Calderov pohár pre duo Slovákov: Tatar pomohol k historickému triumfu dvoma gólmi

Tomáš Tatar
Tomáš Tatar

SYRACUSE - Slovenskí hokejisti Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo získali Calderov pohár. V šiestom finále nižšej profesionálnej súťaže AHL vyhrali Grand Rapids Griffins na ľade Syracuse Crunch 5:2 a zásluhou triumfu 4:2 v sérii získali prvýkrát trofej pre najlepší tím súťaže. Tatara vyhlásili za najužitočnejšieho hráča celého play-off a ako prvý Slovák v histórii získal Jack A. Butterfield Trophy.

Na výhre hostí sa dvoma gólmi podieľal aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý sa okrem presných zásahov prezentoval aj troma streleckými pokusmi. Jeho spoluhráč Tomáš Jurčo sa nepresadil, na jeho konte zostala len jedna "mínuska". V domácom tíme dal otvárací gól Richard Pánik a brankára Griffins ohrozil štyrmi strelami.

Tatar si vo vyraďovacej časti pripísal 16 presných zásahov a pridal aj 5 asistencií vo 24 stretnutiach. Stal sa aj najlepším kanonierom, v produktivite skončil druhý za Ondřejom Palátom zo Syracuse (7+19). Pánik aj Jurčo nazbierali po 14 kanadských bodov, skúsenejší Pánik dal 9 gólov a nováčik medzi seniormi Jurčo o jeden menej. Pre Košičana Jurča je to už tretia klubová trofej za tri sezóny, v rokoch 2011 aj 2012 získal v juniorskom tíme Saint John Sea Dogs Prezidentský pohár za celkový triumf v QMJHL a v roku 2011 pridal tento klub aj prestížny Memorial Cup - prvenstvo medzi všetkými juniorskými družstvami.

Crunch neobhájili prvenstvo spred roka, pohár vtedy získali ešte ako Norfolk Admirals, no neskôr sa presťahovali do mesta Syracuse. Pre Grand Rapids je to premiérový Calder Cup od vzniku klubu v roku 1996.

"Zisk titulu je krásny pocit. Ďakujem všetkým za podporu. Oslavy sa môžu začať," znela reakcia Tomáša Tatara na Facebooku.

Tomáš Jurčo na sociálne sieti vo víťaznom opojení pridal vyznanie: "Tri roky a trikrát majster. Som ja ale talizman." 

Syracuse Crunch - Grand Rapids Griffins 2:5 (1:0, 0:2, 1:3) - Konečný stav série 2:4
Góly: 18. Pánik, 46. Šustr - 23. Callahan, 33. Tatar, 50. Evans, 60. Tatar, 60. Andersson

foto: (facebook.com/TomasTatarOfficial)


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
facebook.com/theahl

DISKUSIA