Zomrel Ladislav Pavlovič: Ruský cár bol najväčšou legendou v histórii Tatrana Prešov

Ladislav Pavlovič
Ladislav Pavlovič

PREŠOV - Vo veku 86 rokov zomrel v pondelok ráno v Prešove legendárny futbalista Ladislav Pavlovič (nar. 8. apríla 1926 v Prešove), ktorý bol najslávnejšou postavou v 115-ročnej klubovej histórie Tatrana. "Ruský cár", ako znie jeho prezývka, pochádzal z dvanástich detí a do sŕdc fanúšikov zeleno-bielych farieb sa zapísal ako symbol oddanosti a vernosti klubu, v drese ktorého pôsobil takmer celú svoju kariéru.

V najvyššej súťaži hral Ladislav Pavlovič osemnásť rokov (od 1948 až do 1966), okrem povinnej základnej vojenskej služby v ČH Bratislava, vždy len v Prešove. V najvyššej súťaži odohral 347 zápasov a nastrieľal úctyhodných 164 gólov (rovných 150 dosiahol v drese Tatrana). Po Jozefovi Adamcovi je zapísaný ako druhý najlepší slovenský strelec v histórii česko-slovenskej ligy a patrí mu miesto v Klube ligových kanonierov.

V roku 1960 obsadil 3. miesto v Pohári národov, o rok neskôr sa delil o titul kráľa ligových strelcov s Rudolfom Kučerom (17 gólov) a v roku 1964 tento titul sám získal, pričom mu za 21 gólov patrilo po Eusébiovi, Seelerovi, Lawovi a Ondianim aj piate miesto medzi strelcami v Európe. Klasický pravý krídelník si reprezentačný dres obliekol 14-krát, v najcennejšom drese strelil dva góly. Stál aj pri zrode ženského futbalu v Prešove a svoje športové nadšenie nezaprel ani ako hráč ľadového hokeja.

Po ukončení hráčskej kariéry sa stal trénerom mládeže v Tatrane Prešov. Pod jeho vedením kolektív dorastencov získal titul majstra Slovenska a prebojoval sa až do celoštátneho finále.

"Meno Ladislava Pavloviča sa už stalo trvalou súčasťou dejín slovenského futbalu, ktorý sa skláňa pred jeho pamiatkou. Bolo, je a bude symbolom športového majstrovstva ako aj vernosti klubu, v ktorom, popri reprezentácii, rozdával radosť niekoľkým generáciám futbalových fanúšikov. S úctou a vďakou si ju pripomenieme aj v rámci galavečera vyhlásenia výsledkov ankety Futbalista roka. V mene celej slovenskej futbalovej rodiny by som chcel vyjadriť sústrasť jeho rodine a blízkym," uviedlo konto Slovenského futbalového zväzu na Facebooku slová prezidenta SFZ Jána Kováčika.


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
1fctatran.sk

DISKUSIA