Obrovské sklamanie Sagana: Svoj výkon z Flámska poriadne skritizoval

Peter Sagan Peter Sagan Zdroj: cyclingnews.com

OUDENAARDE - Švajčiar Fabian Cancellara sa stal víťazom ďalšieho z pätice cyklistických monumentov Okolo Flámska. Na 260 km trati zo západu na východ Flámska medzi Bruggami a Oudenaarde obhájil vlaňajšie prvenstvo, tentoraz však v závere nebojoval o víťazstvo so Slovákom Petrom Saganom, ktorý prišiel do cieľa s takmer poldruhaminútovým odstupom na 16. mieste.

Slovenský šampión Peter Sagan sa od začiatku pohyboval na čele pelotónu a kontroloval si vývoj pretekov. Nevyhol sa síce technickým problémom, ale nezaplietol sa do žiadneho pádu. Výrazne mu pomáhali aj tímoví kolegovia. Prvý prejazd legendárneho Paterbergu poriadne preriedil pelotón. Vtedy sa začali naozajstné preteky. Necelých 20 km pred cieľom, keď boli vpredu Stijn Vandenbergh a Greg van Avermaet, zaútočil z poľa favoritov Fabian Cancellara, ktorého sa dokázal držať len Sep Vanmarcke. Sagan trocha strácal a pri druhom výstupe na Paterberg sa poriadne vytrápil a výraz jeho tváre naznačoval, že rezignoval na stíhanie súperov. Vpredu jazdila štvorica cyklistov, ktorá postupne zvyšovala náskok pred prenasledovateľmi. Záverečnú taktickú bitku napokon v šprinte vyhral Cancellara.

"Nie je nikdy ľahké vyjadriť sa k výsledku, ktorý je pre mňa sklamaním. Momentálne nemám k tomu žiadne slová. Môj výkon nebol taký, aký som práve chcel v kľúčovom momente pretekov. Keď Cancellara a Vanmarcke zaútočili na Oude Kwaremont, nebol som schopný zatlačiť tak, aby som išiel za nimi. Jednoducho, žiadne iné dôvody. Okrem toho, v skupine nebola žiadna spolupráca, aby sme dotiahli únik. Myslím si, že veľa jazdcov sa cítilo rovnako ako ja, boli to ťažké preteky ako vždy. Gratulujem Cancellarovi a tiež ostatným, ktorí boli na pódiu. Možno, že to bol len zlý deň," uviedol Peter Sagan.

Okolo Flámska alebo v pôvodnom znení Roonde van Vlaanderen boli druhým z pätorky cyklistických monumentov. Víťazstvo na 260 km dlhej trase medzi Bruggami a Oudenaarde znamená uznanie a rešpekt cyklistického sveta na dlhé roky. Okolo trate sa boli desaťtisíce fanúšikov. Cesta bola na mnohých miestach vydláždená kockami typickými pre belgické klasiky. Organizátori zaradili do itinerára pretekov aj 17 krátkych, ale o to ostrejších stúpaní. Po kockách na Oude Kwaremont sa cyklisti štverali trikrát, dva razy zasa v závere pretekov otestovali svoje sily na legendárnom Paterbergu. Preteky zo západu na východ Flámska sa začali jazdiť v roku 1913.