Česko-slovenská liga dostala podporu zväzov: Spojenie by pomohlo obom stranám

Ján KováčikJán Kováčik Zdroj: TASR

PRAHA - Najvyšší predstavitelia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) na stretnutí v Prahe podporili projekt spoločnej česko-slovenskej ligy. Informáciu prinieslo konto Slovenského futbalového zväzu na Facebooku.

Slovenskú stranu na rokovaniach zastupovali prezident SFZ Ján Kováčik, viceprezident SFZ pre štátnu reprezentáciu a medzinárodné vzťahy Karol Belaník ako aj viceprezident SFZ a prezident Únie ligových klubov Dušan Tittel.

Doteraz boli pri snahe o spoločnú ligu najväčším problémom štadióny pod Tatrami, ktoré nespĺňajú viaceré kritériá. Po nedávnom schválení vládnej dotácie na rekonštrukciu a modernizáciu futbalových štadiónov by už táto oblasť nemala byť problematická.

Spoločnú súťaž Čechov a Slovákov podporuje aj Európska futbalová únia. Jej zamestnanci pripravili štúdiu, podľa ktorej by spojenie pomohlo obom stranám nielen zo športového, ale aj marketingového a finančného hľadiska. Nová liga by bola výhodná predovšetkým pre Slovensko, profitovalo by z nej však aj Česko.

Vyjadrenie Jána Kováčika po rokovaní - AUDIO

"Stretnutie dopadlo veľmi dobre. Obe strany vyjadrili spoločnú vôľu pre vznik ligy. Stanovili sme si tri kľúčové oblasti, ktoré musia byť splnené. Je to financovanie, športovo-technické záležitosti a splnenie licenčných podmienok v rácmi infraštruktúry," uviedol po rokovaní Kováčik a dodal: "Dohodli sme sa na postupe, keď si obe strany vypýtajú mandát od klubov najvyššej súťaže, aby mohla vzniknúť pracovná skupina, ktorá by sa týmito oblasťami začala zaoberať. Nemáme stanovený žiadny záväzný konkrétny termín. Hovorili sme skôr v informatívnej rovine, aj keď veľmi vecnej."

Prezident FAČR Miroslav Pelta po skončení rokovania pre fotbal.cz povedal: "Po dlhom období, keď sa uvažovalo o myšlienke spoločnej súťaže, sme pokročili. Povedali sme si, že chceme ísť do toho. Teraz je kľúčové všetko podrobne vysvetliť klubom a získať ich mandát. Až potom bude utvorená pracovná skupina, ktorá bude riešiť jednotlivé úlohy. Potrebné je však urobiť množstvo práce, uvažujeme o horizonte rokov. Realizáciu však budeme chcieť urýchliť čo najviac."

Šéf Únie ligových klubov, riadiaceho orgánu dvoch najvyšších slovenských futbalových súťaží, Dušan Tittel podotkol: "Sme presvedčení, že tento projekt bude posunom a prospešný pre všetky kluby." 

Predseda Ligovej futbalovej asociácie v Česku Dušan Svoboda pre portál fotbal.cz uviedol: "Dnešný deň považujem za dôležitý, pretože sme sa vrátili k rokovaciemu stolu. Na slovenskej strane cítim veľmi reálny posun smerom k pripravenosti. Pred tromi rokmi, keď sa tiež hovorilo na túto tému, išlo skôr o filozofickú debatu. Teraz si myslím, že téma spoločnej futbalovej súťaže je reálna. Máme konkrétne náležitosti, o ktorých sa môžeme rozprávat. Pokiaľ tieto tri okruhy dokážame pomenovať, tak sa dostaneme ďalej. Je to krok dopredu pre futbal v oboch krajinách, najskôr však o tom musíme presvedčiť kluby. Máme na stole veľmi ambiciózny projekt, ktorý by mal byť dôkladne rozpracovaný vo všetkých oblastiach. Všetko však má svoj čas. Teraz je na nás, aby sme nielen klubom, ale aj fanúšikom a širokej verejnosti dokázali vysvetliť výhody tohto projektu."

"Ja som mal zo stretnutia veľmi dobrý dojem, obidve strany naň boli pripravené. Výsledkom je vyjadrenie spoločnej vôle. Projekt môže naozaj uvidieť svetlo sveta. Keby nebolo bývalo rozhodnutie vlády o podpore rekonštrukcie štadiónov, tak by sme nemohli absolvovať takéto stretnutie. Toto nám česká strana jednoznačne povedala," poznamenal prezident SFZ. 

K projektu prijali obe strany nasledujúce stanovisko:
1. Vedenia oboch futbalových zväzov (asociácií) vyjadrili spoločnú vôľu spolupracovať pri vzniku česko-slovenskej ligy
2. Boli stanovené tri kľúčové oblasti, ktoré je potrebné vyriešiť:
      a) financovanie
      b) športovo technické záležitosti
      c) splnenie licenčných podmienok (infraštruktúra)
3. Je nevyhnutné získať silný mandát od klubov, až potom bude vytvorená pracovná skupina, ktorá sa bude zaoberať rozpracovaním jednotlivých kľúčových oblastí.

V uplynulých dňoch poskytol Kováčik viacero vyhlásení o prípadnej spoločnej súťaži. 

"Naša predstava je, že ak to má byť česko-slovenská liga, bez ohľadu na to, či bude mať 16, 18 alebo 20 účastníkov, malo by v nej účinkovať minimálne šesť slovenských klubov. Vtedy môžeme hovoriť o česko-slovenskej lige a nie o českej lige so slovenskými účastníkmi. To je môj názor. S čím príde česká strana, neviem. Mám pocit, že na prvom stretnutí si povieme vzájomné očakávania, aby sme spoločnú súťaž mohli naozaj spustiť. Keďže štadióny by už nemali byť prekážkou, budeme hovoriť o financiách, marketingu, vysielacích, marketingových a reklamných právach, prípadne o bezpečnosti, logistike. Po zabezpečení vládneho projektu finacovania obnovy slovenských štadiónov sa očakávalo, že v Prahe budú na pretrase otázky o financiách, marketingu, vysielacích a reklamných právach, prípadne o bezpečnosti, logistike, uviedol nedávno v rozhovore pre denník Šport prezident SFZ Ján Kováčik.

"Pri našom poslednom stretnutí v Olomouci v novembri 2012 zazneli argumenty, že fanúšikovia, ktorí si pamätajú zápasy s Trnavou, Slovanom, Košicami či Prešovom vymierajú a o niekoľko rokov už nebudú chodiť na futbal. Ale som pragmatik a budem robiť všetko pre to, aby česko-slovenská liga bola," povedal šéf SFZ.

O termíne začiatku spoločnej súťaže je však ešte veľmi skoro rozprávať. "Od momentu dohody to nemôže byť skôr ako tri roky. Takže nás čaká cesta k dohode a potom tri-štyri-päť rokov. Bola by hlúposť niečo umelo urýchľovať. Ale aj brzdiť,“ dodal Ján Kováčik.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: športky, SITA, ts, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy