Skvelý výkon mladej lyžiarky: Shiffrinová víťazkou slalomu v Levi

Mikaela Shiffrinová (v strede)Mikaela Shiffrinová (v strede) Zdroj: SITA

LEVI - Američanka Mikaela Shiffrinová sa stala víťazkou úvodného slalomu nového ročníka Svetového pohára zjazdárok vo fínskom Levi. Obhajkyňa slalomového glóbusu a úradujúca majsterka sveta, iba 18-ročná Shiffrinová, dominovala s veľkým náskokom 1,06 s pred minuloročnou víťazkou z Levi Nemkou Mariou Höflovou-Rieschovou. Tretia skončila obhajkyňa veľkého glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári Slovinka Tina Mazeová (+1,61). Schiffrinová sa vďaka triumfu v Levi dostala na čelo priebežného hodnotenia Svetového pohára pred víťazku obrovského slalomu v Söldene Švajčiarku Laru Gutovú.

Slovenské reprezentantky Petra Vlhová a Jana Gantnerová za polárnym kruhom nepostúpili do 2. kola úvodného slalomu sezóny. Ešte len 18-ročná Vlhová so štartovným číslom 41 obsadila v 1. kole 37. miesto s odstupom viac ako dvoch sekúnd na americkú líderku Shiffrinovú. Na postup do tridsiatky najlepších jej chýbalo 40 stotín sekundy.

"Petra všetko stratila v hornej rovnej časti. Po prejazde jednej z bránok jej vypadla palica a ďalších sedem brán sa ju snažila chytiť. Strmú časť do cieľa išla dobre, tam bola na jednej úrovni s najlepšími. Nebyť tej chyby v hornej časti, verím, že by bola v tridsiatke najlepších, a teda v 2. kole. Celkovo boli v prvej tridsiatke veľmi malé rozdiely medzi pretekárkami,“ hodnotil Vlhovej tréner Ivan Iľanovský.

Druhá Slovenka Gantnerová skončila na 39. pozícii (+2,15 s), čo je vzhľadom na jej vysoké štartové číslo 60 solídny výsledok. Na druhé kolo to však rovnako nestačilo. "Z mojej strany to bola priemerná jazda, ktorá zodpovedá mojej momentálnej forme. Tá vzhľadom na pauzu, ktorú som bola nútená absolvovať, nie je veľmi dobrá. Konečné 39. miesto a odstup od prvej 2,15 sekundy považujem za výborný štart do sezóny a ukazovateľ, že som na dobrej ceste. Len sa musím trochu vyjazdiť. Je ťažké sa porovnávať s ostatnými pretekárkami s mojimi pár dňami v slalome,“ komentovala svoj výkon 24-ročná Gantnerová.

Dlhoročná slovenská slalomová jednotka Veronika Velez-Zuzulová v Levi chýbala, keďže rehabilituje po zranení kolena. Druhý slalom ženskej časti sezóny vo francúzskom Courcheveli 17. decembra by však už mohla stihnúť.

Svetový pohár 2012/2013 zjazdárok - sobota - slalom vo fínskom Levi - výsledky (1.+ 2. kolo):
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:55,07 min (57,23 + 57,84), 2. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +1,06, 3. Tina Mazeová (Slovin.) +1,61, 4. Christina Agerová (Rak.) +1,66, 5. Marie-Michelle Gagnonová (Kan.) +1,73, 6. Christina Geigerová (Rak.) +1,79,... 37. Petra Vlhová +2,07, 39. Jana Gantnerová (obe SR) +2,15 - obe v 1. kole