Vůjtkov tím zvládol generálku pred šampionátom: Výber nádejí vydrel v predĺžení triumf s Nórskom

Mattias Norstebo, Richard Pánik a nórsky brankár Lars HaugenMattias Norstebo, Richard Pánik a nórsky brankár Lars Haugen Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská hokejová reprezentácia sa stala víťazom domáceho turnaja Slovakia Cup 2014. Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka si v záverečnom zápase na podujatí poradili s výberom Nórska, ktorý v sobotu zdolali 3:2 po predĺžení. Pre tím SR je to už ôsme celkové prvenstvo na Slovakia Cupe, prvé od februára 2011. Zápas v Bratislave bol pre oboch súperov generálkou na majstrovstvá sveta, ktoré sa v piatok 9. mája začnú v Bielorusku.

Začiatok duelu nebol pre divákov príliš pútavý. Na oboch stranách chýbala dostatočná rýchlosť a viazla kombinácia. Prvú vážnejšiu šancu stretnutia mal hosťujúci Skroder, no Ján Laco pravým betónom poslal puk do bezpečia. Ten istý hráč mohol otvoriť skóre aj v úvode 7. min, no po Šťastného chybe previedol pekný zákrok opäť Laco. Slováci potom nevyužili dve presilovky, po hrali dvakrát v početnej výhode aj Nóri a pri treste pre Haščáka už skórovali - obranca Holos napriahol od modrej čiary a puk skončil v hornom rohu Lacovej bránky - 0:1.

Aktivita slovenského mužstva na začiatku II. tretiny priniesla dobrý pokus K. Slobodu od modrej čiary, s ktorým si poradil Haugen. Tlak Slovákov sa pomaly stupňoval. V 29. min ešte neuspel obranca Marinčin, no po nevyužitej presilovke skóroval Ladislav Nagy, ktorý za Haugena poslal odrazenú strelu Šatana - 1:1. Vzápätí mal gól na hokejke Lušňák, no jeho blafák zneškodnil brankár súpera. V 36. min sa v rohu hracej plochy strhla "mela" a Brejčák s Roymarkom sa poriadne pobili. V druhom dejstve ešte Hrivík trafil žŕdku nórskej bránky a s Viedenského pokusom si poradil Haugen.

Druhý gól slovenského mužstva pridal v 44. min Lušňák, ktorý po prechode cez modrú čiaru poslal k Haugenovi slabý puk, ktorý s pomocou teču obrancu skončil v bránke - 2:1. V polovici tretej časti previedol peknú akciu obranca Marinčin a o tom, že nedosiahol gól, rozhodol až videorozhodca. Laco pred koncom duelu ešte zneškodnil pokusy Roymarka, Norsteboa aj Djupvika Lovlieho. V záverečnej power-play Nórov hostia dosiahli gól v poslednej sekunde, keď za Laca pretlačil puk K. A. Olimb - 2:2. Rozhodnutie na seba nenechalo dlho čakať, v 27. sekunde predĺženia rozhodol o triumfe Slovákov D. Skokan.

V 24. vzájomnom zápase dosiahli Slováci osemnásty triumf.

Slovensko - Nórsko 3:2 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 33. L. Nagy (Šatan), 44. Lušňák (Deyl), 61. D. Skokan (Marinčin, Čerešňák) - 18. Holos (K. A. Olimb, Djupvik Lovlie), 60. K. A. Olimb (Skroder, Holos)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:1 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Müllner - Šefčík, Valach, 8661 divákov

Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, Štajnoch, J. Brejčák, Čerešňák, Marinčin, Deyl, V. Mihálik - Šatan, Hrivík, L. Nagy - Pánik, J. Mikúš, Réway - Skokan, Viedenský, Tybor - Marcel Haščák, A. Šťastný, Lušňák

Nórsko: Haugen - Holos, Norstebo, Odegaard, Espeland, Sorvik, Bonsaksen - K. Forsberg, Hansen, Roymark - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Skroder, Ask, Djupvik Lovlie, Olden - Martinsen, Roest, S. Thoresen

Vladimír Vůjtek (tréner SR, zdroj RTVS): "Po rozpačitej prvej tretine sme v tej druhej zlepšili korčuľovanie a myslím si, že sme boli lepším tímom. V poslednej minúte sme sa trochu zľakli víťazstva, dostali sme gól v poslednej sekunde. To sa v hokeji stáva. Chlapci však išli za víťazstvom, čo potvrdili aj tým, že hneď z prvého striedania v predĺžení dali gól. Máme za sebou veľmi dobrú prípravu z pohľadu výsledkov. Máme skalpy silných tímov Ruska a Fínska, vyhrali sme Slovakia Cup. Takú dobrú prípravu sme predtým nikdy neodohrali. Do hodiny oznámim nomináciu na majstrovstvá sveta. Dopredu nebudem prezrádzať mená, ale zámorskí hráči v nej budú."

Martin Réway, útočník SR: "Nečakali sme, že na nás takto vyskočia, ale vďakabohu sme to otočili a vyhrali sme. Snažíme sa hrať v pohode, hlavne dobre do systému a z obrany."

Martin Marinčin, obranca SR: "Proti súperom tohto rangu sú to všetky nervózne zápasy, hrá sa nám proti nim ťažšie, aj na majstrovstvách sveta. Sme radi, že sme zápas dotiahli do víťazného konca. Po mojej akcii začali diváci dvíhať ruky, tak som si myslel, že je to gól, no rozhodcovia ho nakoniec neuznali. Čo sa týka tvoriaceho sa mužstva, vidím to pozitívne. Výkony na turnaji sa mi páčili, posilnili nám sebavedomie a dúfam, že ich prenesieme aj na šampionát."

Patrik Lušňák, útočník a autor druhého gólu SR: "Mal som viacero streleckých šancí, raz mi puk utiekol, druhýkrát som zasa trafil brankára do betónu. Mohol som to viac zdvihnúť. Som rád, že mi to v tretej tretine padlo. Diváci nás tlačili dopredu, bola super atmosféra, mohli sme vyhrať už v riadnom hracom čase, no sme radi aj za víťazstvo po predĺžení."

Ján Laco, brankár SR: "Myslím si, že turnaj splnil účel, tréneri si preskúšali všetkých hráčov. Každý dostal šancu, každý to mal v rukách. Z tohto pohľadu to bol užitočný turnaj. Odohrali sme osem prípravných zápasov, väčšinu sme vyhrali a účel to splnilo. Na majstrovstvách sveta si chceme napraviť chuť do hokeja po olympiáde a naladiť fanúšikov pozitívne."

Richard Pánik, útočník SR: "Cítim únavu, po dvoch striedaniach mi nohy stvrdli a hralo sa mi ťažšie. ale myslím si, že som sa rozhodol správne, že som nastúpil. Skôr sa dostanem do 'režimu'. Teraz si doma chvíľu oddýchnem a budem pripravený."

Konečná tabuľka:
1. Slovensko 2 1 1 0 0 8:5 5
2. Lotyšsko 2 1 0 0 1 5:5 3
3. Nórsko 2 0 0 1 1 2:5 1

Najlepší hráči turnaja Slovakia Cup 2014 podľa hlasovania akreditovaných novinárov:
Najlepší brankár: Lars Haugen (Nórsko)
Najlepší obranca: Marek Ďaloga (Slovensko)
Najlepší útočník: Marek Hrivík (Slovensko)