Radosť Švédov v Soči: Fínov poslali do boja o bronz, čakajú na finálového súpera

Sme vo finále! Toto je skutočná radosť po víťazstve v severskom derbySme vo finále! Toto je skutočná radosť po víťazstve v severskom derby Zdroj: SITA

SOČI - Hokejisti Švédska sa stali prvými finalistami olympijského turnaja v Soči. V piatkovom úvodnom semifinálovom súboji v Boľšoj aréne zvíťazili nad odvekými rivalmi z Fínska tesne 2:1 a po ôsmich rokoch si tak opäť zahrajú na zimných olympijských hrách o zlato.

Úradujúci majstri sveta síce prehrávali od 27. minúty po góle Olliho Jokinena, no ešte v druhej tretine stav otočili zásluhou kanoniera Louia Erikssona a presnej delovky obrancu Erika Karlssona.

Tri korunky tak zostávajú jediným tímom, ktorý si drží v Soči stopercentnú bilanciu - všetkých päť svojich zápasov vyhral v riadnom hracom čase. Vo finále ZOH sa predstavia prvýkrát od Turína 2006, vtedy získali aj svoj posledný olympijský titul.

"Tvrdo sme sa napracovali na tomto víťazstve a postupe do finále. Bolo úžasné, ako sme dokázali ubrániť oslabenie troch proti piatim v prvej tretine. Víťazná strela Erika Karlssona bola prekrásna. Keď sme vstupovali do tretej tretiny, boli sme dostatočne sebavedomí. Verili sme, že víťazstvo ubránime. Mali sme svoj herný systém a ten sme dodržali. Tešíme sa na finále. Verím, že nám ešte zostala nejaká energia na rozhodujúci súboj o zlato," komentoval švédsky brankár Henrik Lundqvist.

Jeho spoluhráč z útoku Daniel Sedin vystihol podstatu víťazstva takto: "Dali sme parádny gól z presilovky a treba povedať, že efektivita v početnej výhode nás drží počas celého turnaja. Veľký podiel má aj brankár Henrik Lundqvist. Je v pohode a jeho dôležité zákroky prichádzajú v pravý čas."

Na súpera čakajú do večera, bude ním víťaz zámorského derby USA - Kanada (hrá sa o 18.00 h nášho času).

Semifinále - Ľadový palác Boľšoj:

Švédsko - Fínsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Góly: 32. Eriksson (Jon. Ericsson, Bäckström), 37. Karlsson (Steen, Sedin) – 27. O. Jokinen (Vatanen). Rozhodovali: Olenin (Rus.), Peel (USA) - Amell, Carlson (obaja Kan.), vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0.

ŠVÉDSKO: Lundqvist - Jon. Ericsson, Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson – Alfredsson, Berglund, Steen – Eriksson, Bäckström, Sedin – Silfverberg, Johansson, Landeskog – Jim. Ericsson, Krüger, Hagelin – Nyquist

FÍNSKO: Lehtonen - Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Immonen, Granlund – Ruutu, O. Jokinen, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, Korpikoski – Komarov, Lehterä, Pihlström

Viac o téme: Hokej Víťaz Derby Radosť Finále Soči Postup Švédsko Fínsko 2014 Olympijské Hry Súper Turnaj ZOH Severské Sefiminále
  • Zdroj: TASR, SITA