Rodninová a Treťjak zapálili olympijský oheň v Soči

V Soči sa rozhorel olympijiský oheň
V Soči sa rozhorel olympijiský oheň

SOČI - Na ploche olympijského štadióne je už aj slovenská výprava. Vlajku priniesol Zdeno Chára a neskrýval radosť. Gigantický sviatok odštartoval v Soči o 20.14 h miestneho času (17:14 nášho času). Predstavenie má byť rovnako veľkorysé ako náklady spojené s jeho prípravou. Prvý trapas v Soči nenechal na seba dlho čakať, v jeho úvode sa po technickej chybe jedna z vločiek nezmenila na olympijský kruh. Akoby Rusi hneď v úvode vymazali z olympijského loga Ameriku.

Ruský prezident Vladimir Putin slávnostne otvoril XXII. zimné olympijské hry. Stalo sa tak v piatok 7. februára o 22.26 h miestneho času (19.26 SEČ). "Týmto považujem XXII. zimné olympijské hry za otvorené," predniesla hlava usporiadateľskej krajiny po rusky predpísanú formulku. 

"Vitajte na 22. zimných olympijských hrách. Dnes otvárame novú stranu v olympijskej histórii. Rusko pre svoju vášeň pre zimné a ľadové športy veľmi chcelo tieto zimné olympijské hry. Ďakujem všetkým robotníkom za ich obrovský vklad pri výstavbe, ľuďom v Soči za pochopenie. Teraz žijete v olympijskom regióne, hry budú pre vás prínosom na dlhé obdobie. Odteraz, drahí športovci, nie ste iba najlepší vo svete, ste olympionici. Prišli ste sem s olympijskými snami. MOV vám želá, aby sa naplnili vaše sny. Olympijský šport spája ľudí. Toto je olympijské posolstvo. Chcel by som odkazáť svetovým politikom: ďakujem za vašu podporu športovcom, ktorí sú najlepšími reprezentantmi vašich krajín," uviedol Thomas Bach.

Úvodný ceremoniál na Olympijskom štadióne Fišt vyvrcholil zapálením olympijského ohňa. O dlhoočakávaný momenta sa postarala dvojica slávnych športovcov. Legendárny hokejista Vladislav Tretiak a krasokorčuliarka Irina Rodninová spoločnými silami zapálili času, ktorá do celého sveta vyslala olympíjske posolstvo.


Presne v čase 18.06 h nastúpili na plochu olympijského štadióna v Soči aj slovenskí reprezentanti. Vlajkonosičom bol Zdeno Chára, za ním po niekoľkých metroch ostatní olympionici spod Tatier. Pri tomto pohľade muselo zahriať pri srdci každého Slováka, ani športovci neskrývali na tvárach úsmev a radosť, situáciu si užívali.

Členovia slovenskej výpravy vyšli na štadión ako 64. z celkového počtu 88 účastníckych národov. O 18.22 h vypochodoval na plochu za mohutného potlesku a kriku tribún vlajkonosič ruskej výpravy bobista Alexander Zubkov. Pri nástupe ho sprevádzala skladba dua Tatu - "Nas nedogoňat". Samotné duo už vystúpilo v predprograme. 

Producent ceremoniálu Konstantin Ernst priznal výber piesne tým, že ide o ruské popové dielo, ktoré je známe aj za hranicami. Heslo "Nedobehnú nás" má byť podľa neho tiež motiváciou pre športovcov pred blížiacimi sa olympijskými vystúpeniami.

V hľadisku Olympijského štadióna Fišt nechýbali významné osobnosti politického života, podľa informácií organizátorov sa v Soči zišlo približne 40 prezidentov z celého sveta. Prostredníctvom televíznej obrazovky sledujú ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 40-tisíc divákov.

Pestrofarebný program, ktorý sa Rusom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle, odštartoval predstavením azbuky. Organizátori si pripravili pre každé písmenko niečo z ruskej histórie. Priestor dostal sovietsky kozmický program Sputnik, svetoznámy ruský balet, čiapka ušianka či velikáni ruskej histórie - chemik Dmitrij Ivanovič Mendelejev a legendárny kozmonaut Jurij Gagarin.

Na ploche štadióna sa objavilo malé dievčatko Ljubov, ktoré počas pomyselného spánku premietlo divákom najdôležitejšie okamihy ruských dejín, prírodné krásy a ďalšie míľniky ruskej histórie. Počas prvej časti slávnosti sa však pritrafil prvý menší problém. Jedna z veľkých snehových vločiek, ktoré sa mali zmeniť na olympijské kruhy, sa neotvorila. Nad hlavami ľudí sa tak zjavili iba štyri kruhy, chýbal posledný z nich symbolizujúci americký kontinent.

Po privítaní ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha zaspieval mužský "chór" zborovo a mohutne ruskú štátnu hymnu. Kým na stožiar stúpala bielo-modro-červená vlajka, na ploche symetricky sa pohybujúci dobrovoľníci s prispením trikolórneho nasvietenia vytvorili mihotajúcu sa ruskú zástavu.

Fakty o ceremoniáli Otázniky
  • začiatok o 20:14 h
  • dĺžka: 160 minút
  • vystúpi duo tATu
  • účinkuje: 3000 umelcov 
  • kto prinesie oheň
  • kto zapáli oheň
  • kto zloží olympijský sľub
  • kedy príde naša výprava

Ernst je zároveň producent a generálny riaditeľ hlavnej ruskej štátnej televíznej stanice Pervyj kanal. Novinárom v Soči dnes povedal, že snahou organizátorov bolo tradičné ceremoniál oživiť, predstaviť Rusko ako modernú krajinu s bohatou históriou a pripraviť zároveň niekoľko prekvapení.

Olympijskú hymnu si vypočujú účastníci slávnostného otvorenia v podaní svetovo preslávenej ruskej opernej speváčky Anny Netrebkovej. Akt samotného začatia si vyhradil prezident Vladimir Putin, pre ktorého sú podľa ruských komentátorov olympijské hry v Soči jedným z vrcholov politickej kariéry. Olympijský oheň však šéf Kremľa nezapáli.

>> FOTOGALÉRIA Z OTVÁRACIEHO CEREMONIÁLU <<

Hudobný sprievod otvorení hier obstará z veľkej väčšiny klasická hudba, zaznejú napríklad ukážky z diel Pjotra Iľjiča Čajkovského alebo Sergeja Rachmaninova. Koncertné prevedenie bude podľa ruských novinárov dirigovať preslávený ruský dirigent Valerij Gergijev, Putinov priateľ a stúpenec.

Veľké zastúpenie bude mať pri slávnostnom začatí ruský balet - ako klasický, tak aj moderný. Divákom na štadióne Fist iu televíznych obrazoviek sa napríklad predstaví petrohradská primabalerína Uljana Lopatkinová alebo svetová baletné superstar Diana Višnevová.

Ceremoniál potrvá 160 minút, dlhšie predstavenie by podľa Ernsta divákov zaťažovalo. Na štadióne Fist sa predstaví 3000 ruských umelcov, pomáhať produkcii bude 2700 dobrovoľníkov.

Náklady ruskí organizátori taja. Na olympiáde v Londýne v roku 2012 dosahovali sumu 42 miliónov dolárov, v Pekingu v roku 2008 dokonca sto miliónov. Pretože Moskva na olympijských hrách nešetrí, možno podľa ruských médií čakať ešte vyššiu sumu.


Zdroj:
ČTK, TASR, SITA, športky
Foto:
SITA, Twitter, RTVS

DISKUSIA