Mladučká Shiffrinová majsterkou sveta v slalome, Velez-Zuzulová siedma

Mikaela ShiffrinováMikaela Shiffrinová Zdroj: SITA

SCHLADMING - Slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová obsadila vo svojej elitnej disciplíne na majstrovstvách sveta v rakúskom Schladmingu siedme miesto. Z titulu majsterky sveta sa tešila mladučká Američanka Mikaela Shiffrinová (17).

Striebornú medailu získala na radosť domácich fanúšikov Rakúšanka Michaela Kirchgasserová, ktorá na Američanku stratila 22 stotín, bronz si vybojovala Švédka Frida Hansdotterová (+0,26).

Obhajkyňa titulu Marlies Schildová pri svojom návrate na biele svahy po dvojmesačnej prestávke zapríčinenej vážnym zranením kolena obsadila deviatu priečku.

Shiffrinová tak k trom slalomovým víťazstvám vo Svetovom pohári pridala pri svojej premiére na MS aj titul svetovej šampiónky. Supertalentovaná Američanka sa stala treťou najmladšou majsterkou sveta v histórii, ako sedemnásťročné získali zlato na MS aj Britka Esme MacKinnonová v roku 1931 a Hanni Wenzelová z Lichtenštajnska v roku 1974.

"Ešte si to veľmi neuvedomujem a ani netuším, či niekedy pochopím, čo som vlastne dokázala. Už v prvom kole som predviedla solídny výkon, no nedokázala som využiť celý svoj potenciál, mala som ťažké nohy. V druhom kole mi však zafungovali oveľa lepšie. Pred pretekmi som bola trochu nervózna, nechce sa mi veriť, že mám titul," povedala pre ORF kométa sezóny.

Velez-Zuzulová so štartovým číslom 4 predviedla v úvodnom kole výkon bez výrazných chýb, no rovnako ako Mazeovej jej chýbala potrebná razancia. Najviac času stratila v plochej predcieľovej pasáži, do ktorej si nedokázala preniesť rýchlosť zo strednej strmej časti. Odstup 80 stotín od vedúcej Švédky znížil jej šance na medailový úspech, predovšetkým preto, že pred ňou boli s pomerne jasnými odstupmi najambicióznejšie a najlepšie slalomárky súčasnosti.

V druhom kole Slovenka predviedla opäť technicky čistú jazdu, no znovu jej chýbala ľahkosť či dravosť. V cieli sa zaradila o 27 stotín za priebežne vedúcu Mariu Pietiläovú-Holmnerovú zo Švédska. Keďže zo zvyšnej šestice pretekárok vypadla Nemka Maria Höflová-Rieschová, udržala si slovenská lyžiarka v konečnom zúčtovaní siedmu priečku z 1. kola. Dosiahla svoj najlepší výsledok na MS. V minulosti v Aare 2007 bola v superkombinácii deviata a pred dvoma rokmi v Garmisch-Partenkirchene v slalome desiata.

"Na jednej strane som rada, že som dosiahla svoje najlepšie umiestnenie na MS, ale viem, že to mohlo byť lepšie. Ťažko povedať, kde som na trati stratila na súperky. Mám skôr pocit, že to nebol môj deň, ale taký je šport. Shiffrinovej víťazstvo ma neprekvapilo,“ povedala Veronika Velez-Zuzulová.

Na štart sa postavili aj ďalšie tri Slovenky. Petra Vlhová spadla hneď na vrchu a prvé kolo nedokončila, Jana Gantnerová sa po 35. priečke v úvodnom kole dokázala v tom druhom posunúť na 32. miesto (+6,62). Barbora Lukáčová skončila na 42. pozícii (+11,82).

"Nie som spokojná, lebo hneď v úvodnej časti som urobila chybu po prvej dvojbráne, dostala som sa do záklonu. A potom tú strminku som išla tiež pod bránou, na rovine som sa zase dostala na vnútornú lyžu. To ma značne zbrzdilo a preto vôbec nie som spokojná s vystúpením. Na trať sa vyhovárať nemôžem, aj keď tam samozrejme boli ryhy. Za môj odstup môžu technické chyby. Navyše sa stali hneď na začiatku a to potom človeka rozhodí, lebo vie, že musí doháňať," konštatovala Lukáčová.

"Chcela som, aby to vyšlo do tridsiatky, ale nevyšlo to. S druhým kolom som aj tak oveľa spokojnejšia ako s prvou. Úrovňou sa druhá jazda blížila k môjmu kombinačnému slalomu. Tento kopec je náročný a na jeho zdolanie musí byť lyžiar všestranný. Som rada, že som na týchto MS skončila v kombinácii na 22. mieste,“ prezradila Jana Gantnerová.

MS v Schladmingu (Rak.) - slalom: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:39,85 min, 2. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +0,22 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,26, 4. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,61, 5. Tina Mazeová (Slovin.) +0,76, 6. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,06, 7. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +1,33, 8. Šárka Záhrobská (ČR) +1,37, 9. Marlies Schildová (Rak.) +1,58, 10. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,67,... 32. Jana Gantnerová +6,62, 42. Barbora Lukáčová +11,82, Petra Vlhová (všetky SR) - nedokončila 1. kolo

• Zdroj: športky, ts, TASR, SITA