Slovan predĺžil víťaznú sériu, Jugru zdolal po nájazdoch

Marek Trončinský, Milan Bartovič a Peter Ölvecký Marek Trončinský, Milan Bartovič a Peter Ölvecký Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava absolvovali siedmy domáci duel v Kontinentálnej hokejovej lige, keď na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu privítali Jugru Chanty-Mansijsk. Po víťazstve 4:3 po nájazdoch si belasí pripísali do tabuľky ďalšie dva body. Najbližší zápas odohrajú zverenci trénera Rostislava Čadu v sobotu 29. septembra o 13:00 v Magnitogorsk. V domácom prostredí sa predstavia až 7. októbra proti Dinamu Moskva.

Slovan Bratislava - Jugra Chanty-Mansijsk 4:3 po sam. nájazdoch (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0 - 2:0)
Góly: 21. Ölvecký (Višňovský, Janus), 32. Miklík (Bartovič, Švarný), 46. Vondrka (Ölvecký, Tabaček), rozh. nájazd Šatan - 2. Sitnikov (Skorochodov, Magogin), 19. Chlyncev (Medvedev, Bočarov), 41. Skorochodov (Sitnikov). Rozhodcovia: Romasko, Olenin - Misiura, Raming (všetci Rus.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus - Višňovský, Sigalet, Vondrka Bližňák, Miklík - Ďatelinka, Štajnoch, Bartovič, Ölvecký, Kukumberg - Švarný, Tabaček, Hudáček, Lipiansky, Šatan - Luža, Mikúš, Dravecký, Šťastný, Daňo.

Jugra: Birjukov - Lekomcev, Ibragimov, Chvostov, Trončinský, Osipov, Pepeľajev, Djakov - But, Altarjov, Videll - Sitnikov, Magogin, Skorochodov - Chlyncev, Medvedev, Bočarov, - Jacenko, Fjodorov, Lapenkov

Hostia v úvode zaskočili domácich, na nič nečakali a hneď sa vrhli do útoku. Už v 1. minúte sa dostal do dobrej šance But, Janus jeho pokus ešte zlikvidoval, ale v druhej minúte už nemal nárok na dorážku Sitnikova, ktorý zblízka poslal svoj tím do vedenia 1:0. Slovan po inkasovanom góle vyrovnal hru. Najväčšiu šancu domácich si vypracoval Bartovič, keď prekonal brankára hostí Birjukova, na čiare ho však zastúpil jeden z obrancov, ktorý korčuľou vykopol puk. V siedmej minúte po súboji pri mantineli skončil na ľade Daňo. Na striedačku mu pomáhali spoluhráči a mladý útočník si držal hlavu, no o chvíľu už opäť naskočil do hry. Hostia sa mohli dostať do dvojgólového vedenia v 8. minúte, ale Butova strela švihom skončila len na žŕdke. Domáci počas prvej presilovky veľa vody nenamútil a vzápätí dvakrát chybovali pri striedaní. Hlavne druhý prípad ich mohol mrzieť, pretože Sitnikov sa rútil sám na Janusa, no z uhla trafil len vonkajšiu sieť. V 16. minúte Kukumberg prihral pred bránku Ölveckému, ten zblízka prestrelil. V závere pridali hostia aj druhý gól, keď sa presadil Chlyncev.

Úvod druhej tretiny pre zmenu vyšiel ideálne domácim hokejistom. Už po 59 sekundách znížil na 1:2 Ölvecký, ktorému asistoval aj brankár Janus a zaznamenal tak prvý kanadský bod v KHL. V 25. minúte mohlo byť už 2:2, strela smerovala do opustenej bránky Jugry, no Osipov sa obetavo hodil a zachránil. Puk ho však trafil do hlavy, na ľade sa objavila krv a obranca hostí musel na ošetrenie do šatne. Ďalšie minúty priniesli bojovný hokej bez vážnejších šancí a na oboch stranách dominovali obrany. V polovici tretiny hral Slovan druhú presilovku, no ani tá nepriniesla svoje ovocie. Hneď po jej konci sa však fanúšikovia dočkali vyrovnania. Bartovič sa dostal v strednom pásme k puku, pred bránkou našiel Miklíka a ten vyrovnal na 2:2. Hostia si zahrali presilovku až v závere prostrednej časti, ale ani oni z početnej výhody nič nevyťažili. V 39. minúte potešila domácich priaznivcov pekná akcia Šťastného s Daňom a Draveckým, no posledný menovaný Birjukova zblízka neprekonal.

V úvodnej minúte záverečného dejstva sa dostali do vedenia hostia lacným gólom. Nikým neatakovaný Lipiansky namiesto prihrávky vyhadzoval puk po mantineli, zachytil ho Skorochodov a spomedzi kruhov prestrelil Janusa. Hostia mohli zvýšiť počas presilovky, ale Janus výborne vychytal Altariova. Hneď na to sa k puku dostal Ölvecký, ktorý ho potiahol až do útočného pásma a naservíroval Vondrkovi na vyrovnávajúci gól v oslabení - 3:3. Do konca tretiny a ani v predĺžení už gól nepadol a tak o víťazovi rozhodli samostatné nájazdy. O triumfe Slovana nakoniec rozhodol Šatan.

Rostislav Čada: "Boli sme prvýkrát v zvláštnej situáciu, keď sme nastúpili po troch domácich výhrach. Aj dnes sme chceli potvrdiť formu a vyhrať. Minulé zápasy nás stáli dosť fyzických aj psychických síl. Celý zápas sme iba doťahovali výsledok. Som presvedčený, že mužstvo ukázalo veľkú morálnu silu a opäť nám vyšla hra v oslabení, kde sme strelili veľmi dôležitý tretí gól. V predĺžení sme boli aktívnejší a mohli sme dokonca rozhodnúť. Sme spokojní, že v trestných strieľaniach boli naši strelci efektívnejší a brankár Janus úspešnejší. Sme spokojní s mužstvom, že sme opäť doma vyhrali a získali ďalšie 2 body. Pre žiadne mužstvo v KHL nie je jednoduché vyhrať 4 zápasy po sebe, navyše doma. Ten tlak pred domácim publikom je veľký. Zápas sme určite nepodcenili, súper nemal čo stratiť a hral dobrý hokej. Do Ruska teraz zoberieme širší káder a rozložíme silu na viacerých hráčov. Sme nováčik súťaže, máme minimum hráčov v zostave, ktorí hrávali KHL a majú s tým skúsenosti. Takže podľa mňa sa s tým pasujeme veľmi dobre a môžeme byť všetci v klube veľmi spokojní. Niektoré mužstvá by  s našimi aktuálnymi výsledkami určite radi menili.

Peter Ölvecký: "Mali sme ťažký začiatok, no dokázali sme sa vrátiť do zápasu. Tím ukázal veľkú silu a som rád, že sme nakoniec vyhrali a získali sme dva body. Veľmi dlho som čakal na gól a som rád, že mi to tam konečne padlo."

Michal Vondrka: "Do môjho gólu ma nebolo príliš vidieť na ľade a trochu som tam ťahal nohy. Preto som veľmi rád, že som to trafil, bol to dôležitý vyrovnávajúci gól."

Sergej Šepelev, tréner Jugry: "Hrali sme veľmi dobre, no žiaľ dostali sme tri góly. Síce sme prehrali, získali sme aspoň jeden bod a môže nás tešiť aspoň to."

ONLINE KOMENTÁR:

----

Slovan Bratislava si po víťazstve pripisuje dva body, na konte ich má 17.

- Ľadová plocha je upravená, Janus v jednej bráne, Birjukov v druhej. Začínajú domáci hokejisti: - Bartovič NEDAL, But NEDAL, Šatan DAL, Chlyncev NEDAL, Vondrka DAL.

Ani posledné sekundy rozhodujúci gól nepriniesli, víťaza tohto zápasu určia až samostatné nájazdy. Fanúšikovia kričia meno Jaroslava Janusa. Niektorí fanúšikovia, hlavne tie najmladšie ročníky už však skôr myslia na spánok a je na nich vidieť poriadna únava z neskorej hodiny.

- 65. min: Fanúšikovia sa ešte snažia vyburcovať hráčov, do útoku sa vybral aj Višňovský.

- 64. min: Tak predsa šanca, nahodený puk od Tabačeka poriadne vystrašil Birjukova, chýbali centimetre.

- 64. min: Je to skôr také korčuľovanie, chýbajú strelecké pokusy.

- 63. min: Višňovský takmer neschádza z ľadu, tréner mu dopraje poriadnu porciu.

- 62. min: Veľmi opatrný hokej, nikto nechce spraviť osudnú chybu.

- 61. min: V prvom náznaku šance bola Jugra, Janus radšej podržal puk.

Je tu koniec riadneho hracieho času, pôjdeme do 5-minútového predĺženia.

- 60. min: Štadión je na nohách a už tradične ďakuje za ďalší skvelý hokejový zážitok, ktorý však ešte nekončí.

- 59. min: Slovan nezvládol vstupy do I. a III. tretiny a to sa mu dnes stalo osudným. Ale treba uznať, že Jugra sem prišla s cieľom konečne bodovať.

- 58. min: Zápas pomaly smeruje do predĺženia, aj keď v hokeji je možné všeličo aj v takomto krátkom úseku. Aktivita je jednoznačne na domácich hokejkách, Jugru to už do útoku veľmi neťahá. Aréna je vypredaná, stretnutie sleduje 10 055 divákov.

- 56. min: Útočné akcie na oboch stranách, po dlhom čase je hra prerušená, strelou od modrej to skúšal Višňovský. Oddychový čas hostí.

- 54. min: Slovan prežil početnú nevýhodú bez ujmy. Hrá sa hore-dole.

- 53. min: Ďalší pokus Slovana v oslabení, do útoku sa vyrútila hneď trojica hráčov, Štajnoch v koncovke netrafil bránu.

- 52. min: Zbytočný zákrok Bartoviča, ktorý oslabuje svoj tím hákovaním súpera.

- 50. min: Začala sa posledná desaťminútovka tretej tretiny, teraz sa hrá vo vysokom tempe. Slovan presilovú hru nevyužil.

- 49. min: Hudáček zaviezol puk do pásma, ale pri následnej strele triafa iba do siete nad bránkou.

- 48. min: Slovan ožil a bojuje o piatu výhru v rade. Vylúčený Pepeľajev za hákovanie.

- 47. min: Štadión sa teraz otriasa v základoch, fanúšikovia cítia šancu na strelenie ďalšieho gólu.

- 46. min: Jugra sa snaží zasadiť štvrdý úder, ale prichádza už takmer tradičný goool Slovana v oslabení!!! Perfektný únik Ölveckého, skvelá prihrávka na Vondrku a majster hry v početnej nevýhode z Česka vyrovnáva na 3:3!

- 44. min: Čudné rozhodnutia na štadióne v Bratislave nemajú konca kraja, máme tu údajné simulovanie Šťastného a dvojminútový trest za nešportové správanie.

- 43. min: Logicky je tu momentálne aj dosť ponurá atmosféra, aj keď rozdúchať ju mohol Hudáček po Šatanovej akcii.

- 42. min: Slovan musí opäť doťahovať. Snažil sa o to Dravecký, jeho pokus skončil po teči na ochrannej sieti.

- 41. min: Všetky góly naďalej padajú do jednej bránky. Po 44 sekundách sa hostia dostávajú do vedenia, keď Sitnikov perfekne nabil Skorochodovovi a ten z prvej nedal Janusovi nádej - 2:3!

- 41. min: Úvodné buly tretej tretiny vhodené, uspeli v ňom Slovanisti.

Stredná časť duelu priniesla opäť dva góly, padli do rovnakej bránky ako v úvode, ale už v nej stále ruský gólman, čo znamená vyrovnanie na 2:2. Strely 21:31.

- 40. min: V závere ešte Kukumberg predviedol svoj dôraz a kazil rozohrávku súpera. Hostia nakoniec ešte stihli ohroziť Janusa, ale zastavila ich druhá siréna.

- 39. min: Kto iný, ako Marko Daňo v nebezpečnej situácii? Šťastného prienik a skvelá spätná prihrávka, Daňova strieľaná prihrávka pred bránku a šťastný zákrok Birjukova.

- 38. min: To sa však zatiaľ nedeje, pokračuje útočné snaženie hostí pred Janusom.

- 38. min: Ale ubránil sa a môže opäť hroziť na druhej strane klziska.

- 37. min: Hráči Jugry si dávajú záležaťna presnosti prihrávok, Slovan prežíva krušné momenty.

- 36. min: Rastúci tlak domácich otupil zbytočným faulom Štajnoch. 2 minúty za držanie.

- 34. min: Formácia okolo Šatana opäť famózna zavrela protivníka v tretine, ale bez gólového efektu.

- 32. min: Ihneď po návrate Sitnikova na ľad však prichádza druhý gólový úder domáceho tímu, Bartovič unikol po ľavej strane, naservíroval puk ako na podnose Miklíkovi a ten nemal problém zasunúť ho do bránky - 2:2!

- 32. min: Druhá časť presilovej hry priniesla zakončenie Miklíka, ale to bolo tak všetko.

- 31. min: Višňovský, Sigalet, Šatan, Hudáček a Lipiansky zavreli súpera v pásme a bomba posily z NHL narobila Birjukovovi veľké starosti.

- 30. min: Tréner Čada sa snaží meniť zloženie formácií, výsledkom aktívnej hry je vylúčenie hosťujúceho Sitnikova za hrubosť.

- 29. min: Slovanistom dnes odskakuju puky v rozhodujúcich momentoch, na každú šancu sa poriadne nadrú.

- 28. min: Diváci si pýtali vylúčenie po zákroku Skorochodova na Lipianskeho. Píšťalky rozhodcov zostali nemé.

- 27. min: Kukumberg si pred bránkou zavadzal s Ölveckým, rysovala sa ďalšia zaujímava možnosť vyrovnať.

- 27. min: Aktivita domáceho tímu pokračuje, musia si však dávať pozor na defenzívu, lebo Jugra vyčkáva na každý protiútok.

- 26. min: Daňo má doposiaľ jednozačne najviac šancí, ale jednoducho mu to nepadá. Snažil sa obísť ruského brankára, ale ten mu hokejkou puk vypichol.

- 25. min: Lipianskeho strelu Birjukov iba vyrazil pred seba, puk dorážal Šatan, ale do jeho pokusu mieriaceho do bránky sa obetovo hodil Osipov a inkasoval zásah do tváre. Okamžite pod ním zostala krvavá kaluž a odišiel do šatne na ošetrenie.

- 24. min: Vyrovnanie mal na hokejke Kukumberg a to hneď dvakrát, mal dostatok času, ale jeho strely nenašli cestu do siete.

- 23. min: V obrovskej šanci sa ocitol opäť Daňo, zatiaľ má dnes vychýlenú streleckú mušku.

- 22. min: Aréna ožila, ženie svojich miláčikov za vyrovnaním. "Ešte jeden," skandujú diváci.

- 21. min: Ölvecký potiahol puk do útočnej tretiny, pozrel sa, zamieril a koriguje na 1:2! Asistencie si pripísali Višňovský a dokonca aj brankár Janus.

- 21. min: Máme tu prvé sekundy druhej tretiny, úvodné formácie sa iba "oťukali" a nasleduje rýchle striedanie.

Prvé dejsto v Bratislave prinieslo vzhľadom na formu a výsledky predchádzajúcich zápasov prekvapujúci priebeh, ale treba povedať, že zaslúžené vedenie Jugry.

- 20. min: Ešte snaha o skorigovanie v závere, ale mladíci Šťastný s Daňom si nerozumeli v koncovke.

- 19. min: Jugra mimoriadne pozorne bráni, ale každý jej útok je nebezpečný a potvrdil to Chlyncev, keď dorazil puk do bránky. Janusa predtým zasiahol puk do masky, ale hra nebola prerušená - 0:2!

- 18. min: Trošku hluchšia fáza zápasu, po ktorej opäť pohrozil Lipiansky v kombinácii so Šatanom.

- 16. min: Hokejisti v bielych dresoch opäť pohrozili, Bočarov vyslal veľmi nepríjemnú strelu z ľavej strany.

- 15. min: Jugra zatiaľ vôbec nepôsobí ako suverénne najslabší tím súťaže, čo len potvrdzuje kvalitu KHL.

- 14. min: "Zahrmieť" však mohlo na opačnej strane, do brejku sa po skvelej prihrávke cez dve tretiny dostal Sitnikov, spravil aj blafák na Janusa, ale zakončiť už nestihol.

- 13. min: Teraz sa to na tím z ďalekého Sibiru valí z každej strany a s každým striedaním.

- 12. min: Slovan zovieral súpera, obom tímom však už chýbali sily. Slovanu na presnú prihrávku a Jugre na bránenie.

- 11. min: Šatan následne nabil Višňovskému, jeho prízemnú strelu Birjukov zlikvidoval. Tlak však pokračuje a takmer celá druhá minúta sa hrala v pásme hostí.

- 10. min: Prvému útoku belasých sa nepodarilo rozložiť presilovkovú formáciu a tak to skúša Šatan a spol. Práve kapitán prvýkrát ohrozil gólmana.

- 10. min: Máme tu prvé vylúčenie, Jacenko odchádza na trestnú lavicu za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

- 9. min: Mladík Daňo sa vrátil na ľad hneď v ďalšom striedaní a takmer od polovice prevetral lapačku bránkára.

- 9. min: Tvrdá strela Štajnocha, Slovan stupňuje tempo.

- 8. min: Obecenstvo si pýta vyrovnávajúci gól, v akcii hráči prvej formácie nasťahovaní v útočnom pásme.

- 7. min: Po tvrdom ataku zostal pred striedačkoku ležať otrasený Daňo, po ošetrení okamžite zazvonila horná žrď Janusovej bránky. Hostia strieľajú z každej pozície.

- 6. min: Kolotoč pred Birjukovom rozkrútili mladíci zo štvrtej formácie, Draveckého finálnej prihrávke na Daňa chýbal iba kúsok.

- 4. min: Vzruch pred bránkou Jugry, hráči aj fanúšikovia už sa tešili, ale rozhodca jasným gestom naznačil, že nebol gól.

- 3. min: Aréna je už tradične zaplnená do posledného miesta.

- 3. min: Slovanisti zatiaľ pôsobia veľmi zakríknuto, chýba im iskra z predošlých domácich úvodov.

- 2. min: 82 sekúnd stačilo hosťom, aby sa dostali prekvapujúco do vedenia, keď Janusa po peknom prieniku Skorochodova prekonal Sitnikov hneď z druhej strely - 0:1!

- Po tradičných ceremoniáloch, ktoré sprevádzajú každý zápas KHL sa môže začať hrať.

- Na súpiske hostí chýba Slovák Tomáš Starosta, ktorý zostal v Rusku kvôli zraneniu.

- Tímy majú za sebou rozkorčuľovanie, do zápasu zostáva presne 20 minút.

- Hostia zo Sibiri sú aktuálne najslabším tímom súťaže, keď majú na konte iba 3 body za výhru Kazaňou 2:0. Slovan je naopak medzi najlepšími tímami súťaže so ziskom 15 bodov za štyri výhry v riadnom hracom čase, jednu po nájazdoch a prehru po penaltách. Navyše zverenci Rostislava Čadu ťahajú sériu štyroch víťazstiev za sebou.

- Vitajte na zápase KHL Slovan Bratislava - Jugra Chanty-Mansijsk.

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, youtube