Prekvapenie na Saganov úkor: Titul Športovec roka si vystrieľala Štefečeková

Zuzana ŠtefečekováZuzana Štefečeková Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Strieborná strelkyňa z Olympijských hier v Londýne Zuzana Štefečeková (28) a hokejoví vicemajstri sveta sa stali víťazmi tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov OVB Športovec roka 2012. Petrovi Saganovi nestačil na triumf ani senzačný zisk zeleného trička na Tour de France a ani to, že jeho úspechy doslova pohltili celé Slovensko Saganomániou. Výsledky jubilejného dvadsiateho ročníka v ére štátnej samostatnosti Slovenska slávnostne vyhlásili v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Víťazom diváckeho hlasovania o najpopulárnejšieho športovca sa stal Sagan.

Štefečeková je v histórii ankety len druhá zástupkyňa športovej streľby na najvyššom stupni po Jozefovi Göncim, ktorý zvíťazil v roku 1999.

"Za uplynulú sezónu by som sa oznámkovala dvojkou, lebo okrem olympijskej som nezískala žiadnu inú medailu. Dá sa povedať, že olympiáda prebije všetko ostatné, lebo v súvislosti s ňou sú vždy najväčšie očakávania. To platí pre mňa, ale aj pre ostatných. Určite sa však dá povedať, že budem rada spomínať na rok 2012," zhodnotila Štefečeková sezónu.

Po plavkyni Martine Moravcovej (6x), vodnej slalomárke Elene Kaliskej a biatlonistke Anastasii Kuzminovej (po 1x) je nitrianska rodáčka v ére samostatnosti len štvrtou ženou s ocenením pre najlepšieho slovenského športovca roka.

Na druhom mieste za ňou s malým odstupom 32 bodov skončil cyklista Peter Sagan, jeden z najlepších špurtérov vo svetovom pelotóne, ktorý sa blysol najmä tromi etapovými triumfami a víťazstvom v bodovacej súťaži na Tour de France.

Tretia v hlasovaní novinárov bola bronzová olympijská medailistka v streľbe Danka Barteková, ktorá sa mohla pochváliť aj víťazstvami v dvoch pretekoch Svetového pohára, vrátane finálových.

Prvú trojicu delilo len 74 bodov, čo je najmenší rozdiel medzi prvým a tretím miestom v histórii ankety. Štefečeková sa v top 10 objavila už po štvrtý raz, ale premiérovo v najlepšej trojici. Sagan vlani ako nováčik v prvej desiatke skončil tretí. Barteková sa do desiatky prebojovala po prvý raz.

Hneď za prvou trojicou sa umiestnili zvyšní olympijskí medailisti, ktorí si z Londýna zhodne priniesli bronzové kovy z vodného slalomu. Štvrtí sú dvojnásobní víťazi ankety a obhajcovia prvenstva bratia Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí sa do top 10 prebojovali už jedenástykrát. Hneď za nimi štvornásobný víťaz Michal Martikán, medzi elitu sa vrátil po dvojročnej prestávke a na 15-ročnú sériu s umiesteniami v prvej desiatke nadviazal rekordným šestnástym prienikom najlepšej desiatky.

Na 6. - 8. mieste v poradí Zdeno Chára, Ján Laco a Miroslav Šatan sa zoradili hokejisti, ktorí majú v prvej desiatke najpočetnejšie zastúpenie. Deviata skončila zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová a desiaty tenista Martin Kližan.

V kategórii kolektívov sa reprezentačnému tímu hokejistov Slovenska podarilo dosiahnuť najsuverénnejšie víťazstvo v 20-ročnej histórii ankety. V poradí druhý kolektív roka, hokejistov HC Slovan Bratislava, predstihli o rekordných 231 bodov.

Strieborní hokejisti Slovenska na MS 2012

"Na svetovom šampionáte sa nám podarilo splniť sen. Chlapci dokázali zabojovať o miestenku na olympiádu a postúpili do finále MS. Celá minulá sezóna bola veľmi pozitívna, lebo sme vyhrali dva turnaje z troch,“ povedal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Igor Nemeček.

"Sami sme nehľadeli tak vysoko a od začiatku hovorili, že náš cieľ je štvrťfinále a postup na ZOH 2014 v Soči. Podarila sa nám taká nadstavba. Po finálovom zápase sme boli trochu nesvoji, pretože sme nevedeli, či sa máme tešiť z medaily, alebo byť smutní pre prehru. Rýchlo to však prešlo, pretože striebro pre tento tím je fantastické,“ zneli prvé slová trénera Vladimíra Vůjteka po skončení MS.

"Som rád, že sa nám podarilo postaviť takýto kolektív. Povedal by som, že to bolo najlepšie mužstvo, aké som v živote trénoval a to trénujem už vyše 30 rokov. Som veľmi rád, že sa to na majstrovstvách tak zišlo, a že sme spravili radosť ľuďom na Slovensku," uviedol kormidelník.

Veľmi tuhý boj bol o tretie miesto: olympijský štvorkajak predstihol basketbalové reprezentantky len o jeden bod. V ankete OVB Športovec roka 2012 hlasovalo 110 športových novinárov, hlasy dostalo 49 jednotlivcov a 14 kolektívov.

Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov po tretí raz v histórii vyhlásil Športovú legendu, ktorou sa stal futbalista Jozef Adamec. Predtým dostali túto poctu boxer Ján Zachara (2010) a hokejista Jozef Golonka (2011).

JEDNOTLIVCI:

1. ZUZANA ŠTEFEČEKOVÁ, športová streľba 935 bodov (36x na 1. mieste – 36x na 2. mieste – 18x na 3. mieste) 107x na hlasovacom lístku

14. basketbalistky Good Angels Košice 2 (0 – 0 – 2) 2x

V ankete hlasovalo 110 športových novinárov, každý pridelil poradie 10 jednotlivcov a 3 kolektívom. Bodovací kľúč – jednotlivci (1. - 10. miesto): 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, kolektívy (1. - 3. miesto): 3 – 2 – 1.

• Zdroj: TASR, SITA