Kuzminová v šprinte piata, v mrazivom Chanty-Mansijsku triumfovala Soukalová

Gabriela SoukalováGabriela Soukalová Zdroj: SITA

CHANTY-MANSIJSK - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pokračuje v závere sezóny vo veľmi dobrých výkonoch. Vo finálovom 9. kole Svetového pohára skončila v ruskom Chanty-Mansijsku v šprinte na 5. mieste.

Na 7,5 km trati ju od víťaznej Češky Gabriely Soukalovej delilo 30,9 sekundy, druhá skončila Nemka Andrea Henkelová (+17,2) a tretia jej kolegyňa Miriam Gössnerová (+30,9).

V sibírskom stredisku ukazoval teplomer až -11 stupňov. V ležke sa strieľalo presne, v stojke sa už mierilo horšie, a tak sa bezchybné strelkyne Soukalová a Henkelová objavili vo výsledkoch na čele. Na ďalších miestach sa zoradili biatlonistky, ktoré si aspoň raz odkrúžili trestný okruh. 150 metrov navyše odsunulo Nórku Bergerovú až na 8. miesto, čím prerušila sériu 10-tich výsledkov v prvej trojke.

Opäť výbornú bežeckú fazónu, s tretím najlepším časom za Fínkou Mäkäräinenovou i Gössnerovou, ukázala medzi 82 štartujúcimi Anastasia Kuzminová (strelecká bilancia 1-1). Aj s dvoma trestnými okruhmi figurovala pred Bergerovou vo výsledkoch na 5. mieste, keď netrafila v ležke posledný terč a stojmo hneď prvý. Zaujímavý bol aj jej strelecký súhrnný čas, druhý najlepší za Ruskou Viluchinovou.

"Streľba mala správny rytmus, ja som na chvíľku stratila koncentráciu. V ľahu som už myslela na to, ako mi to pekne padá, a už to išlo vedľa. V stoji som zase začala azda o zlomok sekundy skôr, ako som mala. Už som myslela na to, ako budem bojovať o čo najlepšie umiestnenie. Keď som sa sústredila na streľbu, hneď to išlo. Je to škoda, dnes som mala na ešte lepší výsledok, ale dva trestné okruhy v šprinte sú veľa. Bola som blízučko pódia, nevyšlo to. Hnevá to mňa, trénera i fanúšikov, ale verím, že už v stíhačke to bude lepšie,“ povedala momentálne šiesta pretekárka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus.

V Chanty-Mansijsku je ako doma. Diváci ju tam majú radi, povzbudzujú ju, aj keď už reprezentuje Slovensko. "Všetko som to vnímala, je to veľmi príjemné. Rada by som sa im odvďačila kvalitným výsledkom. V stíhacích pretekoch budú až štyri strelecké položky. Viem, kde robím chybu. Ak ju odstránim, bude z toho výborný rezultát. Teším sa na preteky," uzavrela Anastasia Kuzminová.

Janka Gereková si trať predĺžila až o tri trestné okruhy, Poliaková dokonca o štyri. S takouto bilanciou nemohli o bodovaných priečkach ani rozmýšľať. Poliaková sa dokonca nekvalifikovala ani do stíhacích pretekov, v ktorých nastúpi prvých šesťdesiat zo šprintu a sezóna sa tým pre ňu definitívne skončila.

Česi mali na ďalekej Sibíri najväčšiu radosť. Gabriela Soukalová (23) vybojovala druhé víťazstvo v sezóne i kariére, keď ju podržal výborný beh i neomylná streľba.

Už pred pretekmi bolo rozhodnuté o tom, že malý krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení tejto disciplíny získala suverénka sezóny Nórka Tora Bergerová. Tá sa v desiatich rýchlostných pretekoch šesťkrát dostala na pódium pre elitné trio, získala po dve medaily z každého kovu a s veľkým náskokom triumfovala.

Rýchlostné preteky - Chanty-Mansijsk:
1. Gabriela Soukalová (ČR) 21:25,6 min (0 trestných okruhov), 2. Andrea Henkelová (Nem.) +17,2 s (0), 3. Miriam Gössnerová (Nem.) +23,6 (1), 4. Oľga Viluchinová (Rus.) +30,4 (1), 5. Anastasia Kuzminová (SR) +30,9 (2), 6. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +34,6 (2), ... 46. Janka Gereková +2:33,5 (3), 73. Terézia Poliaková (obe SR) +4:10,0 (4)

Poradie vo SP po 24 pretekoch z 26 naplánovaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 1199 bodov - už istá víťazka, 2. Darja Domračevová (Biel.) 876, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 796, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 772, 5. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 764, 6. Anastasia Kuzminová 734, ... 23. Janka Gereková 367, 96. Martina Chrapánová (všetky SR) 6