Kováčika prekvapila kritika obnovy štadiónov: Cieľom je česko-slovenská liga

Ján KováčikJán Kováčik Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Vláda Slovenskej republiky schválila, že na rekonštrukciu a modernizáciu futbalových štadiónov a výstavbu nových futbalových stánkov prispeje počas desiatich rokov (2013 - 2022) sumou 45 miliónov eur.

Iniciátorom a zároveň aj garantom by mal byť Slovenský futbalový zväz. Na financovaní tohto zámeru sa budú podieľať futbalové kluby maximálne do výšky 10 až 15 percent rozpočtu na daný štadión. Zvyšok finančných prostriedkov pôjde zo štátneho rozpočtu a z rozpočtu samosprávy v pomere 60:40.

V projekte figurujú štadióny v Žiline, Trnave, Košiciach, Prešove, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede, Leviciach, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Topoľčanoch, Zvolene, Zlatých Moravciach, Ružomberku, Senici, Myjave, Podbrezovej, Humennom, Bardejove a Poprade.

Šéf Slovenského futbalového zväzu na margo kritérii k výberu 21 štadiónov poznamenal: "V prvom výbere sú to krajské mestá, okrem Bratislavy, kde sa bude riešiť samostatne projekt Národného futbalového štadiona. Ku krajským mestám bola priradená Dunajská Streda, čo je tradičná bašta. Nasledujú ostatné mestá Corgoň ligy, Národné tréningové centrum v Poprade, ktoré bude tiež dobudované z týchto prostriedkov a potom osem miest, ktoré hrajú druhú najvyššiu futbalovú ligu alebo sú veľké mestá. V teritoriálnom rozdelení je pokryté celé Slovensko."

"Šesťdesiat percent finančných prostriedkov bude poskytovať Slovenský futbalový zväz z dotácie a 40 percent budú musieť združiť mestá, kluby, možno ďalší sponzori a investori," doplnil Kováčik. 

Senica, Trnava a Žilina sa už skôr vydali vlastnou cestou a budujú si svoje stánky: "Prispejeme im, aby ich dobudovali."

Všetko by malo smerovať k česko-slovenskej súťaži. "Verím tomu, že áno. Trinásteho marca máme v Prahe spoločné stretnutie so zástupcami Futbalovej asociácie Českej republiky. Spoločne s prezidentom Únie ligových klubov Dušan Tittelom a generálnym sekretárom SFZ Jozefom Klimentom absolvujeme stretnutia, kde českým zástupcom odprezentujeme, že budeme mať štadióny. A potom budeme chcieť poznať aj ďalšie podmienky, ktoré budeme musieť splniť, aby vznikla spoločná československá liga."

Prezident SFZ si myslí, že tento ambiciózny projekt je vhodne načasovaný, a to napriek ekonomickej kríze v spoločnosti. "Som o tom presvedčený. Futbal a futbalové hnutie je najväčšou športovou komunitou na Slovensku. Až 60 percent všetkých registrovaných športovcov na Slovensku sú futbalisti a futbalistky. My sme prišli s projektom, ktorý je aj v tomto ťažkom období akceptovateľný, realizovateľný a zvládnuteľný," povedal Ján Kováčik.

"Bol som pripravený na niektoré negatívne ohlasy ohľadom schváleného plánu rekonštrukcie štadiónov. Prekvapila ma však intenzita neznalosti problematiky, negativizmu, pohŕdania, demagógie a viac či menej tajenej závisti až nenávisti," uviedol Kováčik s odstupom niekoľkých dní na svojom blogu na webe sme.sk pod názvom "Oplatí sa byť slušný?" a pokračoval: "Chápem aj z vlastnej podnikateľskej dennodennej skúsenosti, že súčasná ekonomická situácia (nielen) na Slovensku je všetko iné len nie priaznivá pre všetky oblasti obzvlášť tie „voľnočasové“. Práve preto sme prišli s projektom, ktorý nevyžaduje naraz veľký balík financií ale rozkladá ho na desať rokov. Mimochodom, tá ročná čiastka (4,5 mil.) sa v zásade rovná čiastke, ktorou štát dotuje prevádzku (nie platy a odvody) Slovenského národného divadla. Nie je bez zaujímavosti, že ročná návštevnosť SND je taktiež porovnateľná s tou corgoňligovou, resp. je nižšia. Tým nechcem povedať, že SND (a ani iné divadlá, múzeá a mnohé ďalšie inštitúcie) si štátnu podporu nezaslúžia, práve naopak. Je ale nelogické, nesprávne a neudržateľné aby štát aspoň trošku (po mnohých rokoch nulovej finančnej podpory) porovnateľnou čiastkou nepodporil aj infraštruktúru športu, ktorý je neporovnateľne (zdôrazňujem) najmasovejším. Hovoríme o státisícoch ľudí „konzumujúcich“ futbal na našej národnej úrovni. A tie státisíce ľudí svojimi daňami tiež prispievajú na financovanie iných oblastí, z ktorých nemajú žiaden priamy osoh, to aby som odpovedal tým, ktorí nechcú aby sa z ich daní financovali „neschopné primadony“ apod."

Prezident SFZ na záver dodal: "Preto som trpezlivo niekoľko mesiacov presviedčal predstaviteľov vlády, že ide o projekt, ktorého dlhodobé benefity mnohonásobne prevýšia krátkodobú nepopularitu. Považujem za slušné pomôcť mestám v spolupráci s partnerskými bankami nájsť spôsob ako zabezpečiť svoj podiel spolufinancovania aj v terajšej dobe, kedy samosprávy musia riešiť množstvo akútnych problémov. Považujem za slušné z mojej pozície prispieť k zveľadeniu prostredia, v ktorom státisíce ľudí (či už ako diváci alebo samotní športovci) trávia svoj voľný čas. Pretože futbal nie je pre mňa (a pre drvivú väčšinu slovenskej futbalovej rodiny) biznis, ale futbal je vášeň."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: športky, SITA, sme.sk, ts
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy