Corgoň liga udeľovala ceny: Toto sú najlepší hráči a tréneri sezóny

Ocenený stredový hráč a najlepší hráč MFK Ružomberok Tomáš Ďubek (uprostred) počas slávnostného vyhlásenia najlepších futbalistov za uplynulú sezónu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň liga Gala 2013.
Ocenený stredový hráč a najlepší hráč MFK Ružomberok Tomáš Ďubek (uprostred) počas slávnostného vyhlásenia najlepších futbalistov za uplynulú sezónu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň liga Gala 2013.

SENEC - Dvadsaťšesťročný futbalista MFK Ružomberok Tomáš Ďubek sa stal najlepším hráčom Corgoň ligy v sezóne 2012/2013. Za najlepšieho trénera na piatkovom slávnostnom galavečere v Senci vyhlásili kouča majstrovského ŠK Slovan Bratislava Samuela Slováka.

Objavom minulého ročníka bol talentovaný 18-ročný mládežnícky reprezentant a stredopoliar AS Trenčín Stanislav Lobotka. Najlepším strelcom bol David Depetris, ktorý po jesennej časti prestúpil z Trenčína do tureckého Rizesporu.

V Jedenástke ostatnej corgoňligovej sezóny má najväčšie - až šesťnásobné zastúpenie - úradujúci majster a víťaz Slovnaft Cupu (národného pohára) ŠK Slovan Bratislava. Jedného futbalistu "dodalo" ďalších päť klubov - MŠK Žilina, Dukla Banská Bystrica, FK Senica, MFK Ružomberok a FC ViOn Zlaté Moravce. Najlepšiu jedenástku Corgoň ligy 2012/2013 tvoria títo hráči: Matúš Putnocký (ŠK Slovan Bratislava) - Mamadou Bagayoko (ŠK Slovan Bratislava), Nicolás Gorosito (ŠK Slovan Bratislava), Jozef Piaček (MŠK Žilina), Tomáš Hučko (Dukla Banská Bystrica) - Igor Žofčák (ŠK Slovan Bratislava), Tomáš Kóňa (FK Senica), Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok), Marko Milinkovič (ŠK Slovan Bratislava) - Lester Peltier (ŠK Slovan Bratislava), Andrej Hodek (FC ViOn Zlaté Moravce).

Laureáti v spomenutých anketách vzišli z hlasovania 21 futbalových odborníkov - 12 hlavných trénerov corgoňligových klubov (Samuel Slovák/Slovan Bratislava, Vladimír Koník/Senica, Adrián Guľa/Trenčín, Ladislav Hudec/Myjava, Ján Kozák/MFK Košice, Ladislav Šimčo/Ružomberok, Štefan Tarkovič/Žilina, Juraj Jarábek/Zlaté Moravce, Norbert Hrnčár/Dukla Banská Bystrica, Jozef Vukušič/Nitra, Vladimír Ekhardt/Spartak Trnava, Jozef Bubenko/Tatran Prešov), svoj hral pridali aj prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Dušan Tittel, dnes už bývalí reprezentační tréneri Stanislav Griga a Michal Hipp, ďalej technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Greguš, kouč slovenskej reprezentácie do 21 rokov Ivan Galád, člen výkonného výboru SFZ Milan Lešický, predseda trénersko-metodickej komisie SFZ Ladislav Borbély, riaditeľ ÚLK pre Corgoň ligu Dušan Huňady a riaditeľ ÚLK pre II. ligu Dušan Keketi.

Najväčšou osobnosťou corgoňligového ročníka sa stal Tomáš Ďubek (nar. 22. januára 1987), ktorý výraznou mierou prispel k solídnemu účinkovaniu a konečnej 6. priečke MFK Ružomberok v uplynulej sezóne. Zvolenský rodák bol ústrednou postavou tímu spod Čebraťa, v minulej sezóne nastrieľal 13 gólov, čo znamenalo druhú priečku medzi corgoňligovými kanoniermi. Svojimi výkonmi, najmä v jarnej časti ročníka 2012/2013, zaujal aj trénerov slovenskej reprezentácie, ktorí mu dali príležitosť v júnovom, napokon nevydarenom, kvalifikačnom dueli na pôde Lichtenštajnska. O Ďubeka sa zaujímalo viacero klubov, napokon sa ľavonohý záložník rozhodol zostať v Ružomberku a s vedením MFK predĺžil zmluvu do leta 2016.
Pre Samuela Slováka bola uplynulá sezóna najúspešnejšia v jeho nedlhej trénerskej kariére. Tridsaťsedemročný bývalý slovenský reprezentant získal v Slovane Bratislava so svojimi zverencami cenné double, teda víťazstvo v lige i národnom pohári - Slovnaft Cupe.

"Nečakal som, že budem najlepší. Naozaj ďakujem všetkým, ktorí mi dali hlasy, takisto spoluhráčom, celému klubu a rodine. Je to pre mňa skutočne veľké prekvapenie a príjemný večer. Mám za sebou vynikajúcu sezónu a verím, že niečo podobné ešte zažijem," uviedol 26-ročný Ďubek, ktorý si svojimi výkonmi vypýtal aj pozvánku do národného tímu: "Reprezentácia je určite pre každého hráča vrchol. Som rád, že sa mi tam podarilo prebojovať. Dokonca som hral viac, ako som čakal. Ale ako som povedal, celá sezóna bola pre mňa skvelá. Zároveň je to zaväzujúce pred tou ďalšou, chcem aj naďalej pomáhať mužstvu."

Stanislav Lobotka zaujal svojimi výkonmi v drese AS Trenčín. Talentovaný stredopoliar prispel v Corgoň lige k výbornému 3. miestu tímu spod hradu Matúša Čáka a účasti v Európskej lige UEFA, ktorú si však už nezahrá v trenčianskom drese. Lobotku si totiž vyhliadli v slávnom holandskom klube Ajax Amsterdam, do tímu štvornásobného víťaza Ligy majstrov odišiel na ročné hosťovanie s následnou opciou.

V spomenutej Jedenástke uplynulého ročníka Corgoň ligy figuruje sedem slovenských futbalistov (Putnocký, Piaček, Hučko, Žofčák, Kóňa, Ďubek, Hodek), ale aj kvarteto legionárov: Bagayoko z Pobrežia Slonoviny, Gorosito z Argentíny, Milinkovič zo Srbska a L. Peltier z Trinidadu a Tobaga. Až poltucet hráčov obhájilo postavenie v corgoňligovej jedenástke zo sezóny 2011/2012 - Bagayoko, Piaček, Gorosito, Kóňa, Milinkovič a L. Peltier.

Okrem spomenutých ankiet ocenili na piatkovej slávnosti i kluby za prínos k rozvoju Corgoň ligy (Senica, Myjava) a pri "oživení" Klubu ligových kanonierov na Slovensku certifikátom aj strelcov, ktorí nastrieľali v prvoligových súťažiach minimálne 100 gólov. Novinkou je aj Cena Vladimíra Hriňáka (bývalý medzinárodný rozhodca vlani náhle skonal, pozn.) pre arbitrov.

Piatkový športovo-kultúrny večer s názvom "Corgoň liga Gala 2013" v hoteli Senec pri Slnečných jazerách pripravila Únia ligových klubov (riadiaci orgán dvoch najvyšších slovenských futbalových súťaží) v spolupráci s marketingovým partnerom UFA Sports, partnermi Corgoň ligy a tohto podujatia. Organizátori ním dali slávnostnú bodku za uplynulým ročníkom najvyššej domácej súťaže 2012/2013 a zároveň aj "otvorili" novú corgoňligovú sezónu 2013/2014. Duel o slovenský superpohár, ktorý mal byť tiež súčasťou galavečera, sa neuskutočnil. V tomto zápase mal nastúpiť úradujúci majster proti víťazovi národného pohára: v ostatných troch rokoch však získali double ŠK Slovan Bratislava (2011, 2013) a MŠK Žilina (2012), takže súboj sa nekonal.

Prehľad laureátov a ocenených futbalistov za uplynulú corgoňligovú sezónu 2012/2013:

Najlepší tréner: Samuel Slovák (ŠK Slovan Bratislava)
Najlepší hráč: Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok)
Objav sezóny: Stanislav Lobotka (AS Trenčín)

Jedenástka Corgoň ligy 2012/2013 (za menom je v zátvorke klub a počet hlasov /celkovo hodnotilo 21 ľudí/): Matúš Putnocký (ŠK Slovan Bratislava, 8 hlasov) - Mamadou Bagayoko (ŠK Slovan Bratislava, 18), Nicolás Gorosito (ŠK Slovan Bratislava, 19), Jozef Piaček (MŠK Žilina, 11), Tomáš Hučko (Dukla Banská Bystrica, 5) - Igor Žofčák (ŠK Slovan Bratislava, 20), Tomáš Kóňa (FK Senica, 9), Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok, 15), Marko Milinkovič (ŠK Slovan Bratislava, 19) - Lester Peltier (ŠK Slovan Bratislava, 9), Andrej Hodek (FC ViOn Zlaté Moravce, 10)

Jedenástka Corgoň ligy 2012/2013 podľa postov:
brankár: Matúš Putnocký (ŠK Slovan Bratislava)
pravý obranca: Mamadou Bagayoko (ŠK Slovan Bratislava)
strední obrancovia (stopéri): Nicolás Gorosito (ŠK Slovan Bratislava), Jozef Piaček (MŠK Žilina)
ľavý obranca: Tomáš Hučko (Dukla Banská Bystrica)
pravý stredový hráč: Igor Žofčák (ŠK Slovan Bratislava)
stredoví hráči: Tomáš Kóňa (FK Senica), Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok)
ľavý stredový hráč: Marko Milinkovič (ŠK Slovan Bratislava)
útočníci: Lester Peltier (ŠK Slovan Bratislava), Andrej Hodek (FC ViOn Zlaté Moravce)


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA