Schumacher s lekármi spolupracuje: Zažmurkal a reaguje na pokyny

Takéto obrázky radosti živého a zdravého Michaela Schumachera by rád videl opäť celý svet.
Takéto obrázky radosti živého a zdravého Michaela Schumachera by rád videl opäť celý svet.

GRENOBLE - Neoficiálne, ale veľmi pozitívne - tak by sa dali charakterizovať informácie o liečbe a rehabilitácii nevládneho tela legendárneho pilota formuly 1 Michaela Schumachera.

Francúzske noviny L'Equipe priniesli informáciu, že sedemnásobný majster sveta počas prvej fázy testov mozgu žmurkol a reaguje na podnety od lekárov. Podobné informácie prenikli na verejnosť už pred pár dňami, ale všetko v stredu dementovala manažérka rodiny Sabine Kehmová s tým, že informovať budú až keď sa jeho stav stabilizuje.

Isté je, že Schumachera udržiavali v umelom spánku štyri týždne, čo ej extrémne dlho. Odborníci na neurochirurgiu upozorňujú, že to môže znamenať zlé správy, keďže maximálna dĺžka takéhoto stavu sú tri týždne.

Lekári pilota postupne prebúdzajú znižovaním dávky anestetík. Keď ich množstvo znížia na nulu, vtedy sa ukáže, či Schumacher zostane v kóme alebo sa preberie. Ak sa preberie, budú lekári vedieť povedať, aké časti jeho mozgu sú zničené a ktoré sú v poriadku. Potvrdila to aj jeho manažérka Sabine Kehmová.

S odkazom na "veľmi spoľahlivé zdroje" informoval denník L'Equipe, že Schumacher absolvoval množstvo neurologických testov v priebehu celého týždna a reagoval na ne pozitívne, dokonca mal aj žmurknúť. Za spoľahlivosť utajeného zdroja sa zaručil aj zástupca šéfredaktora denníka.

"Po tom, ako sa postupne znižuje dávka sedatív pre pacienta, tím profesora Emmanuela Gaya, ktorý dohliada na Schumacherovu liečbu, vykonal na pacientovi sériu neurologických testov. Počas tejto prvej fázy pacient zažmurkal," citoval L'Equipe svoj zdroj. Sky News informáciu potvrdili od svojho zdroja.

Schumacher havaroval na lyžiach na svahu vo francúzskych Alpách 29. decembra. Na svahu sa lyžoval v uzavretej partii kamarátov v stredisku Meribel, kde vlastní chatu. Chirurgovia ešte na prelome rokov vykonali dve operácie na zmiernenie tlaku na mozog a odstránenie krvných zrazenín vrátane navŕtania lebky.


Zdroj:
športky, kt
Foto:
Facebook

DISKUSIA