Soukalová zavŕšila sezónu hetrikom v Chanty-Mansijsku, Kuzminová sa opäť trápila

Gabriela SoukalováGabriela Soukalová Zdroj: SITA

CHANTY-MANSIJSK - Deväťdielny seriál Svetového pohára v biatlone vyvrcholil v ruskom Chanty-Mansijsku pretekmi s hromadným štartom. Češka Gabriela Soukalová v Chanty-Mansijsku žiarila a triumfovala tretíkrát za sebou, po šprinte, stíhačke aj v masse. Vybojovala štvrté prvenstvo v kariére.

Na druhú Francúzku Marie Habertovú-Dorinovú nazbierala 11,2 sekundy a na tretiu Fínku Kaisu Mäkäräinenovú 22,9 sekundy.

Držiteľka všetkých glóbusov za prvenstvá v SP Nórka Tora Bergerová dobehla až 13-ta, so stratou 1:55,8 min.

Lepšou z dvojice slovenských reprezentantiek v 30-člennom štartovom poli bola tentoraz Janka Gereková, ktorá finišovala ako osemnásta. Anastasia Kuzminová nazbierala na štyroch streleckých položkách až sedem trestných okruhov a skončila dvadsiata štvrtá.

Už v prvom bežeckom okruhu zobrala réžiu do vlastných rúk Ruska Oľga Viluchinová. Keď bezchybne zvládla prvú streleckú položku, odchádzala na druhý okruh už s takmer štvrťminútovým náskokom. Silná skupina za ňou však vzorne spolupracovala a na druhú položku už prišlo prakticky naraz jedenásť biatlonistiek. Z nej už vybiehali na čele ukrajinské dvojičky Vita a Vaľ Semerenkové tesne prenasledované Francúzkou Dorinovou Habertovou, k tejto trojici sa po chvíli pridala Fínka Kaisa Mäkäräinenová a Češka Gabriela Soukalová. Tretiu položku - prvú v stoji zvládli stopercentne iba Vita Semerenková a Soukalová a ušli súperkám. Na záverečnej streľbe už bola bezchybná iba Soukalová a po štvrtý raz v kariére vystúpila na najvyšší stupienok pódia pre medailistky, tretíkrát v rade.

Slovenské reprezentantky nežiarili. Janka Gereková s výnimkou druhej streľby v ľahu musela zakaždým ísť aj na jeden trestný okruh. Osemnáste miesto je zodpovedajúce jej streleckej úspešnosti. Malú streleckú katastrofu prežila Anastasia Kuzminová. Na prvých troch položkách nezostrelila po dva terče, na poslednej štvrtej jednu. Trať si tak predĺžila na siedmich 150 m dlhých okruhoch o 1050 m. Bola to tretia najhoršia strelecká bilancia z celého štartového poľa. V hustom snežení to ani bežecky nebolo celkom podľa jej predstáv a konečný rezultátom sa stalo 24. miesto.

O držiteľke veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo sa rozhodlo už dávnejšie. Vzácnu trofej po prvý raz v kariére zdvihla nad hlavu Nórka Tora Bergerová, ktorá v pondelok 18. marca oslávi svoje 32. narodeniny. O jej suverenite svedčí aj to, že k veľkému krištáľovému glóbusu si pribalila aj všetky štyri „malé“ za prvenstvo v hodnotení jednotlivých disciplín.

Kuzminová i Gereková si vylepšili svoje kariérne maximá. Kuzminová obsadila v konečnom poradí 7. miesto, doteraz bolo jej najlepším umiestnením na konci sezóny 9. miesto v edícii 2010/11. Gereková skončila dvadsiata tretia, v porovnaní s vlaňajškom postúpila o päť priečok.

Preteky s hromadným štartom - Chanty-Mansijsk:
1. Gabriela Soukallová (ČR) 38:22,4 min (0 trestných okruhov), 2. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +11,2 s (1), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +22,9 (2), 4. Oľga Viluchinová (Rus.) +26,9 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) +27,5 (1), 6. Selina Gasparinová (Švaj.) +51,9 (1), ... 18. Janka Gereková +2:24,0 (3), 24. Anastasia Kuzminová (obe SR) +3:27,6 (7)

Konečné poradie vo SP po 26 pretekoch:
1. Tora Bergerová (Nór.) 1234 bodov 2. Darja Domračevová (Biel.) 924, 3. Andrea Henkelová (Nem.) 856, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 843, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 834, 6. Gabriela Soukalová (ČR) 800, 7. Anastasia Kuzminová 769,... 23. Janka Gereková 390, 96. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Konečné poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po piatich pretekoch (malý krištáľový glóbus):
1. Tora Bergerová (Nór.) 262 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 200, 3. Vita Semerenková (Ukr.) 185, 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 175, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 171, 6. Teja Gregorinová (Slovin.) 171,... 9. Anastasia Kuzminová 157, 18. Janka Gereková (obe SR) 105