Zelené sako získal prvý Austrálčan, drámu na Masters vyhral v rozstrele Scott

Adam Scott v slávnom zelenom sakuAdam Scott v slávnom zelenom saku Zdroj: SITA

AUGUSTA - Golfista Adam Scott (32) si ako prvý Austrálčan obliekol zelené sako za triumf na Masters, prvom major turnaji sezóny. V napínavom finále v Auguste mal po štyroch kolách skóre deväť rán pod par spoločne s Argentínčanom Ángelom Cabrerom a víťaza z roku 2009 porazil vďaka birdie na druhej jamke rozstrelu.

Austrálsky úspech podčiarkol tretím miestom Jason Day, ktorý zahral o dve rany viac, a na delenom štvrtom bol s Tigerom Woodsom ešte Marc Leishman.

"Je to neuveriteľný pocit byť v tejto pozícii. Je to veľká pocta," povedal Scott po tom, čo mu minuloročný víťaz Bubba Watson pomohol do slávneho zeleného saka a dodal: "Na nič som počas finále nemyslel, len som sa snažil zahrať presne jednu loptičku za druhou."

Scott i Cabrera skončili po štyroch kolách s výsledkom 279 rán. Na prvej dodatočné jamke zahrali na osmnástke obaja par, preto sa pokračovalo na desiatke a podľa štatistík tento rok najťažšiu jamku na ihrisku pokoril Scott patom do birdie.

Rozstrel rozhodol o víťazovi Masters v Auguste piatykrát za uplynulých jedenásť rokov a druhýkrát za sebou. Watson vlani porazil Juhoafričana Oosthuizena. Cabrera v roku 2009 triumfoval v dodatočnom súboji dokonca troch golfistov.

Austrálčania skončili pred triumfom Scotta na Masters osemkrát na druhom mieste, trikrát z toho slávny Greg Norman. "Greg ma ako všetkých z nás inšpiroval, časť titulu patrí aj jemu. Som nadšený, že som to prelomil práve ja," povedal Scott.

Scott sa dočkal premiérového titulu kategórie major a dal zabudnúť na minuloročný kolaps na British Open. V klube Royal Lytham mal pred poslednými štyrmi jamkami náskok štyroch rán, ale na každej urobil bogey a titul získal Juhoafričan Ernie Els.

Cabrera (43), ktorý sa mohol stať prvou dedkom, ktorý by vyhral Masters, bol prekvapením turnaja. V poslednej dobe sa mu nedarilo a v rebríčku bol až na 269. mieste.

"Taký je golf. Bol by som šťastnejší, ak by som zvíťazil, ale Adam je dobrý víťaz a aj z jeho výhry som nadšený," povedal Cabrera.

Štvornásobný víťaz turnaja a favorit Woods zahral posledný deň v daždi 70 rán, čo mu stačilo aspoň na posun na delené štvrté miesto.

"Mám dojem, že som hral dobre, a to je dobré znamenie," povedal Woods, ktorému po druhom kole hrozila diskvalifikácia za zlý drop, ale nakoniec mu rozhodcovia udelili dve trestné rany.

Do histórie Masters sa zapísal Číňan Kuan Tchien-lang. V štrnástich rokoch sa stal najmladším hráčom histórie, ktorý prešiel cutom na turnaji kategórie major aj na americkom okruhu PGA Tour. S 300 údermi nakoniec obsadil 58. miesto.

Golfový turnaj Masters kategórie major v americkej Auguste (par 72, dotácia 8 miliónov dolárov):
1. Scott (Austr.) 279 (69 +72 +69 +69) v rozstrele na 2. dodatočnej jamke, 2. Cabrera (Arg.) 279 (71 +69 +69 +70), 3. Day (Austr.) 281 (70 +68 +73 +70), 4. Woods (USA) 283 (70 +73 +70 +70) a Leishman (Austr.) 283 (66 +73 +72 +72), 6. Olesen (Dán.) 284 (78 +70 +68 +68) a Snedeker (USA) 284 (70 +70 +69 +75), 8. García (Šp.) 285 (66 +76 +73 +70), Westwood (Angl.) 285 (70 +71 +73 +71) a Kuchar (USA) 285 (68 +75 +69 +73).