Zázrak sa nekonal: Slovenky neskórovali a od majsteriek Európy utŕžili debakel

Nemecké futbalistky oslavujú úvodný gól do siete SlovenskaNemecké futbalistky oslavujú úvodný gól do siete Slovenska Zdroj: SITA

ŽILINA - Slovenské futbalové reprezentantky v Žiline prehrali v sobotňajšom zápase 1. skupiny kvalifikácie MS 2015 žien v Kanade s favorizovanými majsterkami Európy Nemkami 0:6.

Vysoké favoritky začali zápas pod Dubňom najlepšie ako mohli, priamy kop Nadine Kesslerovej v 7. minúte prešiel z ľavej strany celou šestnástkou domácich a skončil až v sieti - 0:1. O tri minúty neskôr zachránila Slovensko pred ďalším gólom brankárka Korenčiová, Šašičová sa už tlačila do šance. V 16. minúte sa otvorilo aj okienko v nemeckej obrane, Šušková sa rútila do dobrej príležitosti, ale Meierová ju v poslednej chvíli elegantne a čisto odzbrojila. Nemky mali celý času jasnú hernú prevahu a hralo sa prakticky iba pred slovenskou šestnástkou, Slovenky však bránili veľmi dobre a výraznou mierou k tomu prispievala aj gólmanka Korenčiová. V 24. minúte krásnym spôsobom vytlačila ďalekonosnú strelu Maroszanovej z dobrých 25-tich metrov, lopta mierila pod brvno. No a napriek tomu, že od úradujúcich majsteriek Európy a dvojnásobných majsteriek sveta sa očakávala veľká gólová smršť už v prvom dejstve, Slovenky v úvodnej 45-minútovke inkasovali iba jeden smolný gól a držali veľmi prijateľné skóre.

Obrovskú šancu na zvýšenie svojho náskoku mali Nemky po zmene strán v 54. minúte, Kesslerová z ľavej strany našla pred bránkou úplne voľnú Šašičovú, tá však z dvoch metrov netrafila úplne odkrytú domácu sieť. O tri minúty neskôr sa to však hostkám už podarilo. Maroszanová rozbehla protiútok po pravej strane, poslala loptu pred bránku, kde našla Anju Mittagovú a tá sa nemohla pomýliť - 0:2. No a čo sa nedarilo hosťujúcim hráčkam v prvom polčase, vychádzalo v tom druhom, v 65. minúte strelili aj tretí gól, keď sa Anja Mittagová ocitla úplne sama za slovenskou obranou a v sklze dostala loptu za chrbát Korenčiovej - 0:3. V 76. minúte mala Mittagová ideálnu príležitosť na hetrik, bola úplne sama pred Korenčiovou, ale prišiel skvelý zákrok slovenskej brankárky a skóre sa tento krát nemenilo. V 83. minúte už však Korenčiová nemala šancu, keď po štandardke z ľavej strany Nadine Kesslerová hlavou umiestnila loptu nechytateľne k vzdialenejšej žrdi - 0:4. No a neprešla ani minúta, prišla ďalšia rýchla nemecká akcia, Bajramajová mäkkým a presným centrom z pravej strany našla pred bránkou dobre skákajúcu Alexandru Poppovú a tá hlavou zvýšila na 0:5. Nemky naďalej útočili a v 87. minúte inkasovala zdecimovaná slovenská obrana aj šiestykrát. Po skrumáži pred našou bránkou dorazila loptu do siete z druhej vlny Dzsenifer Maroszová - 0:6. To už však bolo zo strany nemiek všetko.

Slovensko - Nemecko 0:6 (0:1)
Góly: 7. a 84. Kesslerová, 57. a 65. Mittagová, 84. Poppová.  Rozhodovala: Martinézová (Šp.), ŽK: Fischerová - Laudehrová, 1128 divákov.

Slovensko: Korenčiová - Fischerová, Harsányová, Mravíková, Vrabcová (62. Hmírová) - Bíróová, Ondrušová - Šušková (59. Zdechovanová), Klechová, Fecková - Bartovičová

Nemecko: Schultová - Schmidtová, Krahnová, Bartusiaková, Maierová - Leupolzová (55. Poppová), Kesslerová - Laudehrová (55. Bajramajová), Maroszanová, Mittagová - Šašičová (73. Däbritzová)

Zsolt Pakusza, tréner Slovenska: "Dnes každý videl, že vyhralo lepšie družstvo, gólový rozdiel vzhľadom na našu dnešnú zostavu je primeraný. Chýbalo nám 6 hráčok základnej zostavy, no i s nimi by sme mali s Nemeckom veľké problémy. Bolo dobré, že sme miestami dokázali s Nemkami držať krok a hrali sme vcelku organizovane. V závere už mali viaceré hráčky fyzické problémy, takže sa sústredíme na to, aby sa naše hráčky v najbližších mesiacoch lepšie pripravili na májový súboj v Nemecku. Výsledok ma nemrzí, mrzí ma to, že hráčky neukázali všetko, čo v nich je."

Silvia Neidová, trénerka Nemecka: "Nebol to pre nás ľahký zápas, Slovenky hrali dobre v obrane, čo nám robilo problémy. Nemali sme veľa priestoru na prihrávky a pohyb. Po prestávke sa naša hra zlepšila, som spokojná s výkonom i výsledkom."

Mária Korenčiová (kapitánka Slovenska): "Hrali sme proti súperovi svetovej triedy, ktorý nás riadne preveril, ale viem, že môžeme dokázať viac. Myslím si, že kombinačnú hru, ktorú dokážeme hrať aj proti silným súperom, sme dnes nepredviedli. Dúfam, že v máji to proti Nemecku napravíme, a to aj s hráčkami, ktoré v dnešnom zápase chýbali."

Andrea Vrabcová (stredopoliarka Slovenska): "Bol to náročný zápas, Nemky sú favoritky vo svetovom meradle. Stále sme sa museli brániť a boli sme pod tlakom. Chceli sme udržať loptu, ale bolo to veľmi ťažké. Dúfam, že sa budeme v tomto smere zlepšovať a nabudúce nám to vyjde. Snažili sme sa dať do zápasu čo najviac, určite nás mrzia najmä tri góly, ktoré sme dostali pred koncom."