Brazília vo vytúženom finále, po rohu Neymara rozhodol Paulinho

Neymar a Egidio ArévaloNeymar a Egidio Arévalo Zdroj: SITA

BELO HORIZONTE - Brazílski futbaloví reprezentanti postúpili v domácom prostredí do finále Pohára konfederácií FIFA 2013. V stredajšom prvom semifinále v Belo Horizonte na tamojšom Estadio Mineiro vyhrali nad Uruguajom 2:1.

Domáci 5-násobní majstri sveta mali opticky viac z hry, no boli to 'Urus', ktorí mohli otvoriť skóre. V 14. minúte kopal penaltu po faule Luiza na Lugana Forlan, ale strieľal slabo a brankár Cesar loptu kryl. Skóre sa tak menilo až v 41. minúte, keď po dlhom pase sa pokúsil prelobovať Musleru Neymar, lopta sa dostala k Fredovi, ktorý už nezaváhal. Uruguaj mal dobrý nástup do druhého dejstva, keď po závare v brazílskej šestnástke zle vyriešil situáciu Silva, Cavani sa zmocnil lopty a strelou k vzdialenejšej tyčke vyrovnal. V 66. minúte si dal hlavou v skokanskom súboji so Suarezom takmer vlastný gól Silva, lopta ale išla tesne nad hornú tyč Cesarovej brány. Potom to skúsil Neymar, no Muslera jeho strelu pohodlne pokryl. V 79. minúte mali domáci šťastie, keď Cavaniho tečovaná strela tesne minula pravú žrď. Rozhodlo sa tak až v samom závere, keď v 86. minúte po rohu Neymara zaváhala celá obrana Uruguaja na čele s brankárom a Paulinho hlavou rozhodol o postupe "kanárikov" do vytúženého finále.

Vo finále sa obhajcovia titulu z tohto turnaja spred štyroch rokov stretnú v pondelok 1. júla v Rio de Janeiro s úspešnejším z druhej semifinálovej dvojice Španielsko - Taliansko.

Brazília - Uruguaj 2:1 (1:1)
Góly:  41. Fred, 86. Paulinho - 48. Cavani, rozhodoval: Osses (Chile)

Brazília: Cesar - Alves, Silva, Luiz, Marcelo - Gustavo, Paulinho - Hulk (64. Bernard), Oscar (73. Hernanes), Neymar (90.+ Dante) - Fred

Uruguaj: Muslera - Pereira, Lugano, Godin, Caceres - Gonzalez (83. Gargano), Arevalo, Rodriguez - Cavani, Forlan, Suarez

Luiz Felipe Scolari, tréner Brazílie: "V štvrtom zápase na turnaji sme dosiahli štvrté víťazstvo. Sme na správnej ceste, aj keď ešte nie sme stopercentne pripravení na MS. Najmä v hre stredovej formácie sú ešte rezervy, útočníci nedostávajú toľko prihrávok a nedokážeme si vypracovať veľa šancí. Pozitívom však je, že naše výkony sa zlepšujú od zápasu k zápasu, badať tam progres. Hráči nechali na ihrisku srdce a postup do finále je pre nich odmenou."

Oscar Tabarez, tréner Uruguaja: "Nepremenená penalta mala výrazný vplyv na ďalší priebeh zápasu. Výkon Brazílčanov, ktorí dovtedy hrali druhé husle, mal v ďalších minútach stúpajúcu tendenciu a do prestávky strelili vedúci gól. Po zmene strán sa nám síce podarilo vyrovnať, no v závere sme doplatili na zaváhanie pri rohovom kope."