Česká olympijská šampiónka: Napravte krivdy normalizácie, vráťte mi hodnosť majora

Věra Čáslavská Věra Čáslavská Zdroj: SITA

PRAHA - Sedemnásobná olympijská šampiónka v športovej gymnastike z Tokia a Mexika 1964-1968 Věra Čáslavská požiadala najvyššieho predstaviteľa českej polície Martina Červíčka, aby jej bolo vrátené členstvo v niekdajšom klube rezortu vnútra, uniforma i hodnosť majora alebo vyššia.

Niekdajšia dlhoročná československá reprezentantka sa počas normalizácie ocitla v nemilosti vtedajšej štátostrany. V liste policajnému prezidentovi konštatuje, že nebyť normalizačných rokov, mohla sa ako sedemnásobná olympijská šampiónka a nositeľka Radu republiky tešiť z hodnosti majora a adekvátneho dôchodku, aj keď by neodmietla ani vyššiu hodnosť.

Pre klub Rudá hvězda Strašnice získala po prestupne v období od jesene 1967 do jesene 1968 celkove deväť zlatých medailí zo špičkových podujatí, a to päť z ME v Amsterdame a štyri z OH v Mexiku. K nim pridala dve strieborné olympijské, ktoré, ako poznamenáva, nepočíta. V roku 1971 ju z klubu vyhodili, márne čakala aj na ponuku práce trénerky.

Podľa vlastných slov Čáslavská napísala list pod vplyvom volieb a súčasného diania v krajine, nechce z neho robiť vedu, ale očakáva, ako sa s tým chlapci hore pobijú. "Musí byť sranda, to sa nedá nič robiť," dodala rodáčka z Prahy, ktorá bola v roku 1968 druhou najznámejšou ženou planéty po Jackie Kennedyovej a v rokoch 1995-2001 aj členkou Medzinárodného olympijského výboru.

  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články