Fanúšikovia Spartaku sa dočkali: V Trnave začala výstavba nového Štadióna A. Malatinského

V Trnave odštartovala výstavba nového Štadióna Antona MalatinskéhoV Trnave odštartovala výstavba nového Štadióna Antona Malatinského Zdroj: facebook.com/wwwspartaksk

TRNAVA - Výstavbu nového futbalového štadióna v Trnave odštartovali v piatok poklepaním základného kameňa a zápasom legiend Spartaka Trnava a československého futbalu. Štadión Antona Malatinského stavia spoločnosť City-Arena, po dokončení v máji 2015 ho odovzdá do majetku mesta.

V memorande o spolupráci, ktoré v minulosti podpísali primátor Trnavy Vladimír Butko a predseda predstavenstva City-Arena Pavol Adamec, deklaroval investor záujem investovať do celého projektu 76 miliónov eur, do samotného štadióna 13 -15 miliónov eur. Na futbalový štadión prispeje prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu aj štát dotáciou 13 miliónov eur, čo by znamenalo prefinancovanie prakticky celej športovej časti projektu. Podľa Adamca to tak však nie je.

"My sme sa zaviazali, že odovzdáme technické zhodnotenie štadióna v hodnote 13 - 15 miliónov eur. Hodnota samotnej výstavby sa pohybuje do 30 miliónov eur, po optimalizácii je to aktuálne 27 miliónov eur,“ povedal Adamec. Celkové náklady na komerčno-športový komplex po optimalizácii odhadol na 72 miliónov eur. Na stranu investora sa postavil aj šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, podľa ktorého sa štadión takej úrovne, ako bude v Trnave, nedá postaviť za 15 miliónov.

Vedľa športového areálu vybuduje sesterská spoločnosť City-Arena Plus obchodné centrum s administratívnymi priestormi, multikinom a dvojpodlažným podzemným parkoviskom pre tisícku áut. Na výstavbe celého komplexu bude podľa Adamca pracovať podľa jednotlivých fáz od 500 do 1 000 ľudí, po jeho dostavbe bude v jeho prevádzkach zamestnaných asi 400 ľudí. Aj keď štadión zostane v majetku mesta, parkovacie miesta budú len v súkromnej, komerčnej časti. Primátor Butko to nepovažuje za problém.

Prezident SFZ Ján Kováčik ocenil, že namiesto prázdnych slov sa v Trnave prešlo k činom. "Som veľmi rád, že po rokoch rozprávania je rok 2013 rokom realizácie výstavby futbalového štadióna. Stánok bude stáť v Trnave, v najfutbalovejšom meste na Slovensku a okrem zápasov Spartaka bude k dispozícii aj pre SFZ pre potreby reprezentácie. Verím, že konečne budeme mať aj my dobrý pocit z nášho štadióna a nebudeme sa musieť hanbiť pred našimi hosťami, ako tomu bolo doteraz veľakrát. Vyslovujem poklonu investorovi za naprojektovanie štadióna. Verím, že jeho prácu všetci oceníme," vyhlásil Kováčik.

Premiér Robert Fico sa zhruba tisícke divákov na štadióne prihovoril pred slávnostným aktom poklopania kameňa: "Vláda Slovenskej republiky uvoľnila sumu 45 miliónov eur na zrekonštruovanie futbalových štadiónov v horizonte desiatich rokov. Je to v čase krízy ťažké rozhodnutie, ale som presvedčený, pretože je potrebné vytvárať kultúrne prostredie na športoviskách. Trnava si nepochybne takýto stánok zaslúži. Pamätám si na 90-te roky, keď sme chodievali do Trnavy na vynikajúci futbal. Bol to totálny futbal, ktorý sa hral tu v Trnave."

Súčasťou piatkového programu bol zápas legiend, v ktorom si zmerali sily bývalí hráči "päťtitulovej" trnavskej éry proti výberu hviezd slovenského futbalu. Na strane domácich predviedli svoje umenie Jozef Adamec, Karol Dobiaš, Stanislav Jarábek, jeho syn a momentálne kouč A-tímu Spartaka Juraj či Peter Zelenský, ktorým prišli na pomoc bývalí hráči "bílích andelov" mladších ročníkov narodenia - Július Šimon, Ľubomír Luhový, Marek Ujlaky, Igor Bališ a Miroslav Karhan.

Výber Trnavy posilnil aj známy režisér a choreograf Ján Ďurovčík. V drese hostí pod taktovkou exinteristu Ladislava Petráša nastúpili napríklad Dušan Galis, Vladimír Kinder, Jozef Majoroš, Martin Obšitník, Jozef Kožlej či Štefan Maixner.

Základné objemové parametre investičného zámeru "CITY ARENA":

Kapacita štadióna: 19.000 miest
Obchodné priestory: 23.660 m2
Street retail: 4710 m2
Administratíva: 2670 m2
Parkovanie: 1000 miest
Multiplex Cinema: 600 miest
Predpokladané investičné náklady: 72 mil. eur
Územné rozhodnutie: apríl 2013
Stavebné rozhodnutie: september 2013
Začiatok výstavby: september 2013
Predpokladaný dátum dokončenia: máj 2015

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA, facebook.com/wwwspartaksk
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy