Slovenskí volejbalisti aj napriek prehre s Poľskom postupujú: V play-off proti Rusku

Slovenskí volejbalisti aj napriek prehre postúpili do play offSlovenskí volejbalisti aj napriek prehre postúpili do play off Zdroj: TASR

GDANSK - Slovenskí volejbaloví reprezentanti, ktorí mali istotu postupu už pred tretím zápasom, prehrali vo svojom poslednom vystúpení na ME v B-skupine v poľskom Gdansku s Poľskom 1:3. Napriek prehre však postúpili do vyraďovacej časti o postup do štvrťfinále. Dopomohli im k tomu Francúzi, ktorí zdolali v prvom nedeľňajšom zápase skupiny Turecko 3:1 a zabezpečili si priamy postup do štvrťfinále.

Zverenci trénerskej dvojice Štefan Chrtiansky st., Andrej Kravárik si v play off v gdanskej Ergo aréne zahrajú proti druhému tímu D-skupiny, reprezentácii Ruska, s ktorou prehrali dva razy v príprave pred odchodom na európsky šampionát.

Slováci vstúpili do zápasu so zostavou, ktorá zabezpečila víťazstvo proti Turecku. Obaja súperi sa striedali vo vedení a ani jeden z nich si nevypracoval viac ako dvojbodový náskok. Slovenský výber vyhrával 8:7 i 16:15, ale už tradične prišli o sľubný stav a Poliakom za stavu 17:18 podarilo odskočiť na rozdiel štyroch bodov (17:21). Zverenci Chrtianskeho st. však nezložili zbrane a po dvoch úspešných blokoch Patáka svietil na ukazovateli skóre stav 22:22. Koncovku setu už nezvládli a prehrali prvý set 24:26.

Obidve družstvá predvádzali pekný volejbal aj na začiatku druhého setu, pričom si slovenský tím vypracoval vedenie 6:4 a po Kmeťových plachtiacich podaniach (jedno eso) a Benczovom smeči vyhrávali dokonca 12:7. Domáci výber síce korigoval po úspešných blokoch na Patáka na 10:13, no na druhý technický oddychový čas sa išlo za stavu 16:11. Ani tento sľubný náskok si slovenské družstvo nedokázalo dlho udržať a po ďalších štyroch výmenách už bolo znížené na 15:16 z pohľadu Poľska. Domáci hráči sa však tiež dopustili chýb a po nich Chrtiansky ml. zvýšil na 21:17. Záver patril Slovákom, ktorí získali druhý set v pomere 25:20.

Tí sa dostali do vedenia 4:2 aj na začiatku tretieho dejstva, domáci však odpovedali troma bodmi v rade, o niekoľko výmen neskôr vyhrávali 9:6 a po úspešnom bloku na Chrtianskeho ml. aj 13:8. Až za stavu 11:16 sa podarilo bodovať i Slovensku, potom čo sa presadil Paták a Poliaci vzápätí smečovali do autu (13:16). Potom sa tímy striedali v bodovom zápise, aby slovenský výber znížil na 17:19, ale vzápätí prehrával 17:21. V elektrizujúcej atmosfére získali vedenie 2:1 sety Poliaci, ktorý získali tretí set v pomere 25:19.

Po zmätkoch v slovenských radoch, získal poľský súper rýchlo vedenie 3:0 a Ergo aréna vrela. Po bloku na Bencza už bolo 6:1 v prospech domácich a diváci boli na nohách. Mohutným povzbudzovaním tlačili svojich miláčikov do ofenzívy a odmenou im bol stav 9:3. Slovenský výber korigoval hrozivé manko na 5:9, rozbehnutých Poliakov ani toto nevykoľajilo a po úspešných blokoch vyhrávali 13:6. Rozbehnutý domáci tím sa na chvíľku podarilo slovenskému tímu pribrzdiť, keď znížili na 13:16, na čo však reagoval poľský tréner oddychovým časom a jeho zverenci zrazu vyhrávali 18:13. Slováci nezložili zbrane a Patákovom smeči znížili na prijateľných 16:18. Hneď na to Poliaci mierili pri smeči do autu a pre zverencov Chrtianského st. svitla iskierka nádeje. Tú však nedokázali rozdúchať a prehrali štvrtý set 22:25.

Slovensko - Poľsko 1:3 (-24, 20, -19, -22)
110 minút, rozhodovali: Heckford (Ang.), Huhtaniska (Fín.)

Slovensko: Bencz, Kohút, Paták, Chrtiansky, Kmeť, Ogurčák libero: Ondrušek (Masný, Nemec, Hupka, )

Poľsko: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Zygadlo, Mozdzonek, Bociek, libero: Zatorski (Jarosz, Ruciak, Kubiak, Drzyzga)

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Poliaci začali veľmi zakríknuto, my sme po druhom sete stratili herný rytmus. Chlapci dnes odviedli veľmi slušný výkon, v koncovke však domáci ukázali svoju kvalitu. Hrať pred toľkými ľuďmi bolo fantastické, hráči si to užili. Rátal som s víťazstvom Ruska nad Bulharskom. Prekvapenie v utorok na účet ruského tímu by bolo fantastické, ale sme realisti; pripravíme sa na súpera čo najlepšie. Chlapci zahrali na turnaji tri solídne zápasy, čo im vlieva sebavedomie. Rusi si síce iný kaliber ako naši doterajší súperi, ale myslím si, že ak im nebude fungovať servis tak, ako v našich vzájomných prípravných zápasoch v Bratislave, máme šancu. Dôležité bude, aby mali slabší deň a my ideálny."

Tomáš Kmeť, blokár SR: "Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý zápas až na tretí set, keď sa nám veľmi nedarilo. Trošku sme vyšli z rytmu po šesťminútovej prestávke. Hrali sme dobre a tlačili ich, spravili však zmeny ako my v zápase proti Turecko a to im pomohlo."

Matej Paták, smečiar SR: "Neužil som si to na sto percent, pretože sme prehrali. Kulisa však bola výborná a hrať v takejto hale je zážitok. Ešte keby to boli naši diváci, tak to by bolo niečo úžasné."