Slovensko má veľkú nádej v netradičnom športe: Hliničan si brúsi zuby na olympiádu v Riu

Matej Hliničan v televízii
Matej Hliničan v televízii

BRATISLAVA - Na Slovensku vyrastá nová bedmintonová hviezda. Pre mnohých je bedminton skôr rekreačný šport, no rovnaké začiatky sprevádzali aj Matej Hliničana, aktuálnu mužskú bedmintonovú jednotku pod Tatrami.

"Mal som osem alebo deväť rokov, hrával som futbal. Jeden večer sa tatino vrátil domov a hovoril, že v Trenčíne otvorili novú halu... Vedel som, čo je bedminton za šport, ale nevedel som, že sa to hrá na profesionálnej úrovni. Myslel som si, že sa to hrá niekde na záhrade, len tak zo srandy. Šli sme to vyskúšať, zapáčilo sa mi to, asi pol roka som hrával futbal aj bedminton naraz. Potom mi prirástol k srdcu bedminton a ostal som pri tomto športe," opísal v relácii Mix Zóna v televízii Digi Sport svoje začiatky dnes už reprezentant Slovenska v bedmintone Matej Hliničan, odchovanec trenčianskeho M sport.

Futbal šiel teda bokom a Matej sa oddal svojej najväčšej vášni naplno. "Otec teraz nie je asi práve najradšej, pretože mi hovorieva, že som mohol ostať pri futbale. Aspoň by som vraj zarobil nejaké peniaze. V bedmintone nie sú peniaze," opísal Matej.

Na Slovensku sa mu začalo dariť. Sedem rokov v juniorskej kategórii neprehral jediný zápas, ale nebolo to zadarmo. Absolvovať musel viacero sústredení v zahraničí, čo nie je lacný špás. V začiatkoch to pocítila peňaženka rodičov, neskôr prišla aj pomocná ruka.

"Jediná možnosť ako byť dobrý, je trénovať v zahraničí a získať na to sponzorov. Získať sponzorov v bedmintone je veľmi náročné, našťastie mne sa to podarilo. Rozhodol som sa, že to vyskúšam po olympijské hry v Riu, ale chcem popri tom aj študovať" vysvetlil v televízii Matej Hliničan.

V juniorskom svetovom rebríčku bol Matej najvyššie na 4. mieste. Snaží sa presadiť aj medzi seniormi. I keď by sa mohlo zdať, že bedminton nepatrí medzi najnáročnejšie športy, opak je pravdou a aj on sám má na čo pracovať.

"Bedminton patrí medzi najrýchlejšie športy na svete. Je to najrýchlejší raketový šport. Smeč tam išiel rýchlosťou 493 km/h. Navyše je to veľmi rýchly šport. Za hodinový zápas dokážem nabehať toľko, čo tenisti za päť hodín," povedal Matej zapálene, čím dokázal, že bedminton je jeho vášeň.

Tenis púta v športovom svete väčšiu pozornosť ako bedminton a to nielen na tenisových dvorcoch, ale aj vďaka krásnym tenistkám. Matej má 19 rokov a tak často hodí očkom aj po kráskach, ktoré sa venujú bedmintonu. Za tými tenisovými v ničom nezaostávajú.

"Ja sa nesťažujem, mal som dlhoročnú priateľku, ktorá hrávala bedminton, takže som bol spokojný." vysvetlil slovenský reprezentant v bedmintone.

Matej má pred sebou nielen majstrovstvá Slovenska, ale aj druhú časť maturity. Zabrať musí na oboch frontoch, aby sa mohol vydať na dlhú cestu s jediným, vysnívaným cieľom. Sú ním olympijské hry v brazílskom Riu v roku 2016.

„Čaká ma neskutočne veľa turnajov. Ak teda zvládnem zmaturovať, čo bude tiež náročné... Ak mi vyjdú maturity, v júni by som chcel odcestovať do Afriky, zúčastním sa turnaja v Nigérii, potom na Mauríciu, v Keni - to sú prvé tri veľké turnaje," opísal Matej Hliničan

Vo štvrtok sa v Mix Zóne bude jazdiť na dvoch kolesách. Mediálny manažér Petra Sagana Jozef Korbel prezradí plány Tourminátora na najbližšie obdobie a v televízii Digi Sport si posvietia aj na aktuálnu situáciu vo fedcupovom tíme Slovenska. Viac tradične o 18:00 na obrazovkách televízie Digi Sport s Marekom Skáčikom.


Zdroj:
Športky; zdroj Digi Sport
Foto:
Digi Sport a SITA; video Digi Sport

DISKUSIA