Kutlák znalcom Švajčiarov: Dúfam, že budeme prví, kto im vystaví stopku

Zdeněk Kutlák
Zdeněk Kutlák

ŠTOKHOLM - Hokejový obranca Zdeněk Kutlák (33) je v českej reprezentácii jednoznačne najväčším znalcom švajčiarskeho hokeja. Tento rok ukončil šesťročný angažmán v celku Ambri-Piotta a pozná tak väčšinu súperov, ktorí sa postavia proti českému tímu vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Štokholme.

Aj preto mnohým z nich potom, čo Švajčiari zdolali v základnej skupine Nórsko a udržali tak Česko v hre o postup, poďakoval. Najmä Julianovi Walkerovi, s ktorým aj hral. Pred štvrťfinále ide ale kamarátstvo bokom.

"Písal som mu, nech už mi nepíše. Že sa budeme baviť až po zápase," smial sa Kutlák po dnešnom tréningu.

Bek krátko po začiatku turnaja vyhlásil, že by sa Švajčiari mohli stať čiernym koňom šampionátu, a oni jeho slová zatiaľ napĺňajú. Teraz ale Kutlák verí, že Česi súperovu víťaznú sériu ukončia.

"Dúfam, že budeme prví, kto im vystaví stopku," praje si odchovanec českobudějovického hokeja.

Švajčiari v Štokholme vyhrali všetkých sedem zápasov. Podľa Kutláka ťažia hlavne z faktu, že prakticky všetci pôsobia v domácej súťaži.

"Sú spolu celý rok a stretávajú sa na (reprezentačných) akciách. To je pre nich hrozná výhoda. Napríklad my sme mali úplne nový tím, keď sme sem prišli," poukázal Kutlák na fakt, že v českom výbere je aktuálne 12 posíl z NHL.

Veľkú zásluhu na vzostupe národného tímu krajiny helvétskeho kríža má podľa neho aj kanadský tréner Sean Simpson.

"Jeho rukopis je na hre vidieť. Korčuľujú hore dole, hrajú živelný a fyzicky náročný hokej. Ale sú tam aj technicky zdatní hráči. Majú to parádne zložené a hlavne hrajú ako tím," uznal Kutlák.

Nechcel polemizovať o tom, či budú predošlé výsledky pre niektorý z tímov výhodou. "Ale podľa toho, ako sa tu prezentujú, tak je jedno, či hráme so Švajčiarmi, Kanadou alebo so Švédmi. Nedovolil by som si povedať, či je niekto viac alebo menej hratelnější," podotkol.

Skutočnosť, že prakticky všetci Švajčiari hrajú v domácej lige, podľa neho súvisí s národnou mentalitou.

"Žijú v krásnej krajine a majú špičkovú životnú úroveň. Za hokejom sa nikam toľko nehrnú. Po Európe ich veľa nie je, ani do Ruska sa im moc nechce, aj keď ich je tam plno, ktorí by na to kvalitu mali," dodal Kutlák.


Zdroj:
ČTK
Foto:
Internet

DISKUSIA