Česko na kolenách: Švajčiarska spanilá jazda šampionátom pokračuje!

Čech Voráček v súboji s Romanom JosimČech Voráček v súboji s Romanom Josim Zdroj: SITA

ŠTOKHOLM - Hokejisti Švajčiarska sa prvýkrát od roku 1998 prebojovali medzi štyri najlepšie tímy MS, keď v štokholmskom štvrťfinále zdolali Česko 2:1 a vyhrali tak aj svoj ôsmy duel na tomto svetovom šampionáte. V boji o finále sa stretnú s USA.

Česi po prehre v skupine 2:5 nenašli ani v druhom vzájomnom zápase na prebiehajúcom turnaji recept na dobre organizovanú hru Helvétov a neobhája bronzové medaily z vlaňajška. Český tím naposledy zostal na MS bez medaily v roku 2009.

Správne fungujúci švajčiarsky orchester pokračoval vo svojej spanilej jazde šampionátom aj v úvodnom štokholmskom štvrťfinále. Vysoké ambície naznačili Helvéti už v prvej tretine, v ktorej silu českej ofenzívy otupili pevne fungujúcou pavučinou v obrane a sami sa dostávali do nebezpečného zakončenia. Niederreiter v 5. minúte ešte stroskotal na Pavelcovi, o chvíľu ale Hollenstein našiel defenzívnu medzeru medzi kruhmi a hoci jeho bekhendový pokus český gólman vyrazil pred seba, od vracajúceho sa Židlického sa puk dokĺzal do bránky. V polovici prvej časti už mohol byť rozdiel dvojgólový, no Suri po návrate z trestnej lavice v sóle na Pavelca nezvládol zakončiť blafák. Česi sa v šanciach ukazovali iba sporadicky a na nepriaznivý vývoj nedokázali zareagovať ani v troch za sebou idúcich presilových hrách.

Ani v druhej tretine sa obraz hry príliš nemenil, oba tímy sa spoliehali najmä na pozornú obranu, ale ako hrať v početnej výhode ukázali Švajčiari súperovi v 34. minúte - perfektnú presilovkovú kombináciu zakončil presnou strelou Josi a jeho tím viedol 2:0. Až tento moment českú ekipu nabudil k zvýšenej aktivite, v záverečnej fáze prostrednej časti si chvíľami vytvorila optický tlak, no bez efektu, pretože Fleischmann ani Čáslava puk za Gerbera nedostali. A z českého pohľadu mohlo byť ešte horšie, ale Suri pred prázdnou bránkou "zluftoval".

V boji o všetko sa v tretej tretine Česi do súpera "zahryzli", Hudler ešte svokju veľkú šancu nevyužil, ale v tej istej presilovke obranca Kutlák zdramatizoval duel gólom na 1:2. Tlak Hadamczikovej družiny narastal, vyrovnanie mali na hokejke Hanzal i Hertl a necelé štyri minúty pred treťou sirénou po hrubej chybe Blindenbachera najmä Vrbata, no zoči-voči Gerberovi neposlal zápas do predĺženia. Čechov od vyradenia už nezachránila ani takmer 70-sekundová hra bez brankára.

Švajčiarsko - Česko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 6. Hollenstein (Blindenbacher, Suri), 34. Josi (Gardner, Diaz) - 46. Kutlák (Plekanec, Voráček). Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Vinnerborg (Švéd.) – Dahmen (Švéd.), Schrader (Nem.), vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. 2237 divákov.

Švajčiarsko: Gerber – Vauclair, Seger, Blindenbacher, Furrer, von Gunten, Josi, Diaz – Niederreiter, Plüss, Moser – Ambühl, Gardner, Suri - Bodenmann, Cunti, Hollenstein – Bieber, Trachsler, Walker - Monnet

Česko: Pavelec – Židlický, Čáslava, Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák – Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl, Hudler – Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček - Tenkrát

Sean Simpson, tréner Švajčiarska: "Je to skvelý pocit. Tím nechal na ľade všetko, hráči veľmi chceli po rokoch opäť postúpiť do semifinále. Celé Švajčiarsko musí byť na nich hrdé. Úspech si pár hodín užijeme a potom nás čaká boj o medaily. Nebude to ľahké, ale chceme pokračovať vo víťaznom trende."

Alois Hadamczik, tréner ČR: "Švajčiari na celom turnaji predvádzali výborný hokej a dnes to potvrdili. Dve tretiny boli lepší, agresívnejší a vyhrávali osobné súboje. My sme bojovali až do konca, v tretej časti sme mali viac z hry, ale nepremenili sme šance."

Radim Vrbata: "Bol to pretrápený šampionát. Aj tento štvrťfinálový zápas ukázal našu hlavnú slabinu - nedávali sme dosť gólov. S jedným presným zásahom sa nevyhráva..."

• Zdroj: TASR, SITA