ONLINE z MS 2013: Slovensko - USA

Martin Bartek sa teší z prvého gólu na šampionáteMartin Bartek sa teší z prvého gólu na šampionáte Zdroj: SITA

HELSINKI - Zápas o všetko. Jedine taký prívlastok môže mať záverečný duel slovenských hokejistov v základnej skupine na svetovom šampionáte v Helsinkách, v ktorom sa im do cesty postaví výber USA.

Slovensko - USA 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Góly: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodovali: Olenin (Rus.), Rantala (Fín.) - Deďuľa (Biel.), Käck (Švéd.), vylúčení: 2:4 na 5 min, naviac Smith 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, strely 26:21, 9262 divákov.

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Mihálik, Jurčina, Vydarený, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Bartek - Haščák, Bližňák, Daňo - L. Hudáček

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, C. Butler, McBain - Moss, Šťastný, Smith - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - Gionta, Thompson, Carter - Palushaj, Bjugstad, Kristo - B. Butler

ONLINE KOMENTÁR:

Vladimír Vůjtek: "Hrali sme o všetko, som rád, že chlapci sa sústredili a zvládli to. Veľmi nám pomohli aj Lotyši, na porade bola vidieť psychická vzpruha a chalani boli odhodlaní to vybojovať. Pomohol tomu aj americký brankár, ktorý nám prihral na gól a od toho sa všetko odvíjalo. Chceli sme začať aktívne, čo sa nám podarilo. Zahrali sme dobre prvú presilovku. Podali sme perfektný výkon. Daňo rastie každým zápasom, stále sa chce zlepšovať a vybojoval si stabilné miesto v tomto tíme."

Martin Bartek: "Brankár asi moju strelu nečakal. Ja som nemal inú možnosť a keď sa to dobre trafí, tak to môže byť gól. Ukázali sme silu, veľa ľudí nás už odpisovalo. Ešte však nie je koniec. Štvrťfinále bude boj o prežitie, treba sa pripraviť a hrať jeden za druhého. Pozdravujem fanúšikov a ešte viac neprajníkov."

Miroslav Šatan: "Kritiku z domova sme veľmi neriešili. Nikto nevie, ako to vyzerá v kabíne. Som však prekvapený, ako sme odpovedali a ako sme hrali. Mali sme veľa smoly v minulých zápasoch, teraz sa nám to trochu vrátilo. Tento výsledok je našim najlepším na celom turnaji, keďže už to bol pomaly taký play off zápas. Snáď nás to naštartuje a dobre sa pripravíme na štvrťfinále. Hrali sme proti Fínom dobrú tretinu, teraz by sme to mohli zvládnuť o niečo lepšie. Turnaj je vyrovnaný, každý môže vyhrať nad každým. Verím, že sa ešte udeje nejaké prekvapenie, o ktoré sa chceme postarať."

Tomáš Kopecký: "Tento cieľ sme si dali pred MS, aj keď sme si to trochu skomplikovali, tak sme to splnili. Sme vo šťvrťfinále, treba sa poriadne pripraviť a dať do toho maximum. Každý súper bude ťažký, ale musíme hrať svoju hru. Ak ju budeme hrať, môžeme poraziť každého."

Marko Daňo: "Som rád, že mi to tam padlo a navyše sme postúpili. Hrali sme ako jeden muž, priklonilo sa k nám šťastie a ešte nás podržal Rasťo Staňa. Je to veľká eufória, neopísateľné pocity. Tréner nás dobre pripravil na súpera, prehusťovali sme stredné pásmo a pomohli nám rýchle góly. Súpera neriešim, bude to hop alebo trop. Posnažíme sa hrať naplno a verím, že prekvapíme. Máme dobrý kolektív a tým môžeme poraziť hocikoho."

Branko Radivojevič: "Pred mojim gólom spravil skvelú robotu Tomáš Kopecký. Veľmi nám pomohol ten štart a potom sme už hru kontrolovali. Je to super, verím, že sme mali trošku to "české šťastíčko". Sme tam a je jedno, s kým budeme hrať. Každého môžeme potrápiť a spraviť prekvapenie. Vieme, že doma máme veľmi veľa neprajníkov. Možno by mali niekedy viac porozmýšľať a povzbudiť. Súpera si nevyberáme, je to jeden zápas a stať sa môže všeličo."

Rastislav Staňa: "Ďakujem chalanom, odohrali vynikajúci zápas. Mali sme skvelý štart, čo nám veľmi pomohlo. Verili sme, že máme šancu. Ukázali sme, že nie sme to, čo si o nás doma mysleli. Prvá tretina bola dôležitá, aby sme získali náskok. Snažil som sa čo najviac vydržať bez gólu. Odohrali sme to vynikajúco a aj Američania sa už do útoku veľmi nehrnuli a šetrili sily. Ešte raz ďakujem spoluhráčom. Nad súperom vo štvrťfinále nerozmýšľam, je mi to jedno."

- Je tu KONIEC!!! Slovensko si po víťazstve 4:1 vybojovalo účasť vo štvrťfinále! Strely 26:21. Najlepším hráčom podľa usporiadateľov Rastislav Staňa.

60. min: Zápas sa už len dohráva, aj keď Američania sa ešte snažia napádať. Johnson vybuchol, nedovolene atakoval Záborského do hlavy a tento duel dohrá na trestnej.

59. min: GÓÓÓL!!! Lenže slovenský mladík dôsledne išiel za odrazeným pukom, pomohol mu Šatan a Daňo sa dočkal prvého gólu na šampionáte - 4:1!

59. min: Tlak vrcholí, všetko je natlačené pred Staňom. Daňo mal možnosť rozhodnúť, ale netrafil z polovice prázdnu bránku.

59. min: Američania hrajú bez brankára, arénou znie "Slovakia, Slovakia". Domáci fanúšikovia si nás totiž prajú vo štvrťfinále.

58. min: Oshie sa preštrikoval cez Mezeia až pred Staňu, slovenský gólman poslal puk do bezpečia.

57. min: Sekera sa dostal do dobrej pozície medzi kruhmi, snažil sa zamieriť, ale Bishop skryl puk vo výstroji.

57. min: Presilovka skončila, do konca necelých 200 sekúnd.

56. min: Američania vysoko napádajú aj vo štvorici, nedarí sa nám usadiť v útočnom pásme.

55. min: Hra sa presunula pred Staňu, kde si však až príliš agresívne robil priestor Smith a rozhodca ho posiela na trestnú lavicu.

54. min: Prvý slovenský útok sa snažil kombinovať pred Bishopom, Radivojevičovej strele chýbala presnosť.

53. min: Daňo robí svojou agresivitou americkej obrane značné problémy, spoločne s Haščákom hrajú výborný zápas.

52. min: Tempo hry sa stupňuje, Bishop bleskovo rozohral puk po zákroku.

51. min: Zatiaľ bránime veľmi pozorne, navyše vysoko napádame a nepúšťame súpera až do "kuchyne".

50. min: Pri rastúcom nápore USA sa však Slovákom otvára priestor na rýchle brejky, o zakončenie sa snažil Hudáček.

49. min: Oshie robí našej obrane veľké problémy, aj v páde dokázal vystreliť.

48. min: Gionta si chcel vypýtať faul, po súboji s Bližňákom skončil na ľade, ale rozhodcovia to nepostrehli.

47. min: Hrá sa v rýchlom tempe, Záborský si hľadal svoju parketu na ľavom kruhu, Bishop vyrazil.

46. min: Hudáček absolvuje prvé minúty v tomto zápase, nahradil Barteka.

45. min: Daňo využil chybnú rozohrávku súpera na červenej čiare, naviezol puk do pásma, ale strela skončila nad bránkou.

45. min: Presilovku sme nevyužili, okamžite útočná aktivita Američanov.

44. min: Thompson sa v oslabení vybral do rýchleho protiútoku, Staňa si pripísal dôležitý zákrok.

43. min: Ale nepresadila sa, čerstvé sily prinesie Kukumbergov útok.

43. min: Na ľade špeciálna presilovková formácia so Šatanom na modrej čiare v pozícii obrancu.

42. min: Johnson fauloval Záborského za americkou bránkou, je tu presilovka za seknutie.

42. min: Záborský vysunul Kukumberga, jeho strela z ľavej strany mierila vysoko nad.

41. min: Diváci sa pomaly vracajú na svoje miesta, začala sa posledná dvadsaťminútovka.

- Záver druhej časti Slovákom veľmi nevyšiel, kontaktný gól ešte môže spraviť ďalší priebeh veľmi zaujímavým. Strely 17:14.

40. min: GÓL! Prichádza gólový trest, Kristo si naviezol puk na pravý kruh a cez viacerých hráčov zamieril 46 sekúnd pred koncom presne k žrdi - 3:1!

39. min: Elitný americký útok sa snaží niečo spraviť s výsledkom, opäť veľký tlak.

38. min: Moss spoza hráča švihom vystrelil, puk mieril tesne vedľa Staňovej bránky.

37. min: Sersenova bomba od modrej čiary, o teč pred bránkou sa snažil Kopecký.

36. min: Bližňák hľadal medzi kruhmi Haščáka, na tento útok si dávajú súperi veľký pozor.

35. min: V ofenzíve si teraz dovolíme oveľa viac, na amerických hokejkách je momentálne dosť nepresností.

34. min: Mimoriadne dôležitý gól Slovenska o niečo schladil aktivitu USA.

33. min: Haščák, Bližňák a Daňo sa vyrútili na jedného obrancu, nerozumeli si však pri rozhodujúcej prihrávke.

31. min: GÓÓÓL!!! Fantastická kombinácia! Kukumberg našiel spoza bránky Záborského, ten vo výbornej pozícii ešte lepšie postaveného Vydareného, ktorý nemal problém skórovať - 3:0!

30. min: Vydarený videl pred bránkou Kukumberga, toho obrancovia pri snahe skórovať zablokovali.

30. min: Prvá minúta početnej prevahy veľmi slabá, nedokázali sme sa usadiť v pásme.

29. min: Smith fauloval Haščáka, budeme hrať presilovku. Smith inkasoval aj 10-minútový osobný trest.

29. min: Bartek skúsil svoju strelu od modrej čiary, Bishop vyrazil betónom do bezpečia. Na opačnej strane okamžite pohrozil Oshie.

28. min: Záborský s Kukumbergom sa vyrútili do útoku, stroskotali na nepresnej prihrávke. Hrá sa dlho bez prerušenia.

27. min: Dostali sme sa spod tlaku, konečne sa snažíme niečo vymyslieť aj v útoku. Aktivitou hýril Daňo.

26. min: Sme v plnom počte, ale prežili sme poriadne horúce momenty pred našou bránkou.

25. min: Sekera perfektne vyviezol puk a nazbieral niekoľko cenných sekúnd.

25. min: McBain tvrdo vystrelil od modrej, nápor pokračuje. Staňa mal zakrytý výhľad, ale puk so šťastím vyrazil.

24. min: USA si zahrá presilovku, za hákovanie vylúčený Bližňák.

23. min: Zatiaľ sa bránime spoľahlivo, do rýchleho brejku sa navyše rozbehol Šatan, ale v závere mu chýbala rýchlosť.

21. min: Rovnaký obraz ako na konci prvej tretiny sledujeme aj v úvode tej druhej. Američania vo veľkej snahe o zdramatizovanie duelu.

- Siréna znamenala vyslobodenie, boli sme pod obrovským tlakom. Do kabín však ideme s dvojgólovým vedením. Strely 9:8.

20. min: Poslednú minúty dohrá na ľade elitný útok USA na čele so Šťastným, bránime sa tlaku.

19. min: Kristo sa dostal k dorážke, Staňa betónom vyrazil puk do bezpečia.

18. min: Viacero nepresností na oboch stranách, v útoku sú však aktuálne aktívnejší Američania. Slováci sa snažia najmä pozorne brániť.

15. min: Ďalšia obrovská šanca Stapletona, ktorý zostal opustený pred Staňom. Jeho skvelý zákrok však opäť zabránil gólu.

14. min: Šatan predviedol svoju palicovú techniku, nedokázali ho odstaviť ani traja súperi. Lenže zakončenie kombinácie nevyšlo.

13. min: Stapleton mal najväčšiu šancu USA, Staňa famóznym zákrokom jeho pokus z prvej zlikvidoval.

12. min: Opäť aj útočné snahy Slovákov, Daňo, Kopecký a Radivojevič sa snažili povyzvŕtať obranu, bez úspechu.

11. min: Hra sa presunula najmä na našu polovicu.

10. min: Američania nás zovreli v pásme, prvé dôležité zákroky si však pripísal Staňa.

9. min: Odvážili sme sa zaútočiť aj v oslabení, Miklík s Kopeckým zamotali hlavy obrane USA.

8. min: Presilovku si zahrá aj súper, Američania patria v tejto disciplíne k najlepším na turnaji. Jurčina dostal dve minúty za nedovolené bránenie.

8. min: Hra sa po divokom úvode už upokojila, USA sa snaží o skorigovanie, ale slovenská obrana je zatiaľ pozorná.

6. min: Američania poriadne zaskočení, takto si úvod zrejme vôbec nepredstavovali. Slovenským fanúšikom sa to však jednoznačne musí páčiť.

4. min: GÓÓÓL!!! Aktívny nástup do zápasu prináša zaslúžené ovocie. Bartek naviezol puk po ľavom krídle, nahodil ho na Bishopa a na prekvapenie zapadol do bránky - 2:0!

3. min: Výborná presilová hra v podaní Slovákov, presne takáto dravosť im doteraz chýbala. Aj keď sme ju nevyužili, bol to dobrý signál.

2. min: Obrovské nasadenie slovenských hokejistov, Bishop vôbec nevedel, kde má puk a za pomoci spoluhráčov zostal so šťastím neprekonaný.

2. min: Oshie nedovolene bránil Ölveckého a odíde na trestnú lavicu.

1. min: GÓÓÓL!!! Skvelý úvod duelu v podaní slovenského tímu. Obrovské zaváhanie brankára Bishopa, ktoré využil Branko Radivojevič a strelil možno najjednoduchší gól kariéry, keď doklepol puk do siete z pár centimetrov - 1:0!

1. min: Úvodné vhadzovanie vyhral Tomáš Surový.

- Atmosféra by mohla byť o niečo búrlivejšia ako na predchádzajúcich zápasoch, okrem skupiniek slovenských priaznivcov sú v hľadisku aj stovky detí, ktoré pozvali organizátori.

- Slovenský tím nastúpi v modrých dresoch, USA v bielych. Obe mužstvá už máme za aplauzu fanúšikov na ploche. Nasledujú štátne hymny v podaní operných spevákov.

- Slovákom fandia aj domáci Fíni. Miestne médiá prizvukujú, že s vprípade nášho víťazstva sa vyhnú vo štvrťfinále Rusom, s ktorými majú na MS negatívnu bilanciu.

- Slovensko potrebuje na postup do štvrťfinále víťazstvo v riadnom hracom čase a v tom prípade ho už nemusí zaujímať, ako skončia ďalšie zápasy. Ak by zverenci trénera Vladimíra Vůjteka uspeli až po predĺžení či nájazdoch, dostali by sa na rad kalkulácie a čakanie na vývoj ostatných stretnutí.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu Slovensko - USA.

• Zdroj: športky, ts