Infarktový finiš štafety: Domáci Rusi vybojovali zlato, Slovensko na 12. mieste

Víťazná ruská štafetaVíťazná ruská štafeta Zdroj: SITA

ČERVENÁ POĽANA - Biatlonová štafeta Rusov v zložení Aleksej Volkov, Jevgenij Ustiugov, Dmitrij Malyško a Anton Šipulin si na 4x7,5 km trati vybojovala poslednú 11. zlatú medailu na ZOH v Soči. O striebro sa zaslúžili Nemci so stratou 3,5 sekundy a o bronz Rakúšania s odstupom 29,8 sekundy. Slováci s Pavlom Hurajtom, Tomášom Hasillom, Miroslavom Matiaškom a Matejom Kazárom finišovali na 12. mieste (+3:07,9).

Muži uzatvorili na Červenej Poľane biatlonový program 11 disciplín a slovenské kvarteto medzi 19 štartujúcimi nastúpilo s číslom 11. V zostave Pavol Hurajt, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško a Matej Kazár sa pokúsilo v areáli Laura dôstojne zavŕšiť účinkovanie v Soči, ktoré výprave doprialo zlatú medailu zásluhou geniálneho šprintu Anastasie Kuzminovej.

Najväčší favoriti Nóri, ktorí dominovali aj pred štyrmi rokmi vo Vancouveri, sa pokúsili obhájiť zlato z Vancouveru a dopriať aj svojmu kolegovi Ole Einarovi Björndalenovi, ktorý bol vždy súčasťou zlatého nórskeho kvarteta, nielen pred štyrmi rokmi, ale aj v Salt Lake City'02. Najúspešnejší športovec histórii ZOH si v Soči pred štafetami zvýšil rekordnú zbierku na 8-4-1 a od svojho krajana bežca na lyžiach Dählieho (8-4-0) sa mohol ešte výraznejšie odlíšiť, no o ďalší vzácny kov ho pripravilo zakolísanie Svendsena na záverečnom úseku.

Od Pavla Hurajta na prvom úseku sa žiadalo najmä rýchlo a presne obe položky zastrieľať. V bezvetrí mu ležka vyšla perfektne za 24 sekúnd, rovnako ako on však neurobili chybu 15-ti a žiaden zo štartovného poľa nebežal trestný okruh. Na 'stojke' Kanaďan Le Guellec nevyčistil jeden terč a z prvého miesta klesol až na 17-te. Opäť perfektne mieril Hurajt, dostrieľal ako štvrtý za 22 sekúnd a splnil presne to, čo sa od neho vyžadovalo, navyše, ako sa vyjadril, vo svojich posledných pretekoch v kariére, vrátane seriálu Svetového pohára. Na odovzdávke boli najrýchlejší Nóri s Tarjei Boeom pred Nemcom Lesserom (+10,3) a Rusom Volkovom (+16,1), Hurajt na 6. priečke (+30,0).

Pred Tomášom Hasillom sa vynorila na druhom úseku ťažká úloha. Pole sa roztrhalo, postupne bežecky oproti konkurencii strácal, aj keď sa veľmi snažil udržať tempo. 'Ležku' však zastrieľal stopercentne a vybehol zo strelnice na 4. mieste, ktoré pred streľbou patrilo USA, no Currier bežal až tri trestné okruhy. Do jeden minúty rozostupu sa ešte zmestilo 11 štafiet a tlak na psychiku narastal. Hasilla na tretí terč v 'stojke' dobíjal (celková strelecká bilancia 0+0, 0+2), klesol na 9. miesto a na odovzdávke bol 11-ty, s odstupom 1:00,2 min na vedúceho Nóra J.T. Boea.

