Bostonský maratón dokončilo aj osem Slovákov: Bodovali najmä naši veteráni

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

BOSTON - Medzi takmer 36 000 bežcami na štarte pondelkového 118. ročníka Bostonského maratónu boli aj Slováci. Podľa oficiálnych výsledkov dobehli do cieľa ôsmi. Najlepší z nich bol 30-ročný Martinčan Roman Šulhánek, ktorý časom 2:47:21 h obsadil celkovo 730. miesto, spomedzi mužov bol 691.

Najlepšia Slovenka v cieli Patrícia Gánovská zabehla najstarší maratón na svete za 3:08:24 h, celkovo obsadila 3812. priečku a zo žien bola 301.

Do prvej desiatky poradia Bostonského maratónu 2014 sa dostali dvaja slovenskí veteráni. Šesťdesiatpäťročná Tlmačanka Eva Seidlová skončila vo svojej vekovej kategórii piata za 3:55:11 h, celkovo na 16 771. mieste.

Sedemdesiatjedenročného Viliama Nováka z Bratislavy klasifikovali v jeho kategórii na 7. mieste, celkovo dobehol 14 887. za 3:48:29 h. Medzi tými, čo videli cieľ, boli aj Tomáš Kozák (3:13:39), Zuzana Trnovcová (3:17:33), Ľubomír Horňák (3:32:21) a Katarína Whelan (3:38:29).

Bostonský maratón vyhrali Keňanka Rita Jeptoová v traťovom rekorde 2:18:57 h a Američan Meb Keflezighi v osobnom rekorde 2:08:37 h. Jeptoová je po krajanke Cetherine Nderebovej (vyhrala 4-krát), Fatume Robovej z Etiópie, Nemke Ute Pippigovej a Portugalčanke Rose Motovej (všetky 3-krát) iba piata vytrvalkyňa, ktorá v Bostone triumfovala aspoň tri razy.