Úspešná premiéra talianskeho kouča: Slováci jasne zdolali Čechov 3:0

Flavio GulinelliFlavio Gulinelli Zdroj: svf.sk

POPRAD - Slovenskí volejbaloví reprezentanti vyhrali v prvom z dvoch prípravných duelov pred kvalifikačným turnajom o postup na majstrovstvá sveta nad Českom 3:0. Úspešnú premiéru na lavičke Slovákov tak absolvoval taliansky kouč Flavio Gulinelli s asistentom Marekom Kardošom. V nedeľu sa obaja súperi stretnú v Aréne Poprad opäť, zápas sa začína znova o 17.30 h.

Slováci nastúpili bez blokára Tomáša Kmeťa, ktorý mal problémy s chbrtom a tak tréneri narýchlo povolali do dvanástky Petra Kašpera z poľského Lubinu. Problémy s lakťom mal univerzál Martin Nemec a nebol ani na lavičke. V Poprade je od piatka aj Lukáš Diviš, ale ešte nenastúpil v základnej zostave. Slováci sa ako prví ujali brejku a pri Benczovom podaní sa ujali vedenia 5:3. Potom sa Bencz blysol útokom a blokom a bolo 10:6 pre Slovákov. Česi však pri servise nahrávača Boulu znížili na 10:9. Slováci však opäť zapli, pri servise Piovarčiho získali brejk a po bloku Kohúta viedli už 15:11. Na druhom technickom timeoute bolo 16:12. Po bloku Pivarčiho a ese Ogurčáka viedli Slováci už 22:15. Česi odvrátili dva setbaly a znížili na 24:19. Tretí však už Slováci využili a vyhrali prvý set 25:19.

V úvode druhého setu Česi viedli 3:1, ale ich náskok dlho nevydržal a o chvíľu bolo vyrovnané 5:5. Slováci potom predviedli popradskému publiku viacero pekných akcií a na prvom technickom timeoute už mali dvojbodový náskok - 8:6. Česi esom Boulu vyrovnali na 12:12. Potom nastúpili aj Zaťko a na poste univerzála navrátilec do reprezentácie Sopko. Slováci získali opäť brejk, ale nový muž na ihrisku Konečný ho esom vymazal - 14:14. Potom sa ťahalo bod po bode, ale dôležitú sériu troch bodov získali Slováci pri servise Ogurčáka a viedli 19:16. Potom dal Bencz aut a bolo o bod - 20:19. V koncovke dal Konečnému eso Chrtiansky a Slováci viedli 23:20. Lenže hostia práve pri servise Konečného vyrovnali na 23:23 a kouč Gulinelli minul oba svoje timeouty. Slováci vďaka "akrobatovi" Skladanému, ktorý po zlom príjme uhral ťažko loptu, získali prvý setbal. Ten aj mohli využiť, ale Štokrov blok bol proti. Nakoniec vyhrali Slováci druhý set 26:24 po krásnom Ogurčákovom bloku na Štokra.

V treťom sete viedli Slováci 3:1, ale hostia vyrovnali. Po najdlhšej a najkrajšej výmene v zápase nakoniec získali bod Česi a vyrovnali na 5:5. Po ese Ogurčáka viedli Slováci 10:9. Slovenský stroj fungoval výborne a Bencz dostal našich opäť do brejku - 12:10. Na druhom technickom timeoute bolo po šikovnej Ogurčákovej ulievke 16:14. V závere Slováci ušli na tri body a po skvelom jebnobloku nahrávača Skladaného bolo rozhodnuté - 23:18. Slováci vyhrali tretí set 25:20 a celý duel 3:0.

Súperi sa dohodli na dodatkovom štvrtom sete, ktorý vyhrali Česi 25:17.

Slovensko - Česko 3:0 (19, 24, 20)
66 minút, rozhodovali: Höger, Porvazník, 450 divákov
Zostavy:
Slovensko: Skladaný, Bencz, Kohút, Chrtiansky, Piovarči, Ogurčák, libero Ondrušek (M. Sopko st., Zaťko)
ČR: Boula, Štokr, Mach, Hudeček, A. Bartoš, Široký, libero Kryštof (Zajíček, P. Bartoš, Michálek, D. Konečný, Sobotka)

Flavio Gulinelli, tréner SR (zdroj: svf.sk): "Som spokojný s výsledkom, ako aj s niektorými pasážami našej hry. Mrzí ma posledný set, aj keď sme ho hrali s druhou šestkou. Nielen pre výsledok, ale pre spôsob, ako sme ho prehrali. V každom prípade som rád, že sme v riadnom zápase vyhrali 3:0, je dôležité, aby sme pred kvalifikačným turnajom boli naladení víťazne. Dnes sme hrali bez Kmeťa, Diviša aj Nemca, ale zajtra už Nemec a Diviš nastúpia. Uvidíme, ako na tom bude Kmeť, ktorý má problémy s chrbtom."