Súboj Bayernu s Chelsea v Prahe zisky neprinesie, jedine prestíž

Štadión v Prahe na Edene.
Štadión v Prahe na Edene.

PRAHA - Napriek tomu, že pražská Eden Arena bude hostiť futbalový Superpohár medzi víťazom Ligy majstrov Bayernom Mníchov a víťazom Európskej ligy Chelsea, jej majiteľ z toho nebude mať žiadny zisk.

Náklady na úpravy štadióna totiž presiahnuť čiastku, ktorú UEFA za prenájom štadióna zaplatí. Zhodnotením je vraj prestíž, ktorú aréna získa.
 
„Rozhodne to pre štadión nie je zárobková činnosť," povedal Jakub Dlouhý zo spoločnosti Concept One, ktorá sa stará o marketing Eden Areny. Tá je historicky prvým stánkom, ktorý bude hostiť Superpohár mimo Monaka, kde sa zápas o kráľa európskeho futbalu doteraz vždy konal. „Ide predovšetkým o prestíž, ktorú to štadiónu prinesie," dodal.
 
Konkrétna suma, ktorú UEFA za prenájom štadióna zaplatí, nie je známa, podľa Dlouhého však nebude ani stačiť na úpravy, ktoré sú potrebné v súvislosti so zápasom urobiť. „Bude vymenený celý trávnik, čo bude stáť vyše tri milióny korún, tiež prebehne rekonštrukcia osvetlenia za približne milión korún a tiež budeme investovať do zázemia, aby sme splnili podmienky," vysvetlil Dlouhý.
 
Ďalšie náklady budú v súvislosti s náhradou škody nájomcom, ktorí majú v priestoroch štadióna svoje kancelárie či prevádzky. V období zápasu totiž budú musieť tieto priestory opustiť a ich reklamy musia byť zakryté, pretože nepatria medzi sponzorov UEFA.
 
„Je to pre nás nová skúsenosť, pretože UEFA si prenajíma štadión úplne prázdny bez ďalších služieb. Je to ako by ste prenajali celý dom a museli by ste kvôli tomu vysťahovať všetky svoje nájomníkmi. Tým musíme zaplatiť kompenzáciu," dodal Dlouhý.
 
Prestíž, ktorú štadión usporiadaním celosvetovo sledovaného zápasu získa, chce vedenie pretaviť vo výhodu pri rokovaní napríklad s Futbalovú asociáciou Českej republiky. „Chceli by sme v Edene hostiť tie najkvalitnejšie reprezentačné zápasy. Keď je náš štadión dobrý pre UEFA a Superpohár, tak veríme, že bude aj pre nich. Pritom doteraz sa tu hrali len dva reprezentačné zápasy," dodal Dlouhý.

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA