Slovenskí volejbalisti sa lúčia s ME: Proti favorizovaným Rusom neuhrali ani set

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

GDANSK - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v gdanskej Ergo aréne v zápase play off o postup do štvrťfinále s národným výberom Ruska 0:3 a rozlúčili sa s účinkovaním na ME. Olympijskí víťazi z Ruska si vo štvrťfinále zmerajú sily s víťazom B-skupiny Francúzskom.

V úvode prvého setu sa Slovákom po Benczovom dôraznom servise podarilo odskočiť svojmu súperovi na rozdiel troch bodov - 5:2. Rusi odpovedali takmer okamžite a na 7:7 zrovnal Spiridonov. V ďalšom priebehu sa obidve družstvá striedali v bodovom zápise a misky váh na stranu Ruska naklonil Sivoželez (12:11). Pri Muserského podaní už vyhrávali 15:12, ale slovenský výber po Benczovom smeči vyrovnal na 16:16. Skúsenejší ruský tím sa však dostal znova do trojbodového trháku (21:18) a úvodný set napokon získal v pomere 25:20.
      
Rusi pokračovali v zlepšenom výkone aj na začiatku druhého dejstva a po ôsmich výmenách vyhrávali 6:2. Slováci síce korigovali na prijateľných 7:9, ale o niekoľko minút neskôr po vlastných chybách a ruských blokoch prehrávali už 9:15. Ruská zborná už sľubný náskok nepustila z rúk a druhý set získala až príliš jednoduchým spôsobom 25:14. Slovákom nevychádzal predovšetkým príjem a nedokázali zabodovať od stavu 14:19.
      
Obraz hry sa nezmenil ani na začiatku tretieho setu a ruský výber si rýchlo vypracoval vedenie 4:1 a vzápätí i 6:2. Až potom slovenské družstvo zabojovalo a znížilo na 5:7 i 7:8. Ich súper okamžite kontroval a znova zvýšil svoj náskok na rozdiel troch bodov (10:7). Pavlov po ese upravil na 13:9, no Slováci po dvoch ruských chybách znížili na 11:13. Vzápätí Nemec trafil anténku a pri ďalšom útoku smečoval mimo hracej plochy - 15:11. Zverenci Štefana Chrtianskeho kontrovali po nepresnom smeči ich súpera na 14:16, ale ten sa nenechal vyviesť z koncentrácie a postupne sa prepracoval aj k zisku tretieho setu (25:21) a hladkému víťazstvu 3:0 na sety.

Rusko - Slovensko 3:0 (20, 14, 21)
68 minút, rozhodovali: Groenewegen (Hol.), Heckford (Ang.)

Rusko: Apalikov, Grankin, Sivoželez, Pavlov, Spiridonov, Muserskij, libero: Verbov (Michajlov)

Slovensko: Bencz, Kohút, Paták, Chrtiansky, Kmeť, Ogurčák libero: Ondrušek (Nemec, Hupka, Masný, Ogurčák)

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Mali by sme šancu len v prípade, že Rusi by nemali svoj deň. Snažili sme sa, ale na silného súpera to nestačilo. Rusi prehrali jeden zápas v skupine, poučili sa a sú podľa mňa favoritom na postup do finále majstrovstiev Európy."

Andrej Voronkov (tréner Ruska): "Chceli sme vstúpiť do zápasu koncentrovane, pretože Slovensko nie je slabý tím. Darilo sa nám, aj keď to mohlo byť ešte lepšie. Slováci ukázali svoj potenciál, majú kvalitné mužstvo."

Michal Masný, kapitán SR: "Potvrdili sa papierové predpoklady, že Rusko je veľmi silný tím a jeden z ašpirantov na zlatú medailu. Snažili sme urobiť všetko preto, aby sme ich čo najviac prekvapili. Možno by sa nám podarilo niečo uhrať, ale dnes výborne servovali, prihrávali i útočili. Prehrali nás v každej činnosti."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Myslím si, že sme celkom dobre útočili, prihrávali na začiatku prvého setu. Potom sa ukázala ruská sila na servise, dali nám zopár es a asi to bol rozdiel v skóre prvého setu. Neprekvapili nás ničím a relatívne dobre sme na nich boli pripravení, podarilo sa nám zložiť i ťažké lopty."

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články