Hádzanárskú extraligu spestrí slovenská dvadsiatka, o titul opäť v play off

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hádzanári Tatrana Prešov vykročia za obhajobou majstrovského titulu v 1. kole nového ročníka TIPOS extraligy (31. augusta - 1. septembra) domácim súbojom proti ŠKP Bratislava. Rozhodol o tom žreb v Bratislave. Šarišania budú v novej sezóne opäť najväčšími favoritmi na zisk trofeje, ktorá by bola už ich ôsmou v rade a desiatou v ére samostatnosti.

V ročníku 2013/2014 nebude štartovať bronzový tím uplynulej sezóny HC winLand Michalovce. Finančnými problémami sužovaný klub nepodal prihlášku a po dvoch rokoch opúšťa najvyššiu súťaž. Nováčikmi budú tímy MHáK Martin, ktorý v prvej lige obsadil tretie miesto, ale pred ním skončila iba dvojica rezervných tímov extraligistov bez možnosti postúpiť. Druhým nováčikom je ŠKH Agrokarpaty Pezinok, ktorý skompletizoval menoslov účastníkov na 10. Vlani štartovalo v najvyššej slovenskej súťaži deväť klubov.

O slovenskom šampiónovi sa v nadchádzajúcej sezóne nerozhodne v záverečnom turnaji Final Four, ale v tradičnom play off. Zástupcovia všetkých extraligistov sa jednomyseľne dohodli na novom kľúči, podľa ktorého vyraďovacej fáze bude predchádzať 18 kôl dlhodobej základnej časti.

"V rámci nej každý klub odohrá 18 zápasov systémom každý s každým raz doma a raz vonku. Po jej skončení sa súťaž rozdelí na dve skupiny - na nadstavbovú časť o 1.-6. miesto a na skupinu o 7.-10. miesto. Potom už nasleduje vyraďovacia fáza play off, kde tímy na 1.-4. mieste odohrajú medzi sebou krížovým spôsobom (1-4, 2-3) semifinále na tri víťazné zápasy. Finalisti rovnako obstarajú vyvrcholenie ročníka na tri víťazné duely, pričom nového majstra spoznáme najneskôr v poslednú májovú stredu v prípade odohratia piateho finálového duelu. Kluby na 5.-6. mieste v sezóne po nadstavbovej časti končia. Zo súťaže vypadáva posledný tím a nahradí ho víťaz I. ligy. V skupine o 7.-10. miesto sa bude hrať rovnako ako v "hornej" časti súťaže každý s každým dvojkolovo, teda spolu šesť zápasov. Ďalšou novinkou je, že sme upravili model Slovenského pohára, v ktorom sa bude od semifinále hrať systémom doma-vonku. Upúšťame tak od modelu záverečného turnaja, lebo takto si to žiadali kluby, je to pre nich atraktívnejšie," povedal Peter Brunovský, riaditeľ súťaže extraligy mužov.

Treťou novinkou je, že v najvyššej hádzanárskej súťaži bude účinkovať družstvo Slovensko 20 po vzore hokejovej extraligy. Bude situované v Prešove a tvoriť ho budú mladí hráči Tatrana. Dvadsiatka v závere sezóny svoje účinkovanie v lige skončí, keďže v apríli ju čaká kvalifikácia na európsky šampionát.

"V našom klube došlo k zmene na trénerskom poste, keď Romana Lamača nahradil vo funkcii Peter Hatalčík. Z hráčskeho kádra sme zaznamenali tri straty - odišli Radoslav Pekár, Tomáš Mažár a Tomáš Marušák. Na ich miesto sme získali poľského pivota Damiana Krzysztofika z klubu Mielce a tiež Vjačeslava Sadovija a Patrika Hruščáka z už rozpadnutých Michaloviec. S prípravou na novú sezónu začíname 1. júla, reprezentanti sa k nám pripoja o týždeň neskôr," povedal generálny manažér Tatrana Prešov Branko Benko a pokračoval: "Ambície máme vysoké, účinkujeme v štyroch súťažiach. Na domácej scéne budeme chcieť obhájiť titul aj triumf v pohári, to je pre nás už dlhé roky samozrejmosť. V SEHA lige chceme hrať minimálne Final Four a na prelome augusta a septembra sa uskutoční kvalifikačný turnaj do Ligy majstrov, v ktorom túžime obstáť."

Nový model extraligy si v tábore suveréna slovenských hádzanárskych paluboviek rovnako ako u konkurencie pochvaľovali. "Súhlasíme s ním. Myslíme si, že je to dobrý model s demokratickým prístupom v play off a s dostatočným počtom zápasov," dodal Benko.

Vyžrebovanie 1. kola TIPOS extraligy 2013/2014:
Tatran Prešov - ŠKP Bratislava
HK Topoľčany - ŠKH Agrokarpaty Pezinok
HC Sporta Hlohovec - MŠK Považská Bystrica
1. MHK Košice - HáO TJ Slovan Modra
HC Štart Nové Zámky - MHáK Martin

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články