Slovensko má tretiu najlepšiu slalomárku sveta! Velez-Zuzulová to opäť dokázala

Tri najlepšie slalomárky sezóny 2012/13: Tina Mazeová, Mikaela Shiffrinová a Veronika Velez-ZuzulováTri najlepšie slalomárky sezóny 2012/13: Tina Mazeová, Mikaela Shiffrinová a Veronika Velez-Zuzulová Zdroj: SITA

LENZERHEIDE - Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová obsadila v záverečnom slalome v rámci finálového podujatia Svetového pohára 2012/2013 vo švajčiarskom Lenzerheide 9. miesto a v konečnom účtovaní tejto disciplíny skončila na výbornom 3. mieste. Slovenskej lyžiarke sa tak druhýkrát v kariére podarilo stať treťou najlepšou slalomárkou sezóny.

Z triumfu sa tešila Američanka Mikaela Shiffrinová (18), ktorá sa napokon stala aj držiteľkou malého glóbusu za slalom.

Suverénka tohtosezónnej edície SP a už istá celková víťazka "sveťáku" Tina Mazeová zo Slovinska nerozšírila svoju zbierku o štvrtý glóbus, okrem "veľkého" získala dva "malé" - v obrovskom slalome a super-G. Famózna Slovinka viedla po prvom kole, napokon ju klasifikovali v pretekoch na 3. priečke s odstupom 35 stotín sekundy na Shiffrinovú. Druhé miesto obsadila prekvapujúco Rakúšanka Bernadette Schildová (+0,20 s).

"V prvom kole som bola dosť vzadu, vlastne to bola obrovská strata. Napriek tomu, že som v druhom kole zašla rýchlo, je neuveriteľné, že sa mi to podarilo. Celá sezóna je ako zo sna, ďakujem všetkým ktorí mi k týmto úspechom pomohli," vyznala sa do kamier ORF mladučká Američanka.

Mikaela Shiffrin Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Mazeová mala už pred pretekmi istý veľký glóbus, v prípade zisku malej "gule" za slalom by sa bola unikátne zapísala do histórie. Napriek tomu, že sa jej to nepodarilo, jej úžasnú zimu podčiarkuje aj fakt, že o možnosť bojovať o kompletnú zbierku v jednej zime prišla iba rozdielom jediného bod zásahom prírodných síl. Vo finále pre zlé počasie zrušili súťaž zjazdu, v ktorej na titul potrebovala naozaj minimum - prísť do cieľa do 15. miesta.

V 1. kole finálového slalomu na veľmi ťažkej a vyčerpávajúcej trati bola Veronika Velez-Zuzulová šiesta, keď za vedúcou Mazeovou zaostala 1,27 s. V druhej jazde, napriek tomu že už nemohla stratiť celkovú tretiu pozíciu, nedokázala ísť tak razantne ako jej súperky a vo výsledkovej listine klesla. Výrazný rozdiel bolo cítiť najmä po jazde Shiffrinovej, ktorá sa dostala na čelo a Zuzulovú odsunula odstupom 2,36 s, hoci po 1. kole ich delila iba desatina. V prvej časti súťaže bola osobitnou kapitolou Mazeová, ktorá na svoju rivalku Shiffrinovú "urobila" 1,17 s, ale nič ešte nemala isté. Američanka sa chystala v 2. kole zaútočiť zo 4. miesta na 7-bodové manko. Lyžiarska kométa to zvládla ako stará rutinérka.

Slovenská slalomárka ukončila sezóny so ziskom rovných 500 bodov. Vo svojej obľúbenej disciplíne získala ešte o bod viac v roku 2008, ale k vtedajšiemu sezónnemu tretiemu miestu nepridala žiadny pretekový triumf. Teraz sa jej podarilo prvýkrát v kariére vyhrať slalom (v decembri v Semmeringu) a potom v januári aj paralelný slalom v Mníchove.

"Preteky boli náročné, cítila som sa dosť unavená, nedalo sa mi zajazdiť lepšie," skonštatovala Velez-Zuzulová pre denník Pravda a doplnila: "Tento rok som sa celkovým tretím miestom priblížila ku glóbusu, o rok mám cieľ ho získať."

"Myslím si, že pre mňa a Fridu to boli rovnako nervy ako pre Mikaelu a Tinu, pretože tretie miesto je pochopiteľne lepšie ako štvrté," uviedla Slovenka a dodala: "Mám pocit, či niekto jazdí jednu disciplínu alebo štyri, je to v podstate úplne jedno. Človek trénuje celú zimu a stále sa pripravuje. Až dnes v cieli som si vydýchla a pocítila úľavu z konca. Pred touto sezónou som mala veľký sen vyhrať aspoň jedny preteky, čo sa mi podarilo. Tretia v hodnotení slalomu som už bola v minulosti. Táto sezóna je pre mňa asi najlepšia, akú som kedy mala."

Slalom - Lenzerheid: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:55,60 min, 2. Bernadette Shildová (Rak.) +0,20, 3. Tina Mazeová (Slovin.) +0,35, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,44, 5. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,77, 6. Laurie Mougelová (Fr.) +1,79,...9. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +2,36

Celkové poradie SP (po 34 z 35 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 2314 bodov, 2. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 1101, 3. Anna Fenningerová (Rak.) 984, 4. Julia Mancusová (USA) 835, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) 798, 6. Kathrin Zettelová (Rak.) 759, ... 11. Veronika Velez-Zuzulová 500, 91. Petra Vlhová 24, 99. Jana Gantnerová (všetky SR) 15

Konečné poradie SP v slalome (po 11 pretekoch): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 688 bodov, 2. Tina Mazeová (Slovin.) 655, 3. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 500, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 435, 5. Tanja Poutiainenová (Fín.) 354, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 334,... 42. Petra Vlhová (SR) 24.

Viac o téme: Slalom Lyžovanie Velez-Zuzulová LENZERHEIDE