Slovan štvrtýkrát v rade zvíťazil, v nervóznom zápase zdolal Astanu

Radosť hráčov SlovanaRadosť hráčov Slovana Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Kontinentálna hokejová liga ponúkla v Bratislave šiesty zápas, v ktorom Slovan privítal zástupcu z Kazachstanu - Barys Astana. Zverenci Rostislava Čadu natiahli svoju úspešnú sériu a štvrtýkrát v rade zvíťazili. Po výhre 4:2 (už tretí rovnaký výsledok za sebou) majú v tabuľke už 15 bodov. Najbližšie sa Slovan predstaví v stredu 26. septembra o 19:30 proti Jugre Chanty-Mansijsk.

Slovan Bratislava - Barys Astana 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)
Góly: 9. Miklík (Vondrka), 14. Daňo (Šťastný), 23. Vondrka (Bližňák), 47. Bližňák (Vondrka, Švarný) - 22. Antropov (Upper), 45. Boyd (Dawes, Bochenski). Rozhodcovia: Dejev, Komarov - Misiura, Raming (všetci Rus.), vylúčení: 9:6 na 2 min, navyše: Lipiansky 5+DKZ za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou, Štajnoch 5 min za hrubosť - Antropov 5 min za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus - Višňovský, Boumedienne, Štajnoch, Ďatelinka, Tabaček, Švarný - Miklík, Bližňák, Vondrka - Kukumberg, Ölvecký, Bartovič - Šatan, Lipiansky, Hudáček - Daňo, Šťastný, Dravecký - Mikúš

Barys: Lassila - Belikov, R. Savčenko, Novopašin, Hutchinson, F. Savčenko, Litvinenko, Grigoriev, Mnacjan - Krasnoslobodcev, Gavrilin, Solariov - Bochenski, Boyd, Dawes - Antropov, Upper, Rudenko - Alexandrov, Poliščuk, Žajlauov

Prvá šanca prišla už v úvodnej minúte, postaral sa o ňu Ölvecký, ale Lassila si dal pozor. Brankár Barysu sa vyznamenal aj počas následnej presilovky domácich, keď si poradil so strelami Šatana aj Hudáčka. V 7. minúte mu pomohla aj žŕdka po Ďatelinkovej bombe, no v deviatej už musel vyťahovať puk zo siete. Vondrka vybojoval puk, posunul ho Miklíkovi a ten zavesil - 1:0. Slovan dominoval aj v ďalších minútach duelu. Jeho hráči boli na ľade sviežejší, pohyblivejší a neustále sa snažili vpredu kombinovať. Barys sa predviedol až v 13. minúte. Krasnoslobodcev napriahol spomedzi kruhov a Janus predviedol parádny zásah lapačkou. Kazašský klub mal krátko potom blízko k vyrovnaniu, no Krasnoslobodcev so Solariovom ani natrikrát nepretlačili puk za Janusa. Vzápätí prišiel rýchly brejk domácich, na ktorého začiatku aj konci bol mladík Daňo. Iba sedemnásťročný krídelník získal puk vo vlastnom pásme vyviezol ho pred bránu hostí, narazil si so Šťastným a Lassila bol bezmocný. Hostia hrali od 15. minúty presilovku, no nič veľké nevymysleli. V závere tretiny rozvášnil fanúšikov verdikt rozhodcov, ktorí po súboji pri mantineli udelili Lipianskemu trest 5+DKZ. Najprv avizovali hrubosť, no potom to zmenili na nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou a center tretieho útoku musel do kabín.

Po prestávke dohrávali hostia ešte tri a pol minúty presilovku a podarilo sa im znížiť. Janus prikryl puk, no nemal ho úplne pod kontrolou, čo využil Antropov a zasunul ho do siete. Slovan však odpovedal ešte počas oslabenia. Bližňák poslal do brejku Vondrku a ten blafákom upravil opäť na rozdiel dvoch gólov - 3:1. Po vyrovnaní počtu hráčov na ľade dominoval opäť domáci tím, ktorý si vypracoval niekoľko šancí na skórovanie. Ich ofenzívne snahy však zastavilo ďalšie vylúčenie, keď rozhodcovia poslali na trestnú Ďatelinku za úmyselné posunutie bránky, čo odmenili tribúny búrlivým piskotom. Početná výhoda, ale hosťom nepomohla. Po jej konci sa predviedol peknou individuálnou akciou Hudáček, ale k zakončeniu sa nedostal. Na druhej strane Ďatelinka neustrážil Bochenskeho a zastavil ho až faulom. Rozhodca nariadil trestné strieľanie, americký legionár v drese Barysu však blafákom Janusa neoklamal. Zápas okorenili tvrdé súboje a po jednom z nich sa na ľade strhla bitka. Rozhodcovia potom nadeľovali tresty. Lepšie z toho vyšli hostia, ktorí si zahrali 2+2 minúty presilovku. Vypracovali si niekoľko dobrých možností, no "belasých" podržal výborný Janus. Vzápätí prišla ďalšia bitka Štajnocha s Antropovom a obaja si išli na päť minút "oddýchnuť" na trestnú.

Barys znížil na 2:3 v 45. minúte, keď sa zblízka presadil Boyd a vzápätí mal k dispozícii ďalšiu početnú výhodu. Opäť si však nedal pozor na rýchlonohých súperov a po ukážkovom brejku Vondrku s Bližňákom, upravil druhý menovaný na 4:2. V závere si konečne zahrali v početnej prevahe aj domáci hokejisti, ale góly už nepadli.

Rostislav Čada, tréner Slovana: "Myslím si, že okrem toho, že to bol veľmi rýchly zápas, agresívny a bolo tam veľké nasadenie, bol aj pomerne nečistý. My sme z toho vyšli mínus jedenásť minút, čo sa prejavilo na nasadzovaní hráčov a ich postupnej únave. Zásluhou bojovnosti a odvedenej práce sme z toho vyšli pozitívne, pretože sme dali dva góly v oslabení. To sa nakoniec ukázalo ako rozhodujúce."

Vladimir Krikunov, tréner Barysu Astana: "Chcel by som povedať, že v prvej tretine sme nehrali dobre a neviem, aký to malo dôvod. V ďalších sme sa zlepšili, no dostali sme dva góly v oslabení. S takým tímom ako je Slovan sa to nesmie stať."

Miroslav Šatan: "Niektoré verdikty boli nepochopiteľné. O to lepší pocit máme, že sme zdolali aj rozhodcov. Takéto nespravodlivosti utužia kolektív. Chalani odpovedali najlepšie ako sa dalo - víťazstvom."

Ľubomír Višňovský: "Dnes to bolo naozaj vydreté. Bolo veľa vylúčení, o to ťažšie sa hralo a v závere už chýbali sily. Priznám sa, že aj mne, ale v prvej tretine som sa cítil oveľa lepšie ako v prvom zápase. Som rád, že sme strelili góly na začiatku a nemuseli sme to doťahovať. Doťahovať museli oni a o to viac ich to stálo síl. K výkonu rozhodcu sa nebudem vyjadrovať."

Marko Daňo: "Ľudia boli úžasní, fandením nám veľmi pomohli. Som rád, že sa nám to s Andrejom Šťastným podarilo. Vyšachovali sme ich obranu a strieľal som v podstate do prázdnej bránky. Som rád, že mi to tam padlo hneď v prvom zápase v KHL."

ONLINE KOMENTÁR:

------

- 60. min: Skandovaný potlesk v stoji, fanúšikovia ďakujú hráčom za predvedené divadlo. Hostia už nemajú sily na vyrovnanie.

- 59. min: Záverečná snaha Barysu, bratislavský štadión však už oslavuje ďalšie víťazstvo. Pomaly ale isto sa to tu mení na nedobytnú pevnosť.

- 58. min: Arénou sa valia mexické vlny, medzitým ošetrovanie jednej z diváčok po vyhodenom puku.

- 56. min: Svoju prítomnosť v zápase pripomenul Dravecký, tvrdou strelou vybojoval útočné pásmo.

- 55. min: Presilovka zostáva nevyužitá, Astana sa ubránila a aktivita je znova na jej hokejkách.

- 54. min: Slovan chce definitívne rozhodnúť o osude zápasu piatym gólom. Kúsok od toho delil Boumedienna, ktorý takmer zasunul puk za čiaru po skrumáži.

- 53. min: Šatan sa teraz spolu s Hudáčkom takmer stratili v neuveriteľnej hmle pred Lassilom. Vzápätí vylúčenie hostí za veľký počet hráčov na ploche.

- 52. min: Perfektný výkon opäť predvádza Janus, ktorý sa stáva veľkou oporou tímu. Barys to na neho skúša z každej pozície, ale tento mladík zostáva neuveriteľne pokojný a zbiera všetky puky.

- 51. min: Kazachovia neustále hrozia a snažia sa streliť tretí gól. Obrana belasých odoláva a drží dvojgólové vedenie.

- 50. min: Hlásateľ oficiálne potvrdil, že aréna je vypredaná. Stretnutie sleduje 10 055 divákov.

- 49. min: Višňovského lahôdka,odzbrojenie súpera a ukážková prihrávka. Diváci sa bavia hokejom.

- 48. min: V hale začína byť poriadne teplo, čoho výsledkom je aj menšia hmla v okolí Janusovej aj Lassilovej bránky. Vnútorný teplomer síce ukazuje 19 stupňov, ale pocitovo je tu určite o dosť viac.

- 47. min: Na scéne opäť formácia dôrazných chlapíkov zo zámoria v drese Barysu a hneď je to závar pred Janusom.

- 47. min: A asi vedeli prečo! Vondrka s Bližňákom predviedli ukážkový brejk a druhý menovaný zasunul puk do prázdnej bránky - 4:2!

- 46. min: Dvojminútový trest pre Ďatelinku, diváci už sa ani nevzrušujú.

- 45. min: Zámorská formácia hostí Dawes, Boyd a Bochenski dostáva čoraz viac priestoru a vzápätí ho aj využíva. Boyd po skvelej zadovke od Dawes znižuje na 2:3.

- 44. min: Dôrazný prienik Upper vyriešil Janus, z protiútoku pohrozil individuálnou akciou Miklík.

- 42. min: V podobnej šanci na druhej strane Dawes po prihrávke Boyda.

- 41. min: Začala sa záverečná tretina, v prvej útočnej akcii sa ocitol Višňovský, ale puk mu preskočil hokejku.

Emóciami nabitá tretina priniesla dva góly, dve bitky, množstvo vylúčení. Strely: 24:34.

- 40. min: Záverečné sekundy sa dohrali v pokoji, aj keď Janus si ešte musel pripísať zákrok. Zachoval chladnú hlavu a skryl puk do lapačky.

- 39. min: Slovan teraz vyčkáva na svojej polovici a ruší rozohrávku Barysu.

- 38. min: Hrá sa 5 na 5. Záverečné minúty tejto dvadsaťminútovky a hlavne tretia tretina môžu byť zaujímavé. Do hry sa v prerušení vrátili všetci vylúčení hráči okrem Štajnocha a Antropova.

- 37. min: Slovanisti si dovolili pár "exhibičných" prihrávok v oslabení, čo vzbudilo obrovský aplauz vypredanej arény.

- 36. min: Posledná minúta v hre vo štvorici, hokej naberá skvelé grády.

- 35. min: Pokračuje oslabenie Slovana, obecenstvo sa snaží vliať hráčom silu mohutným skandovaním.

- 35. min: Nervy hostí tečú ďalej, Štajnoch si to na férovku rozdal s Antropovom, rozhodcovia ich nechali vybaviť si účty ručne-stručne. Štadión hromží a nadáva "Rusom". Štajnoch aj Antropov si odsedia 5 minút. Všetko vzniklo po šanci Uppera, ktorý sa snažil dotlačiť silou-mocou puk za Janusa.

- 34. min. Neuveriteľné, Ölvecký tretím Slovanistom na trestnej a ďalšia presilová hra hostí. Šatan, Ölvecký aj Šatan dostali štvorminútové tresty, rovnako dopadli aj dvaja hráči Astany..

- 34. min: Na druhej strane sa nepochopiteľne nepískajú ani na prvý pohľad horšie vyzerajúce zákroky. Začína to byť poriadne vyhrotené a na ľade je okamžite v seb "klbko" hráčov. Vzišla z toho pästná výmena medzi Švárnym a Mnatcjanom. Už to muselo prísť, aj keď nemala víťaza. Debatný krúžok rozhodcov, dohadujú sa tresty. Na trestnú lavicu si prisadol k Švárnemu aj Šatan. Na opačnej strane je takisto dvojica hráčov, bitkára Mnatcjana doplnil Krasnoslobodcev.

- 33.min: Čudné rozhodnutia hlavných arbitrov nemajú konca, nariadené trestné strieľanie po hákovaní Ďatelinku. Janus však Bochenskeho pokus vychytal!

- 32. min: Svoje majstrovstvo predviedol Hudáček, skvelou technikou sa preštrikoval až pred bránku a stihol aj zakončiť, ale neúspešne.

- 31. min: Nervozity pribúda, Daňo sa handrkoval s Grigorjevom o hokejku a potom Mnatcjan brnkal na nervy Šťastného.

- 30. min: Ďatelinka sa po návrate na ľad zapojil do útoku, nabil Bližňákovi, jeho strele chýbali centimetre.

- 29. min: V oslabení sa individuálnym prienikom prezentoval Kukumberg, výborne sa natlačil cez dvojicu obrancov až pred gólmana.

- 28. min: Pokračuje sa však vo vylučovaní domácich hráčov, tentokrát dostal 2 minúty Ďatelinka za úmyselné posunutie brány.

- 27. min: Hra sa teraz trochu upokojila, vidíme snahu hostí o skorigovanie a návrat do stretnutia.

- 26. min: Šatanova formácia, v ktorej hrá namiesto Lipianskeho Ölvecký, opäť ukázala svoju silu a predviedla veľký kolotoč.

- 24. min: Slovan hrá s piatimi hráčmi a opäť sa snaží zatlačiť súpera. D

- 23. min: V pokračujúcom oslabení perfektne vypichul puk Hutchinsonovi Vondrka a po úniku si vychutnal Lassilu - 3:1!

- 22. min: Darilo sa mu to iba 86, keď puk za Janusa so šťastím dorazil Antropov. Zdalo sa, že gólman držal puk v lapačke, ale rozhodcovia si to nevšimli. - 2:1!

- 21. min: Slovan začal druhé dejstvo iba vo štvorici a bude sa brániť ešte 195 sekúnd.

Je tu záver prvej tretiny, atmosféra na ľade poriadne zhustla. Svoje fyzické predpoklady ešte chcel využiť vysoký Antropov po siréne proti Tabačekovi, ale rozhodcovia mu to nedovolili. Strely 14:12.

- 20. min: Veľké emócie na štadióne, hostia sa však nedokážu na dlhšie usadiť v útočnom pásme. Až v posledných sekundách nastrelil Dawes hornú žrď.

- 19. min: Trošku čudné vylúčenie Lipianskeho, ktorý absolvoval súboj so Solarjovom. Ten ostal ležať na zemi a rozhodca zdvihol pravú ruku. Skúsenému hráčovi udelil za vrazenie na mantinel 5-minútový trest a následne aj 10-minútový a teda aj do konca zápasu. Štadión protestuje ohlušujúcim piskotom. Trest si odsedí mladý Daňov.

- 18. min: Tabaček poslal tvrdú strelu od modrej, tá iba tesne minula horný roh bránky.

- 17. min: Barys však Janusa v podstate neohrozil, Slovanisti sa s prehľadom ubránili.

- 15. min: Prvé oslabenie Slovana Bratislava, pozorný rozhodca si všimol zákrok Andreja Šťastného.

- 14. min: Udrelo však na druhej strane po perfektnej akci. Premiérový gól si zapísal Marko Daňo, ktorý predviedol perfektnú spoluprácu so Šťastným - 2:0!

- 14. min: Ten istý hráč hýri aktivitou a teraz pripravil tutovku pre Gavrilina. Hostia ožívajú.

- 13. min: Prvý vážny a o to krajší zákrok Janusa! Efektným aj efektívnym semaforom vychytal Krasnoslobodceva.

- 12. min: Skvelá práca prvého útoku, Vondrka a Miklík mohli zvýšiť vedenie.

- 10. min: Naďalej sa hrá výlučne v obrannom pásme Astany, Janus nemá žiadnu prácu a len sleduje s chuťou hrajúcich spoluhráčov.

- 9. min: Tlak vyvrcholil otváracím a zaslúženým gólom, Vondrka odstavil súpera pri mantineli a Miklík prestrelil Lassilu - 1:0.

- 8. min: Ďatelinka vyslal propagačnú strelu takmer od červenej čiary a tá skončila na žrdi prekvapeného gólmana.

- 7. min: Astana sa ubránila, tlak Slovana naďalej pokračuje.

- 6. min: Višňovský si vymenil puk so Šatanom a Lipianskym a belasý kapitán to skúsil z prvej, brankár bol pozorný.

- 6. min: Boumedienne vo veľkej šanci zaváhal, následne ešte menšia šarvátka za bránkou.

- 5. min: Je tu prvé vylúčenie, za nedovolené bránenie si dve minúty oddýchne Litvinenko.

- 5. min: Hrajú sa dlhé úseky bez prerušenia, Višňovský predviedol tvrdý, ale čistý zákrok na Krasnoslobodceva.

- 4. min: Skandovaný potlesk celej arény ženie svojich miláčikov do útoku.

- 3. min: Takmer stále sa hrá pred bránkou Lassilu, na domácich hokejkách je vidieť veľká chuť.

- 1. min: Prvé sekundy jasne v réžii Slovana, Bartovič s Kukumbergom mali hneď dve dobré príležitosti.

- Máme za sebou štátne hymny Kazachstanu a Slovenska, môže sa začať.

- Štadión opäť vynikajúco zaplnený, hráči sú už na ploche.

- 4 minúty do začiatku, rozhodcovia sú na svojich miestach, máme tu začiatok oficiálneho predstavenia tímov a prvej formácie.

- Do Bratislavy dnes zavítal súper povzbudený víťazstvom nad dovtedajším lídrom súťaže, Levom Praha. Klub z Kazachstanu má aktuálne na konte 11 bodov za 3 výhry a dve prehry po predĺžení. Slovan získal doteraz 12 bodov, pričom ťahá sériu troch víťazstiev. Na domácom klzisku si pripísal cenné skalpy Petrohradu a Omska.

- Pred pár minútami sme videli otvorenú jednu pokladňu, takže ak bývate blízko, vstupenky ešte zoženiete.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie, o ľad sa starajú dve rolby, aréna sa postupne plní.

- Do úvodného vhadzovania zostáva 25 minút.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovan - Barys, zdravíme zo Zimného štadióna Ondreja Nepelu.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, youtube