Rebríček najbohatších klubov vedú futbalové giganty: Real pokoril tri miliardy

Futbalisti Realu Madrid
Futbalisti Realu Madrid

MADRID - Značka futbalového Realu Madrid je najhodnotnejšou spomedzi športových klubov vo svete. Biely balet má podľa magazínu Forbes momentálne hodnotu 3,3 miliardy dolárov a dominuje rebríčku najcennejších tímov.

Ešte vlani bola cena Realu Madrid 1,88 miliardy, k výraznemu zvýšeniu pomohli výnosy zo sponzorských zmlúv s Adidasom a leteckou spoločnosťou Emirates. Los Blancos majú už dlhodobo najvyššie príjmy zo všetkých športových tímov vo svete. Prevádzkový zisk Realu za posledný rok ešte pred odpočítaním daní, úrokov a ďalších odpisov bol 134 miliónov dolárov. Vyšší mal len klub amerického futbalu Dallas Cowboys. Predaj madridského tímu nehrozí. Na jeho čele je síce stavebný magnát Florentino Perez, ale klub vlastní 93-tisíc jeho členov, ktorí platia ročne 195 dolárov. V zámorí je na tom porovnateľne len Green Bay Packers, ktorý má 364-tisíc akcionárov.

Real Madrid predstihol v hodnote značky doterajšieho lídra Manchester United, ktorý má cenu 3,165 miliardy dolárov. Top 3 uzatvára ďalší futbalový gigant FC Barcelona s hodnou 2,6 miliardy dolárov. Do najlepšej desiatky sa dostali ešte tímy bejzbalovej MLB, kluby amerického futbalu a uzatvára ju anglický Arsenal. Víťaz Ligy majstrov Bayern Mníchov je na 12. mieste s hodnotou 1,309 miliardy dolárov. Z basketbalových mužstiev je najvyššie New York Knicks na 23. pozícii (1,1 miliardy dolárov), z hokejových Toronto Maple Leafs na delenej 31. priečke (1 miliarda USD). 

Najväčšiu hodnotu majú kluby ligy amerického futbalu NFL. V prvej päťdesiatke ich je tridsať. Priemerná cena päťdesiatich najlepších svetových športových klubov je 1,24 miliardy dolárov, čo je v porovnaní s vlaňajškom nárast o 16 percent. Informácie zverejnil web magazínu Forbes. 

Najhodnotnejšie športové kluby súčasnosti:
1. Real Madrid 3,3 miliardy dolárov (futbal, majitelia: členovia klubu),
2. Manchester United 3,165 miliardy (futbal, Glazerovci),
3. FC Barcelona 2,6 miliardy (futbal, členovia klubu),
4. New York Yankees 2,3 miliardy (bejzbal, Steinbrennerovci),
5. Dallas Cowboys 2,1 miliardy (americký futbal, Jerry Jones),
6. New England Patriots 1,635 miliardy (americký futbal, Robert Kraft),
7. Los Angeles Dodgers 1,615 miliardy (bejzbal, Guggenheim Baseball),
8. Washington Redskins 1,6 miliardy (americký futbal, Daniel Snyder),
9. New York Giants 1,468 miliardy (americký futbal, John Mara, Steven Tisch),
10. Arsenal Londýn 1,326 miliardy (futbal, Stan Kroenke),

... 12. Bayern Mníchov 1,309 miliardy (futbal, členovia klubu), 21. Ferrari 1,15 miliardy (motorizmus - formula 1, Fiat), 23. New York Knicks 1,1 miliardy (basketbal, Madison Square Garden Co.), 31. Los Angeles Lakers 1 miliarda (basketbal, Bussovci, Philip Anschutz) a Toronto Maple Leafs 1 miliarda (hokej, Bell Canada, Rogers Communications), 37. AC Miláno 945 miliónov (futbal, Silvio Berlusconi), 40. Chelsea 901 miliónov (futbal, Roman Abramovič), 47. Chicago Bulls 800 miliónov (basketbal, Jerry Reinsdorf) a McLaren 800 miliónov (motorizmus - formula 1, McLaren Group),


Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Primera Division
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA