Fourcade stíhačku mužov, Moravec vybojoval striebro Česku

Martin FourcadeMartin Fourcade Zdroj: SITA

ČERVENÁ POĽANA - Francúzsky biatlonista Martin Fourcade sa stal víťazom pondelňajších stíhacích pretekov mužov na XXII. zimných olympijských hrách v Soči. Držiteľ veľkého krištáľového glóbusu za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári 2012/2013 dosiahol na 12,5 km trati čas 33:48,6 min a o vyše 14 sekúnd zdolal druhého v poradí Čecha Ondřeja Moravca. Bronzovú medailu získal ďalší reprezentant "krajiny galského kohúta" Jean Guillaume Beatrix. Ten sa senzačne posunul zo 14. miesta až na bronzový stupienok.

Martin Fourcade minul len jediný z dvadsiatich terčov, zlyhal v prvej "stojke". Do "stíhačky" štartoval zo šiestej pozície s vyše 12-sekundovým mankom na nórskeho víťaza sobotňajších rýchlostných pretekov Oleho Einara Bjömdalena, ktorého klasifikovali na nepopulárnej štvrtej priečke.

"Som veľmi šťastný, splnil sa mi detský sen. Je to jednoducho neuveriteľné. Pred pretekmi som sa cítil sebaisto a neporaziteľne, doslova ako boxer na lyžiach. Boli to dobré preteky," vyhlásil Martin Fourcade pre oficiálny servis ZOH.

Z dvojice slovenských biatlonistov štartujúcich v pondelkových stíhacích pretekov bol lepší Matej Kazár, ktorý obsadil 23. post s mankom 1:49,8 min na víťaza. Kazár potvrdil svoju vynikajúcu bežeckú formu, keď napriek trom trestným okruhom sa posunul o štrnásť stupienkov v porovnaní s rýchlostnými pretekmi. "Dnes mi to išlo oveľa lepšie na streľbe. Bežecky som na to mal. Keď som išiel do cieľa, bol som dvadsiaty, potom ma niektorí predbehli a už som nemal dosť síl na to, aby som ich predstihol. Je to povzbudenie do ďalších pretekov, pretože som sa presvedčil, že môžem súperiť so všetkými," povedal pre RTVS Kazár. Jeho krajan Pavol Hurajt obsadil 52. miesto s takmer 5,5-minútovým mankom na Martina Fourcada. "Streľbu som mal dobrú. Darilo sa mi, ale rozostupy boli dosť veľké. Pred ďalšími vytrvalostnými pretekmi si dobre oddýchnem a spokojne môžem ísť na moje posledné individuálne preteky v kariére," vyhlásil bronzový medailista zo ZOH 2010 vo Vancouveri Hurajt.

Stíhacie preteky mužov na 10 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 33:48,6 min (1 trestný okruh), 2. Ondřej Moravec (ČR) +14,1 s (0), 3. Jean Guillaume Beatrix (Fr.) +24,2 (1), 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) +25,9 (3), 5. Jevgenij Usťugov (Rus.) +36,7 (1), 6. Simon Schempp (Nem.) +39,1 (1), 7. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +40,2 (1), 8. Simon Eder (Rak.) +40,3 (2), ... 23. Matej Kazár (SR) +1:49,8 min (3), 52. Pavol Hurajt (SR) +5:25,7 (1)