Barteková rada odovzdala medaily Čechom: Slovenská strelkyňa nadšená hviezdnym Björndalenom

Danka Barteková
Danka Barteková

SOČI - Slovenská strelkyňa a zástupkyňa športovcov v Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV) Danka Barteková mala v posledný týždeň ZOH 2014 v Soči šancu až dvakrát zavesiť na krk medaily úspešným pretekárom v severskej kombinácii či biatlone. Vo štvrtok večer ocenila cenným kovom aj striebornú českú zostavu zo súťaže v miešaných biatlonových štafetách.

"Mám veľkú radosť z toho, že som medaily odovzdávala práve českému tímu. Vedeli sme si vo svojom jazyku pogratulovať a trochu sme sa aj porozprávali. Bol to veľmi emotívny moment. Navyše sa prepisovala história, pretože Nór Ole-Einar Björndalen sa stal členom komisie športovcov MOV a odo mňa získal medailu, o ktorú predstihol svojho krajana Dählieho," prezradila vo štvrtok večer 29-ročná športovkyňa aj funkcionárka. Stáť vedľa famózneho rekordéra a čoskoro aj kolegu v MOV bola pre Slovenku príjemná skúsenosť.

"Niekedy stretnete človeka, ktorý má jednu medailu a nedá sa s ním porozprávať. Potom ste s osobnosťou či ikonou ako je Ole-Einar Björndalen. Bavili sme sa asi pol hodinu o tom, čo ho čaká v komisii. Na mňa pôsobil ako veľká osobnosť, nielen čo sa týka športu, ale aj ľudsky. Myslím si, že je to správny človek, ktorý sa dostal do komisie," prezradila bronzová medailistka z OH 2012 v Londýne v ženskom skeete.

Danka Barteková už najnovšie môže porovnať pocity z prijímania aj odovzdávania olympijských medailí. "Nemyslela som si, že sa ma to teraz až tak dotkne. Dokonca mi aj slzička vypadla pri myšlienke, že práve som ľuďom odovzdala medailu, ktorá im možno zmení život. Je veľkou odmenou za niekoľko rokov tvrdej driny. Stáť tam bol pre mňa obrovský emotívny zážitok," prezradila rodáčka z Trenčína.

V čiernomorskom letovisku už slovenská strelkyňa toho absolvovala veľa: pred začiatkom ZOH niesla pochodeň, aktívne sa zapájala do zasadnutia MOV, s Vitalijom Smirnovom moderovala slávnostnú večeru s mnohými politickými špičkami, či odovzdávala medaily športovcom.

"Keď som ešte len doma myslela na odchod na olympiádu, tak som si myslela, že si to tu užijem a budem mať veľa voľného času. Fakt je, že som sa vôbec nezastavila, je to drina od rána do večera. Prvý týždeň bol o tom, že som sedela v zasadacej miestnosti a počúvala veľmi zaujímavé veci. Človek ani nemá chuť odísť, pretože sa tam varila olympijská budúcnosť. Tento týždeň je trochu voľnejší - odovzdávanie medailí, pracovné obedy či večere aj s MOV či členmi iných národných olympijských výberov. Tieto povinnosti sú veľmi príjemné a čo je pre mňa najpríjemnejšie, môžem sa zúčastniť na ktorýchkoľvek pretekoch ako divák, môžem si súťaže pozrieť z dobrých miest a zažiť atmosféru,“ informovala Danka Barteková, ktorá bola vo voľnom čase podporiť Slovákov priamo na športoviskách.

"Stihla som niekoľkokrát hokej, bola som fandiť našim. Bola som aj na biatlone, kde som si nenechala ujsť Nasťu. Bohužiaľ jej to vtedy práve nevyšlo, ale tešila som sa, že som videla preteky naživo. Navštívila som skokanské mostíky či finále ženského hokeja USA - Kanada. Nesmiem zabudnúť na krasokorčuľovanie v stredu večer. Držala som palce našej Nicole Rajičovej. Všade, kde sú Slováci, mám to blízko a možnosť, tak veľmi rada chodím, fandím a zažívam tú atmosféru," doplnila.

Danka Barteková má na ZOH 2014 stále veľa práce. Robí ju s obrovským zápalom a nasadením. "Počas môjho druhého týždňa som mala veľkú možnosť stretávať sa s mnohými športovcami, pretože som mala ´šichty´ vo všetkých troch olympijských dedinách. Denne som strávila tri hodiny v jedálni a lákala som ľudí, aby išli voliť, využili si svoje právo a odovzdali hlas svojim favoritom do komisie športovcov. Veľmi sa teším, že sme mali 80-percetnú účasť. Pre mňa bolo úžasné stretávať sa so športovcami, trochu sa s nimi porozprávať a dať im najavo, že ich nechcem otravovať, ale som tu pre nich. Chcem byť prvou kontaktnou osobou, ak by mali nejaký problém a potrebovali pomôcť v rámci MOV," prezradila úspešná skeetarka a dodala svoj názor aj na to, ako ZOH v Soči vnímajú športovci.

"Zatiaľ som sa nestretla s jediným problémom od športovca. Len Frankie Fredericks (člen MOV, pozn.) mi so silnou dávkou humoru povedal o jedinom probléme v horskej dedine, že v jedálni nemajú známu celosvetovú sieť rýchleho občerstvenia. Myslím si, že to musíme predostrieť ako vážnu tému na rokovanie komisie športovcov a možno sa to na budúcej olympiáde zmení," zavtipkovala si D. Barteková.


Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA