Jednoducho najlepší: Na vrchole síl ma čakajú ťažké skúšky, priznal Matej Tóth

Matej Tóth
Matej Tóth

BRATISLAVA - Začiatkom apríla vyšla pre slovenskú atletiku senzačná správa. Chodec Matej Tóth sa stal svetovou jednotkou vo svojom fachu. Člen banskobystrickej Dukly je v poslednom období naozaj vo forme a potvrdil to aj na podujatiach v Podebradoch a Dudinciach. Jeho forma graduje.

"Je to niečo výnimočné, podarilo sa mi to prvýkrát v kariére. Užívam si to, aj keď pre nás ten rebríček nie je taký dôležitý ako pre tenistov, kde je nasadzovanie dôležité. Pre nás sú top vrcholné podujatia leta – majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy či olympiáda. Rebríček je ale objektívny a som rád, že sa to podarilo," priznal svoje pocity Matej Tóth.

Matej vie, že posledné obdobie je pre neho výnimočné: "Dá sa povedať, že áno. Obdobie posledných dvoch troch rokov je vydarené. Na olympiáde v Londýne z toho bolo siedme miesto, na majstrovstvách sveta piate miesto. Pred štyrmi rokmi som vyhral svetový pohár. Mám na to vek žať úspechy. Tento rok je výnimočný, vyladili sme formu a mám za sebou tri kvalitné preteky, cítim sa dobre. Bez veľkej únavy a teším sa na ďalšie preteky."

Najbližšia olympiáda v krajine samby by mohla znamenať pre Mateja definitívnu bodku za jeho úspešnou kariérou. Chce sa preto rozlúčiť výborným výkonom: "Do Ria je ďaleko. Keď skončil Londýn, hneď sme na to začali myslieť. A všetko smeruje k tomu, aby bola na najvyššej úrovni. Čaká nás veľa súťaží, pretekov, ale aj oddychu, nedá sa trénovať stále počas celého roka. Sezóna je občas kolísavá, občas je forma vyšpičkovaná a verím, že vydrží. Ak sa mi vyhnú zdravotné problémy, tak Rio bude vrchol mojej kariéry."

Slovenský kladivár Libor Charfreitag bol kedysi takisto svetovou atletickou jednotkou. V rokoch 2010 až 2011 vydržal na čele rebríčka neuveriteľných 43 týždňov. Podarí sa niečo podobné aj ďalšiemu atlétovi spod Tatiet? "Veľa bude záležať aj od svetového pohára v Číne, ktorý ma čaká už o dva týždne. Borci za mnou budú mať možnosť získať silné body. Už nemám čo stratiť, tri kvalitné výkony mám za sebou, takže skôr môžem získať."

Vďaka svojej disciplíne spoznal 31 ročný Slovák aj viaceré zákutia našej zemegule. "Navštívili sme viaceré miesta. Austrália je krásna, super miesto na trénovanie a takisto aj podmienky sú tam fantastické. V Mexiku je to tiež fajn, tam som vyhral svetový pohár v Chihuahue, takže na tento štát mam veľké spomienky a veľa skúseností," hovorí o cestovaní Matej.

Dnešnú Mix Zónu moderuje Karol Jakubovič a diváci sa okrem iného môžu tešiť aj na boxera Tomiho Kida Kovácsa.


Zdroj:
Športky; zdroj Digi Sport
Foto:
SITA

DISKUSIA