Slovenským volejbalistom vstup do ME nevyšiel: S Francúzskom neuhrali ani set

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

GDANSK - Slovenská volejbalová reprezentácia mužov prehrala 0:3 s francúzskymi hráčmi v piatok vo svojom úvodnom vystúpení v rámci B-skupiny na majstrovstvách Európy v Dánsku a Poľsku. V gdanskej Ergo Aréne nezískali zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. ani set, Francúzi zvíťazili 25:20, 35:33 a 28:26.

Po piatkovom stretnutí si slovenskí volejbalisti v sobotu 21. septembra zmerajú sily s výberom Turecka od 17.00, posledným vystúpením tímu SR v základnej B-skupine bude súboj s domácimi reprezentantmi v nedeľu 22. 9. od 20.00.

V úvode stretnutia bodovali pravidelne oba tímy, po šiestich výmenách bolo skóre 3:3. Následne Francúzi odskočili po bloku Lyneela na 6:3, Ogurčák úspešným útokom korigoval na 5:6 z pohľadu slovenských volejbalistov. Priamy bod z podania smečiara Ngapetha znamenal stav 12:9 pre Francúzsko, rovnakým spôsobom odpovedal univerzál SR Nemec - 11:12. Po chybe slovenského univerzálneho hráča vyhrávali Francúzi 15:12, tréner Štefan Chrtiansky st. reagoval žiadosťou o tímovú poradu. Po druhom technickom oddychovom čase hráči Francúzska odskočili na rozdiel šiestich bodov - 20:14. Prvý setbal mali zverenci Laurenta Tillieho k dispozícii za stavu 24:17. Slováci získali tri body v sérii, set ukončilo chybné Nemcovo podanie - 25:20 pre Francúzsko.

Do druhého setu vstúpili lepšie Slováci, ktorí po útoku smečiara Chrtianskeho viedli 6:3. Zakončenie Ogurčáka znamenalo stav 11:6 pre slovenských volejbalistov, tréner Tillie požiadal o oddychový čas. Francúzi spresnili hru a od stavu 10:14 získali päť zo šiestich bodov - 15:15. Francúzski hráči sa dostali do vedenia 22:19, Slováci kontrovali päťbodovou šnúrou a ziskom dvoch setbalov - 24:22 pre zverencov Štefana Chrtianskeho st. Priamy bod z podania smečiara Ngapetha znamenal stav 24:24. Oba tímy sa striedali vo vedení v dramatickom závere až do "nevolejbalového" stavu 33:33, Slováci nevyužili v druhom sete celkovo sedem setbalov. Francúzi získali rozhodujúci dvojbodový odstup za stavu 34:33, svoj piaty setbal v druhej časti hry využili po chybe Slovákov pri príjme podania - 35:33.

Začiatok tretieho setu patril Slovákom, po Kohútovom útoku viedli 3:1. Tillieho zverenci odpovedali najmä útokmi Ngapetha - 7:5 pre Francúzov. Po technickej chybe hráčov z "krajiny galského kohúta" vyhrávali slovenskí volejbalisti 10:9. Úspešný Ogurčákov útok znamenal skóre 16:13 pre Slovákov. Po Kmeťovom bloku viedli zverenci Štefana Chrtianskeho st. 18:14. Následne viac ráz v sérii bodovali francúzski volejbalisti a znížili na 18:19. Slováci odskočili na rozdiel dvoch bodov po zásahu Kohúta nad sieťou - 22:20. Neúspešný Nemcov útok poslal Francúzov do vedenia 23:22. Najnižší slovenský hráč na palubovke - 182 cm vysoký nahrávač Masný - zablokoval útok Francúzska na 23:23. Prvý mečbal nevyužili francúzski volejbalisti za stavu 24:23, skóre 25:24 vo svoj prospech následne nepremenili na zisk setu slovenskí hráči. Francúzi sa radovali po tretej možnosti na ukončenie stretnutia, keď zablokovali univerzála Nemca - tretí set vyhrali 28:26.

Francúzsko - Slovensko 3:0 (20, 33, 26)
91 minút, rozhodovali: Christensen (Dán.), Simonovič (Srb.), 1400 divákov

Francúzsko: Toniutti, Lyneel, Hardy-Dessources, Rouzier, Ngapeth, Le Roux, libero Grebennikov (Redwitz, Sidibé, Tillie)

Slovensko: Masný, Ogurčák, Kohút, M. Nemec, Chrtiansky ml., Kmeť, libero Ondrušek (Zaťko, Bencz, Hupka, Hruška, Paták)

Štefan Chrtiansky st., tréner SR: "Výsledok je jasný a ja musím teraz analyzovať, čo sme robili dobre a čo nie. Verím, že sa poučíme z koncoviek setov pred zápasom s Tureckom, ktorý je pre nás tým pádom stále kľúčovým. Veril som, že dokážeme s Francúzmi uhrať lepší výsledok, ale boli sme v činnostiach, o ktorých som si myslel, že sú našou doménou, slabší a to rozhodlo."

Michal Masný, kapitán SR: "Vyzeralo to dobre už aj v prvom sete, len v jeho strede bola dlhšie séria Francúzov. Bohužiaľ sa nám to už nepodarilo stiahnuť. Čo sa týka ďalších dvoch setov, tak si myslím, že sme mali dosť šancí na to, aby sme ich ukončili. V druhom sete sme mali jednu loptu cez po servise, no nezložili sme ju. Mrzí nás to, no je to minulosť a zajtra musíme proti Turecku podať ešte lepší výkon ako dnes, najmä na servise, aspoň ja."

Poľsko - Turecko 3:1 (22, 15, -22, 21)