Výprava SOV spokojná s priebehom príprav na ZOH v Soči, obavy z počasia

Generálny sekretár SOV Jozef Liba a designovaná vedúca slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka GantnerováGenerálny sekretár SOV Jozef Liba a designovaná vedúca slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka Gantnerová Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Zástupcovia národných olympijských výborov zo 77 krajín sa mohli rok pred začiatkom zimných olympijských hier 2014 priamo v Soči detailne zoznámiť so stavom príprav. Navštívili aj športoviská, ubytovacie zariadenia, pozreli si dopravnú infraštruktúru a prebrali nevyhnutné logistické otázky. Na seminári vedúcich misií sa zúčastnili aj najvyšší predstavitelia Ruska (prezident Vladimír Putin), Ruského olympijského výboru (predseda Alexander Žukov) a Medzinárodného olympijského výboru (prezident Jacques Rogge).

Delegáciu Slovenského olympijského výboru (SOV) na ňom viedla vedúca slovenskej výpravy SR na ZOH 2014 a členka výkonného výboru SOV Jana Gantnerová, ktorá sa do Soči vrátila po dvoch rokoch. Jej členmi boli generálny sekretár SOV Jozef Liba a športový riaditeľ SOV Roman Buček, ktorý počas ZOH bude zástupcom šéfky slovenskej misie.

"Návšteva Soči bola pre nás poučná z mnohých hľadísk. V prvom rade bolo zaujímavé vidieť na vlastné oči, že oblasť Soči je momentálne územie, na ktorom sa investuje množstvo prostriedkov. Stavajú sa tam také športoviská, aké nemajú vo svete obdoby," zdôraznila Jana Gantnerová a pokračovala. "V Soči a okolí počas 24 hodín v nepretržitej prevádzke pracuje 70 000 ľudí, ktorí robia všetko pre to, aby dejisko ZOH 2014 bolo pripravené po všetkých stránkach. Ruskí organizátori v Soči a jeho blízkosti budujú mnohé objekty, stavby, železnice a cesty, ktoré budú obyvateľom tohto regiónu slúžiť ďalších sto rokov. Všetci vedia, že to robia pre seba a najmä pre ďalšie pokolenia. Mnohí si uvedomujeme, že okrem Ruska by sa inde vo svete také niečo nedalo urobiť."

Ako šéfka slovenskej misie J. Gantnerová ďalej uviedla, počas pobytu v Soči navštívili mnohé hotové športoviská, ktoré sú vybudované a napĺňajú aj tie najprísnejšie a najmodernejšie kritériá. Trate na alpské lyžovanie sú vybavené najmodernejšími technológiami, to isté platí aj o areáloch pre biatlon, snoubording či akrobatické lyžovanie. Na všetky športoviská, na ktorých budú účastníci ZOH 2014 bojovať o medailové kolekcie, bude veľmi dobrý prístup, doprava bude vyriešená optimálne a prepravné časy medzi olympijskými dedinami a dejiskami súťaží budú krátke.

Vzdialenosť medzi hlavnou olympijskou dedinou a lokalitou, kde budú súťažiť lyžiari, je iba 45 kilometrov, sľubovaná štvorprúdová komunikácia je vo výstavbe, ruskí organizátori účastníkom seminára sľúbili, že určite budú dokončená v dostatočnom časovom predstihu. Väčšina športových objektov je už hotová, momentálne zastrešujú veľký štadión, ktorý po olympiáde bude dejiskom zápasov MS 2018 vo futbale.

"Vzdialenosti medzi ubytovaním športovcov a miestom ich súťaží sa pohybujú od niekoľko sto metrov po dva - tri kilometre. Viac nie. Aj z toho hľadiska bude časová náročnosť minimálna," povedal Jozef Liba na margo sústredenia ubytovacích kapacít v troch olympijských dedinách, ktoré organizátori už postavili. Všetky tri sú veľmi blízko k jednotlivým športoviskám a športovým objektom.

"Samozrejme, uvedomujeme si, že to chcelo od domácich obyvateľov veľa obetavosti, ústupkov a kompromisov, ale všetci pochopili, že tie zariadenia a objekty robia pre seba. Vďaka tomu sa svet môže tešiť na sedemnásť súťažných dní, počas ktorých zástupcovia siedmich zimných športov budú bojovať o medaily v pätnástich odvetviach v rámci takmer sto súťaží. Oproti ZOH 2010 vo Vancouveri sa program olympiády v Soči rozrástol o dvanásť nových súťaží. Premiéru pod piatimi kruhmi zažije v Soči súťaž miešaných družstiev v biatlone, v krasokorčuľovaní, v sánkovaní, ako aj skoky žien na lyžiach a o štyri nové disciplíny budú obohatené programy snoubordistov a akrobatických lyžiarov," predstavil Jozef Liba súťažný program ZOH 2014 v kocke.

Generálny sekretár SOV na stretnutí s novinármi uviedol, že predstavitelia jednotlivých národných olympijských výborov predostreli ruským organizátorom spolu 180 pripomienok, ktoré by členovia organizačného výboru ZOH 2014 mali postupne riešiť. Mnohé z nich sa týkali dopravy športovcov do Soči, ich pobytu a pohybu v rámci hlavnej olympijskej dediny a zaistenia bezpečnosti účastníkov ZOH.

"Viacero pripomienok sa dotýkalo aj klimatických podmienok a garancie dostatku snehu v jednotlivých lyžiarskych strediskách vzhľadom na blízkosť mora. Niektoré delegácie sa obávali aj veľkých teplotných rozdielov medzi hlavnou olympijskou dedinou pri mori a dedinami v horách, ktoré budú vyžadovať kvalitný servis najmä pre lyžiarov, snoubordistov a akrobatických lyžiarov," vysvetlila Jana Gantnerová a Jozef Liba pre názornosť uviedol konkrétny príklad: "Keď sme boli dolu v Soči, teplomer ukazoval plus sedemnásť stupňov, keď sme boli v horách, boli dva stupne nad nulou. Aj tento fakt si bude vyžadovať nájsť vhodné riešenie napríklad aj pri oblečení členov našej výpravy. Športovci, ktoré budú mať súťaže priamo v Soči, hokejisti, krasokorčuliari a rýchlokorčuliari, budú na rozdiel od lyžiarov, biatlonistov, sánkarov a bobistov potrebovať menej teplé oblečenie."

"Ešte je veľmi veľa vecí, ktoré musíme dobre premyslieť a zabezpečiť. Organizátorom sme na mítingu nahlásili pôvodne okolo 80 športovcov. Teraz to už neplatí, keďže nepostúpili hokejistky, výprava bude chudobnejšia o 22 športovcov," skonštatovala Jana Gantnerová, ktorá v pozícii vedúcej výpravy SR zažije v Soči premiéru.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy