Majiteľ Slovana dúfa, že Národný štadión bude hotový o dva roky, cena asi 70 miliónov

Ján Kováčik, Ivan Kmotrík a bývalý hráč ŠK Slovan Bratislava Dušan Galis Ján Kováčik, Ivan Kmotrík a bývalý hráč ŠK Slovan Bratislava Dušan Galis Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Majiteľ futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík predpokladá, že výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) na Tehelnom poli bude stáť približne 70 - 72 miliónov eur, pričom približne 35 percent z tejto čiastky predstavuje dotácia vlády SR.

"Samozrejme, v tejto chvíli presnú sumu nevieme povedať, pretože všetko sa môže postupne meniť podľa cien stavebného materiálu a stavebných prác. Usilujeme sa, aby tá čiastka bola ešte o niečo nižšia, ale momentálne to naozaj nevieme presne odhadnúť," reagoval Ivan Kmotrík na otázky novinárov, s ktorými sa stretol priamo na hracej ploche štadióna, ktorý dňom 10. júla 2013 odchádza do dejín.

Tlačová beseda o budúcom Národnom futbalovom štadióne sa v útrobách "bieleho stanu" začala iba niekoľko hodín po rozhodnutí vlády SR, že štát sa v rokoch 2013 - 2017 bude na výstavbe tohto športoviska podieľať sumou najviac 27,2 milióna eur.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v nadväznosti na čerstvo schválenú dotáciu pripravilo Memorandum o spolupráci pri realizácii výstavby a prevádzke Národného futbalového štadióna. Privátny partner, Národný futbalový štadión, a.s., ktorý má stavebné povolenie k začatiu výstavby v areáli Tehelného poľa, uhradí podľa dokumentu najmenej 60 percent nákladov a zabezpečí financovanie jeho dlhodobej prevádzky. Štát prostredníctvom vlády prispeje vo výške najviac 40 percent nákladov na výstavbu štadióna.

"Keďže na výstavbu NFŠ prispeje štát, musíme vypísať tendre a výberové konania na zhotoviteľa stavby. Zatiaľ o realizáciu tohto projektu prejavilo záujem desať - dvanásť stavebných firiem, po zhodnotení všetkých ponúk možno zostanú štyri alebo päť firiem," pokračoval Ivan Kmotrík, ktorý zdôraznil, že pôvodný futbalový štadión na Tehelnom poli sa teraz búra na náklady súkromného investora.

"Papierovo máme všetko schválené, búracie práce máme povolené na štyri mesiace, takže predpokladáme, že do konca roka by sme mali starý štadión zbúrať a potom v priebehu najbližších osemnásť až dvadsať mesiacov by sme mali postaviť nový s kapacitou 20 500 divákov. Preto dnešný deň považujte za také netradičné poklepanie po stavebnom kameni nového štadióna," reagoval Ivan Kmotrík.

"Samozrejme, ak by sme vychádzali zo súčasného záujmu divákov o futbal, tak by nám v Bratislave stačil aj štadión pre 18 000 divákov. Viem si to predstaviť. My však stále hovoríme o tom, že spolu s Čechmi chceme hrať spoločnú ligu. V budúcnosti chceme do futbalu pritiahnuť viac solventných firiem, nadnárodných spoločností a sponzorov. Preto si myslím, že štadión pre 20 500 divákov sa v Bratislave určite uživí. Navyše, je tu reprezentácia, ktorá bude priestory Národného futbalového štadióna využívať pre svoje zápasy bezodplatne. Slovenský futbalový zväz chce mať na Tehelnom poli svoje sídlo i Sieň slávy slovenského futbalu. Preto sme sa rozhodli pre zvýšenú kapacitu," zdôraznil Ivan Kmotrík.

Podľa slov majiteľa Slovana iniciátori výstavby NFŠ už v tejto etape projektovania uvažujú nad tým, že v areáli tohto športoviska vyrastú objekty komerčného charakteru, ktorých výstavbu bude hradiť výlučne súkromný investor. Štát svoje financie vloží iba do samotného športoviska a jeho základnej infraštruktúry. Súkromný investor chce v areáli vybudovať administratívne budovy, ubytovacie kapacity, kaviarne, cukrárne, detské ihriská a plochy pre iné voľnočasové aktivity.

"Nechceme, aby Národný futbalový štadión bol v prevádzke iba každé dva týždne, keď sa bude na ňom hrať futbalové stretnutie. Chceme, aby život v priestoroch NFŠ naplno fungoval aj po iné dni. Preto sme sa rozhodli, že v rámci NFŠ budú byty pre mladých futbalistov, priestory pre budúcu futbalovú akadémiu, kaviarne, cukrárne a podobné zariadenia, kde môžu tráviť voľný čas celé rodiny," oboznámil Ivan Kmotrík prítomných novinárov s filozofiou investora.

"Vieme, že dnes je trh s bytmi presýtený. Ak sa časom ukáže, že bytový komplex pri NFŠ by bol pre nás stratový, tak ho nepostavíme. Alebo nebudeme stavať toľko poschodí administratívnej budovy. Všetko okolo občianskej vybavenosti sa bude odvíjať od aktuálnej situácie. Možno naozaj viac investícií pôjde do vybudovania futbalovej školy a futbalovej akadémie, ktorá by dokázala naplniť športové ambície budúcich generácií. Všetko sú to veci, ktoré teraz iba kreujeme, dotvárame, domýšľame. Hľadáme najvhodnejšiu formu," vysvetľoval majiteľ Slovana a pokračoval: "Isté je iba jedno: na Tehelnom poli postavíme Národný futbalový štadión, ktorý spolu so Zimným štadiónom Ondreja Nepelu a Národným tenisovým centrom bude ozdobou Bratislavy. Bude to športové centrum, na ktoré budeme ako Slováci hrdí. Bude to slúžiť všetkým, ktorí majú futbal radi."

Ivan Kmotrík sa vrátil aj k rokom, keď sa o výstavbe NFŠ na Tehelnom poli iba hovorilo a teoretizovalo: "Sedem rokov hľadania čo najschodnejšej cesty, ako sa dopracovať k vytúženému NFŠ, už máme za sebou. Teraz je pred nami etapa, ako tieto naše zámery premeniť v realitu. Som rád, že nám pri tom pomáha aj štát, lebo ten nový štadión bude pre celé Slovensko. Ja si predsa nový štadión na ramenách nikde neodnesiem. Hotový štadión zostane tu, na tomto mieste. To, čo postavíme, zostane ďalším generáciám."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy