Slovákom sa ME 2014 vzďaľujú, v kvalifikácii prehrali aj v Lotyšsku

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: slovakhandball.sk

DOBELE - Slovenskí hádzanári prehrali vo svojom treťom vystúpení v kvalifikácii ME 2014 v Dobele s domácim Lotyšskom 24:28 a bez bodu figurujú na poslednej priečke tabuľky 4. skupiny.

Domáci si už v prvom polčase vytvorili päťgólový náskok, keď mali Slováci výrazné problémy presadiť sa proti pevnej defenzíve súpera. V druhom polčase hostia najmä zásluhou Straňovského (11 gólov) duel zdramatizovali, ale koncovku nezvládli.

Zverenci trénera Petra Dávida sa v ďalšom kvalifikačnom dueli stretnú opäť s Lotyšskom v nedeľu 7. apríla o 17.30 h v Považskej Bystrici.

Na európsky šampionát postúpia z každej skupiny prví dvaja a najlepší tím z tretích miest.

Lotyšsko - Slovensko 28:24 (14:9)
Najviac gólov Lotyšska: Dude 7, Jurdžs 6, Krištopans a Pavlovičs po 4 - Zostava a góly SR: Štochl, Paul - Straňovský 11/3, Valo 1, Guzy, Kucharik, Mazák 1, T. Urban 5, Vadkerti, Hruščák 2, Krok 2, Antl 1, Ďuriš 1, Slaninka, Polakovič. Rozhodovali: I. Covalciuc, A. Covalciuc (obaja Mold.), vylúčenia: 5:2, 7m hody: 4/4 - 3/3, ČK: 57. Klešniks (Lot.), 700 divákov.

Slováci mali veľmi zlý vstup do zápasu a už v 6. minúte za stavu 0:3 si tréner Dávid zobral oddychový čas. Ani po ňom sa však obraz hry nezmenil, v lotyšskej bránke "čaroval" gólman Tihanovs a cez pevnú zatvorenú obranu sa slovenskí hádzanári dlho nevedeli presadiť. Prvý gól hostí zaznamenal Mazák až po ôsmich (!) minútach hry a v polovici prvého dejstva viedlo Lotyšsko už 7:2. Rozdiel v skóre zvýraznili strelecky disponovaní Dude i prešovský "obor" v službách domácich Krištopans a to ešte viaceré šance súpera zneškodnil brankár Štochl. V 23. minúte svietil na tabuli stav 11:5 a do kabín odchádzali Slováci s päťgólovým mankom.

Pohodlný náskok si Lotyši udržiavali aj v úvode druhého polčasu, ale hostia sa nevzdávali a duel ešte zdramatizovali. V bránke sa uchytil striedajúci Paul, v útoku bol takmer neomylný Straňovský a po jeho troch góloch za sebou a ďalšom presnom pokuse Urbana znížili slovenskí reprezentanti zo 14:19 na 18:19 v 41. minúte duelu. Psychickú výhodu ale hostia nevyužili a desať minút pred koncom opäť viedli Lotyši o štyri góly - 24:20. V 57. minúte ešte Straňovský znížil na dvojgólový rozdiel, ale Lotyši si cenný triumf už nenechali vziať.

Peter Dávid (tréner): "Bol to najhorší zápas, aký som od týchto chlapcov kedy videl a po takomto výkone sa všetci musíme hanbiť. Neviem si vysvetliť ten 'blackout', ktorý sme predvádzali prakticky 50 minút. Verili sme si, že napriek výrazným absenciám v kádri na Lotyšov máme a chceli sme vyhrať, ale už úvodné minúty boli z našej strany veľmi zlé. Snažil som sa s tým z lavičky niečo spraviť, ale prakticky okrem Urbana a Straňovského nikto nepodal očakávaný výkon a chlapci neuniesli ťarchu dôležitosti zápasu. Bol to z našej strany veľmi nevydarený výkon, bola to hádzaná ako z 80-tych rokov a považujem to za najväčšie sklamanie mojej trénerskej kariéry. Teraz si musíme všetko rozanalyzovať a v odvete si napraviť pred našimi fanúšikmi reputáciu."

Dainis Krištopans (spojka Lotyšska): "Kľúčom k úspechu bola naša dobrá obrana, lebo sme ustrážili nebezpečných hráčov súpera a pomohol nám aj brankár. Dôležitý bol aj vydarený vstup do duelu, keď sme chytili a aj s pomocou publika išli za víťazstvom."

Teodor Paul: "Išiel do bránky s tým, aby som mužstvu pomohol otočiť nepriaznivý stav. Myslím si, že sme robili veľa technických chýb a najmä sme zahodili dosť gólových príležitostí. Chalani bojovali, ale dnes sme jednoducho mali zlý deň. Dúfam, že v odvete to bude úplne inak."

Tabuľka 4. skupiny:
1. Maďarsko 2 2 0 0 60:49 4
2. Chorvátsko 2 2 0 0 55:44 4
3. Lotyšsko 3 1 0 2 76:86 2
4. Slovensko 3 0 0 3 69:81 0

Doterajšie výsledky: Chorvátsko - SR 25:21, Maďarsko - Lotyšsko 32:25, Lotyšsko - Chorvátsko 23:30, SR - Maďarsko 24:28, Lotyšsko - SR 28:24

Viac o téme: Hádzaná Reprezentácia Kvalifikácia ME
  • Zdroj: TASR, SITA