Tretí úsek patril na čele lietajúcemu Björndalenovi. Všetky oči na štadióne Laura viseli na každej jednej rane. Jeho na červeno namaľovaná malokalibrovka sa v 'ležke' nemýlila, Miroslav Matiaško dobíjal len raz. 'Stojka' Björndalena zaváňala genialitou, trvala len 20 sekúnd, no ani ona ešte výraznejší náskok pre Nórov nevytvorila. Všetci Slováci tlačili Matiaška do výstrelov a aj keď dobíjal len raz (0+1, 0+1), strelecký čas 1:12,0 min bol deprimujúci. Neustále sa však živila nádej na umiestenie v top desiatke, keď na odovzdávke figuroval 11-ty (+2:08,6).

Do záverečného úseku vbehol prvý Nór Svendsen, druhý Nemec Schempp (+2,0), tretí Rus Šipulin (+16,6). 'Ležku' pálili Svendsen a Schempp súčasne, s nepatrnou stratou Šipulin a Rakúšan Landertinger. Dobíjaniam sa síce nevyhli, no nikoho nezvýhodnili a o ničom sa nerozhodlo. Matej Kazár dobíjal s náhradnou zbraňou, po tom, čo si zlomil pažbičku vo finiši mix štafiet, na štvrtý terč. Záverečné streľba vyvolala eufóriu v nemeckom tábore, aj v ruskom, Landertinger dobíjal raz a Svendsen dokonca musel odkrútiť trestné koliečko. Schemppa od Šipulina delila 4,1 sekundy a obaja bojovali pre svoju krajinu o premiérové biatlonové zlato v Soči. Ďaleko za nimi sa vytrápil Matej Kazár (0+2, 1+3), bežal trestný okruh a stratil nádej zabojovať o umiestenie v najlepšej desiatke.

Finiš bol infarktový, Šipulin tesne pred štadiónom predbehol Schemppa a v záverečných metroch si už víťazstvo v burácajúcej kulise nenechal vziať.

Pavol Hurajt si na sklonku kariéry schuti zastrieľal, rýchlo a bezchybne. "Nezafúkalo, takže sa mi triafalo dobre," skonštatoval. "Vývin bol zaujímavý, najskôr sme sa poriadne tlačili, postupne sa pole ako už tradične roztrhalo, no nie úplne. Ja som si už do cieľa zafinišoval s vedomím, že definitívne končim s aktívnym biatlonom."

Pre Tomáša Hasillu vyznela prvá streľba výborne, v druhej niečo pri dobíjaní stratil. "Rezervné náboje boli v stojke dosť dôležité, už som sa nemohol vnoriť do skupinky, ktorá by mi v tempe pomohla. Trať bola ťažká, v závere sa už dýchalo horšie, sily odbúdali."

Výsledky štafety mužov na 4x7,5 km: 1. Rusko (Aleksej Volkov, Jevgenij Ustiugov, Dmitrij Malyško, Anton Šipulin) 1:12:15,9 (0 tr. okr.+8 dobíjaní)), 2. Nemecko (Erik Lesser, Daniel Böhm, Arnd Peiffer, Simon Schempp) +3,5 (0+2), 3. Rakúsko (Christoph Sumann, Daniel Mesotitsch, Simon Eder, Dominik Landertinger) 29,8 (0+7), 4. Nórsko 54,4 (1+5), 5. Taliansko 59,6 (0+11), 6. Slovinsko 1:27,2 (0+5), 7. Kanada 1:30,3 (1+10), 8. Francúzsko 1:30,5 0+7), 9. Ukrajina 2:05,2 (0+7), 10. Švédsko 2:16,1 (0+5), 11. Česko 2:56,0 (0+5), 12. Slovensko (Pavol Hurajt, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Matej Kazár) 3:07,9 (1+9), 13. Bielorusko 3:46,4 (0+5), 14. Švajčiarsko 3:59,9 (0+10), 15. Bulharsko 5:22,5 (2+8), 16. USA 5:23,2 (3+12), okruh späť Estónsko, Kazachstan, Poľsko

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy