Obhajcovia olympijského zlata víťazmi skupiny: Kanada aj Fínsko do štvrťfinále

Sidney Crosby a Sami LepistöSidney Crosby a Sami Lepistö Zdroj: SITA

SOČI - Hokejisti Kanady zdolali v záverečnom zápase skupinovej fázy olympijského turnaja v Soči reprezentantov Fínska 2:1 po predĺžení a stali sa víťazmi B-skupiny. Severania skončili na druhom mieste. Oba tímy si zaistili priamy postup do stredajšieho štvrťfinále. Oba góly obhajcu olympijského zlata strelil obranca Drew Doughty.

O úvodný rozruch sa postaral Immonen, ktorý mal dve dobré šance, kanadského brankára Pricea ale neprekonal. Na druhej strane pretlačil Sharp puk do siete, no rozhodcovia gól neuznali, keďže Nash predtým vysokou hokejkou zrazil puk z vrchnej sieťky. Skóre duelu otvoril až v presilovke Doughty, ktorý zaskočil Raska strelou švihom - 0:1. Kanaďania naďalej diktovali tempo hry, fínsky brankár predviedol výborný zákrok pri šanci Kunitza. Druhýkrát prišlo ku konzultácii s videorozhodcom v 18. minúte a opäť gól neplatil, Toews sa snažil zasunúť puk spoza bránky, no Rask ho udržal pred čiarou.

Obhajcovia olympijského zlata aj v druhej tretine kontrolovali vývoj. Rask ukázal svoje umenie pri príležitosti Marleaua. Fíni pôsobili ospalo a nestačili pohybom na súpera. Celkovo hre chýbal spád. Divákov z letargie prebudil až teč Tuoma Ruutua, ktorý v 38. minúte vyrovnal na 1:1. "Suomi" zacítili šancu, zanedlho sa hnal na Pricea Aaltonen, z uhla ale tesne minul pravý vinkeľ.

V treťom dejstve dominovali predovšetkým defenzívy, ani jeden z tímov nechcel otvoriť hru a streleckých príležitostí tak bolo ako šafranu. V 50. minúte mohol nakloniť misky váh na kanadskú stranu Toews, Rask jeho pokus vyrazil. Po prihrávke Getzlafa nepochodil pred súperovým brankárom ani Perry. V závere tretiny hráči javorového listu zovreli súpera do klieští, rozhodnutie mal na hokejke Vlasic, Rask ho však fantasticky vychytal lapačkou.

Predĺženie mohol ukončiť v 62. minúte Salo, Price bol však pozorný. A tak udrelo na druhej strane - Doughty ukryl strelu zápästím za súperovho obrancu a svojím druhým gólom v zápase rozhodol o dvojbodovom zisku pre zámorský tím.

B-skupina (Ľadový palác Boľšoj):

Fínsko - Kanada 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 38. Ruutu (Väänänen, J. Jokinen) – 14. Doughty (Weber, Crosby), 63. Doughty (Carter). Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Pollock - Kovachik (obaja Kan.), Deďuľa (Biel.), vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 11.263 divákov.

Fínsko: Rask - Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Immonen, Granlund – Ruutu, O. Jokinen, Korpikoski – Aaltonen, Kontiola, J. Jokinen – Komarov, Lehterä, Pilhström

Kanada: Price – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis – Crosby, Bergeron, Benn - Perry, Getzlaf, Duchene - Carter, Toews, Marleau - Nash, Tavares, Sharp - Kunitz