V biatlonovej štafete bez medaily: Kazár tesne prehral finiš s Kuzminovej bratom

To je radosť! Nór Emil Hegle Svendsen v cieli biatlonovej štafety.
To je radosť! Nór Emil Hegle Svendsen v cieli biatlonovej štafety.

ČERVENÁ POĽANA - Víťazstvo v pretekoch miešaných štafiet biatlonistov na zimných olympijských hrách v Soči si v stredu vybojovali reprezentanti Nórska. Strieborní Česi zaostali o 32,6 s a bronz získali v komplexe Laura v Červenej Poľane v premiére tejto disciplíny na zimnom olympijskom sviatku Taliani (+58,2 s). Slovenské kvarteto v zložení Janka Gereková, Anastasia Kuzminová, Pavol Hurajt, Matej Kazár obsadilo 6. miesto s odstupom 1:47,7 min za víťaznými Nórmi. Tesne pred Matejom Kazárom došprintoval Kuzminovej brat Anton Šipulin v tíme domáceho Ruska. Po zlate Anastasie Kuzminovej v šprinte a 5. mieste Adama Žampu v superkombinácii je to tretie najlepšie umiestnenie Slovenska v rámci súťaží na zimných olympijských hrách. Šiesta bola aj Kuzminová v stíhacích pretekoch.

Víťazní Nóri sa predstavili v hviezdnom zložení Tora Bergerová, Tiril Eckhoffová, Ole Einar Björndalen a Emil Hegle Svendsen a boli úplne suverénni. Už 40-ročná legenda Björndalen rozšíril svoju jagavú zbierku zo ZOH na 13 medailí (8-4-1), čím prekonal doteraz najdekorovanejšieho olympionika histórie zimných hier krajana a bežca na lyžiach Björna Dählieho (8-4-0). Zároveň ôsmou zlatou sa Björndalen v tomto smere vyrovnal Dähliemu. 

PRETEKY SME SLEDOVALI PRIEBEŽNE:

Jana Gereková v úvode na šiestom mieste. Na čele Češka Veronika Vítková, neskôr Tora Bergerová.

Na prvej streľbe Slovenka trikrát dopĺňala náboje, do trestného kola našťastie nemusela. Na špicu stráca 26 sekúnd a je na 12. mieste.

Druhá streľba v podaní Gerekovej: ušetrila jeden náboj, ale veľa času stratila pri dobíjaní. Strieľala až 44 sekúnd a je jedenásta. Na čele Taliansko, Česko, Ukrajina. Líderka Wiererová strieľala len 23 sekúnd - na strelnici naše strácajú.

Na prvej odovzdávke mala stratu 37 sekúnd. Bežecky trať zvládla solídne. Teraz za Slovensko na trati Kuzminová.

Kuzminová stiahla stratu na 32 sekúnd, momentálne je deviata. Výborne, sťahuje stratu.

Švajčiarka Zelina Gasparinová padla v jednej zo zákrut. Jej tím momentálne na 13. priečke.

Anastasia Kuzminová na streľnici musela dobíjať trikrát, čo je veľa. Momentálne na 8. pozícii so stratou 55,8 s. Prvé Nórsko vďaka perfektnej streľbe Eckhoffovej.

Skvelá Kuzminová je na 7. pozícii a odstup znížila vďaka skvelému šprintu na 49.5 s.

Výborná streľba Kuzminovej v stoji - nemusela dobíjať, nemusela trestný okruh a zdržala sa len 24 sekúnd - priebežne na 5. pozícii.

Slovensko štartovalo na 12. priečke, momentálne je Kuzminová na piatom mieste. Výborne.

Kuzminová na odovzdávke piata, so stratou na štvrté Poľsko necelých 11 sekúnd. Na trati Pavol Hurajt.

Výborne, Hurajt si polepšil o štyri sekundy, drží si piate miesto.

Nór Ole Einar Björndalen s bezchybnou streľbou a predbehol tak českú štafetu. Prvé Nórsko. Skvelá správa aj pre Slovensko. Na štvrtom mieste Pavol Hurajt priebežne, po bezchybnej streľbe v ľahu.

"Vôbec to nebola optimálna streľba, ale s behom som spokojná, stiahla som vďaka tomu stratu zo streľnice. Žiadnu taktiku sme nevymýšľali, to sa ani nedá. Každý ide najlepšie, ako vie. Jedine že sme to rozhodili dobre na úseky," povedala v rýchlom rozhovore pre RTVS Gereková.

Streľba v stoji (spolu 6. streľba): Velikán Björndalen s bezchybnou streľbou, Čech Jaroslav Soukup musel dobíjať a s odstupom druhý. Slovák Hurajt musel dvakrát dobíjať, zdržal sa na strelnici 38 sekúnd a priebežne na bronzových Talianov stráca necelých 25 sekúnd.

Posledná odovzdávka: Nóri a Česi už na odovzdávke, Slováci ešte na treťom úseku 1600 m. Slovensko na odovzdávke piate so stratou na 4. miesto 11 sekúnd. Na trati finišman Matej Kazár.

Matej Kazár spadol už po 900 metroch, ďalšia strata niekoľkých sekúnd. A dúfajme, že ho bolesť nebude obmedzovať, že si nezničil pušku. Stále piaty so stratou 24 sekúnd a náskokom len 5 sekúnd.

Na 7. strelnici bezchybný Nór Swendsen, rovnako aj Čech Ondřej Moravec. Výborný aj tretí Talian Lucas Hofer. Štvrté Nemecko, piate Francúzsko a o dĺžku lyže šieste Slovensko s Matejom Kazárom - perfektná streľba.

"Dusí ma kašeľ, ale to je po pretekoch normálne. Dnes bol výkon každého heroický. Janka veľmi dobre bežala, ja som sa tiež snažila, škoda tej streľby v ľahu. Nikoho neprekvapuje perfektná streľba Pavla Hurajta, snáď bude so sebou spokojný aj Matej Kazár. Škoda toho, že Rusko s mojím bratom je na tom zle. Každý výsledok horší ako tretie miesto nie je dobrý," povedala v rýchlom rozhovore pre RTVS Anastasia Kuzminová.

Rusko je priebežne šieste, jej brat Anton Šipulin beží švrtý úsek.

Posledná strelnica: Nóri bezchybní, Svendsen sa už tešil zo zlata po svojej streľbe. Slovák Kazár je piaty, po tom, ako sa prepadáva pre vyčerpanosť z choroby Francúz Fourcade. Bojuje o umiestnenie s Kuzminovej bratom Šipulinom, priebežne je pred Rusom.

Finiš: V cieli prví Nóri, tešia sa. Druhé Česko, obrovský úspech pre našich susedov v premiére zmiešanej štafety v biatlone na olympijských hrách. Tretie Taliansko, štvrté Nemecko. Slovensko napokon šieste, tesne pred Matejom Kazárom došprintoval Kuzminovej brat Anton Šipulin.

"Škoda, že Matej nedal Šipulina na cieľovej páske. Pri páde na trati zlomil pažbu, čo je tiež škoda. Dnes to bol dobrý výkon z našej strane. Prvý raz som zažil jedny preteky so ženami, bolo to zaujímavé. Postavili sme to najlepšie, čo sme mali, a skončili sme na šiestom mieste, to nie je zlé," hovoril v cieli pre RTVS Slovák Pavol Hurajt, ktorý bežal tretí úsek.

Slováci nenastúpili na štart pretekov s hromadným štartom ako favoriti. "Šieste miesto je výborné umiestnenie na olympiáde, netrafil som len jeden terč. Streľba bola super, aj bežecky výborne. Celá štafeta sa môžeme teraz tešiť," neskrýval radosť Matej Kazár.

Miešané štafety na 2 x 6 km žien a 2 x 7,5 km mužov majú na zimných olympijských hrách premiéru. Na posledných troch svetových šampionátoch vyhralo túto disciplínu Nórsko. Jediné preteky Svetového pohára v sezóne v Östersunde sa skončili v novembri triumfom českej štvorice.

Matej Kazár pri páde zničil pušku, čo ho maximálne mrzelo, keďže v sobotu ho ešte čaká štafeta mužov, kde bude musieť použiť náhradnú zbraň. (Foto: RTVS)


Zdroj:
športky, SITA
Foto:
RTVS, SITA

DISKUSIA