Po tvrdom zákroku na Mašlonku dohral v 23. min Rúfus a domáci mali k dispozícii päťminútovú presilovku. Aj napriek viacerým streleckým pokusom ju však nevyužili. Blízko ku gólu bol najmä Segľa, ktorý v 27. min zblízka nevyužil Chrenkovu prihrávku. V II. tretine sa hralo najmä pred žilinskou bránkou, no skóre sa nezmenilo ani po sľubnej Škodovej príležitosti v 40. min.

Hostia mohli znížiť v presilovej hre na začiatku tretej časti, no vtedy sa im to ešte nepodarilo. V 50. min však už boli úspešní, keď brankár Žigárdy neudržal strelu Haranta a puk do nitrianskej bránky pohodlne dorazil Važan. Radosť hostí však netrvala dlho. Už o 49 sekúnd neskôr vrátil Nitre dvojgólové vedenie Tomáš Chrenko, ktorý prekonal Johanesa presnou strelou nad lapačku. V 54. min mohol skorigovať Tomáš Sýkora, no svoj samostatný nájazd gólom nezakončil. V 59. min fauloval Harant vo vyloženej pozícii Mašlonku a ten nariadené trestné strieľanie premenil a upravil na konečných 4:1.

HK Nitra - MsKH DOXXbet Žilina 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Góly: 4. Jokila (R. Tománek, T. Chrenko), 12. Stümpel (R. Tománek, M. Kováčik), 50. T. Chrenko (Jokila, M. Segľa), 59. Mašlonka (tr. strieľanie) - 50. Michal Važan (Harant)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Rúfus 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, Harant (obaja Žilina) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sergejev (Rus.), Kubuš - Gajan, Tornay, 2504 divákov

Nitra: Žigárdy - König, M. Bača, Vosátko, Ordzovenský, Rais, Trefný, F. Kuzma - Jokila, T. Chrenko, Podstavek - R. Tománek, Stümpel, M. Kováčik - M. Segľa, Hamrák, Mašlonka - Hrnka, Pupák, Kmeč

Žilina: Johanes - Devečka, Rúfus, Harant, Dlouhý, Sekáč, Brcko, Staňo - Varga, Troliga, Krejči - Michal Važan, V. Škoda, Horanský - T. Sýkora, Hájnik, M. Drevenák - Drábek

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Mužstvo sme pripravovali na štýl hry, aký produkuje Žilina. Mrzí nás veľa zahodených šancí. To vyústilo do momentu, keď Žilina znížila na 1:2 a my sme sa na chvíľu báli o výsledok. Ak by sme premenili viacero šancí, mohlo to byť z našej strany jednoznačnejšie. Skôr sme mohli šetriť sily."

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Nemôžem povedať, že by sme hrali zle. Prišli sme sem v oklieštenej zostave, chýbali nám nejakí hráč a v každej formácii došlo k zmene. Mali sme mnoho vylúčených, no to nie sú výhovorky. Musím mužstvo pochváliť za to, že sme to zvládli v oslabeniach. V tretej tretine som veril, že s výsledkom niečo urobíme. Gólom na 2:1 sme sa vrátili do zápasu, ale len na chvíľu. Nitra bola lepšia, mala mnoho šancí a vyhrala zaslúžene, no chcem pochváliť aj nášho brankára, ktorý podal výborný výkon."

• Zdroj: SITA, TASR, huste.tv