Kuzminová s najhoršou streľbou tretia od konca, Domračevová získala tretie zlato

Anastasia Kuzminová sa v cieli pretekov s hromadným štartom na 12,5 km neubránila slzám
Anastasia Kuzminová sa v cieli pretekov s hromadným štartom na 12,5 km neubránila slzám

SOČI - Bieloruská biatlonistka Daria Domračevová skompletizovala zlatý hetrik na zimných olympijských hrách v Soči. Slovenka Anastasia Kuzminová pokazila streľbu a obsadila tretie miesto od konca. V cieli sa neubránila slzám.

Domračevová po víťazstvách v stíhacích a vytrvalostných pretekoch dominovala v komplexe Laura v Červenej Poľane aj v pondelkových pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km.

Domračevová zaváhala v celej súťaži iba jediný raz na strelnici a zvíťazila s náskokom 20,2 s pred Češkou Gabrielou Soukalovou. Bronzovú medailu si skvelým finišom vybojovala Nórka Tiril Eckhoffová, ktorá o sekundu predstihla Nemku Evie Sachenbacherovú-Stehleovú.

Domračevová je prvou ženou s tromi zlatými medailami z biatlonových pretekov na jedných olympijských hrách. Medzi mužmi to dokázali Ole Einar Björndalej a Michael Greis.

Jediná slovenská zástupkyňa Anastasia Kuzminová v konkurencii 30 pretekárok obsadila 27. miesto s odstupom 3:24,7 min, keď celkovo päťkrát minula na strelnici niektorý z terčov.

"Dnes to boli ťažké preteky, som aj trošku nachladnutá. Bohužiaľ, dnes to nevyšlo. Trošku som sa cítila chorá, ale napriek tomu som sa pokúsila zabojovať a držať krok s Darjou Domračevovou," povedala v cieli pre RTVS Kuzminová.

Zlatá medailistka z rýchlostných pretekov Kuzminová je jedinou biatlonistkou, ktorá v Soči zatiaľ zdolala skvelú Domračevovú. Biatlonistky ukončili individuálnu časť svojho vystúpenia na zimných olympijských hrách 2014 a na programe už budú mať len miešané štafety a klasické štafety.

VÝSLEDKY (pod obrázkom)

Biatlon - ženy:

Preteky na 12,5 km s hromadným štartom: 1. Daria Domračevová (Biel.) 35:25,6 min (1 tr. okr.), 2. Gabriela Soukalová (ČR) +20,2 s (1), 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) +27,3 (1), 4. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +28,3, 5. Teja Gregorinová (Slovin.) +39,4, 6. Monika Hojniszová (Poľ.) +54,9, 7. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1:01,5 min (2), 8. Olena Pidgrušná (Ukr.) +1:11,5 (0),... 27. Anastasia Kuzminová (SR) +3:24,7 (5) 

PRETEKY SME SLEDOVALI PRIEBEŽNE:

Preteky odštartovali. Slovenská reprezentantka priebežne štvrtá.

Tora Bergerová mala na prvom kilometri pád, vyletela z trate, ale pokračuje. Kuzminová je priebežne prvá, má rovnaké umiestnenie ako štartové číslo.

Kuzminová na čele pelotónu, priebežne asi štvrtá, ale len o pol dĺžky lyže.

Na prvú streľbu prichádza Kuzminová na druhom mieste. Nedržala sa zbytočne na čele.

Prvá streľba v podaní Kuzminovej bezchybná. Skvelé! Kuzminová priebežne prvá.

Bieloruska Darja Domračevová potvrdzuje obrovskú formu na týchto olympijských hrách. Už sa dostala na prvé miesto.

Strašná trať v Soči, ďalší pád. Padla Zajcevová, do nej vrazila ďalšia zo súperok, no obe pokračujú. Miestami tieto preteky pripomínajú formulu 1.

Druhá streľba, Kuzminová priebežne piata. Čakajú ju dva trestné okruhy, za dva chybné výstrely. 300 m navyše pre slovenskú reprezentantku.

Kuzminová na tretiu streľbu prišla z hĺbky štartového poľa, aj na tretej streľbe netrafila dva terče, čo znamená ďalšie dva trestné okruhy. 

Priebežné poradie po 8,4 km: 1. Domračevová (Biel), 2. Soukalová (Česko), 3. Sachenbacherová (Nem.)... Kuzminová na poslednom, 29. mieste.

Na poslednej streľbe Domračevová bezchybná. ide si po zlato. Strieborná Češka Soukalová. Kuzminová bežala po chybe aj na poslednej streľnici ďalší trestný okruh. Žiadna iná pretekárka v štartovom poli nemala horšiu streľbu ako Anastasia Kuzminová. Slovenská reprezentantka napokon tretia od konca s viac ako trojminútovou stratou. Na treťom mieste Nórka Eckhofová.

Kým mužské biatlonové preteky s hromadným štartom výrazne ovplyvnilo počasie, ženské sa v pondelok večer uskutočnia podľa plánu. Hmla nad areálom Laura nad Soči zmizla a ženy vrátane Anastasie Kuzminovej mohli odštartovať v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom. Bežalo sa na dva a polkilometrových okruhoch.


Zdroj:
športky, SITA
Foto:
RTVS

DISKUSIA