Prvé víťazstvo slovenských hokejistov na šampionáte: Krásne góly a skvelý Ján Laco

Juraj Mikúš (druhý sprava) zo Slovenska a Lars Haugen (vpravo) z NórskaJuraj Mikúš (druhý sprava) zo Slovenska a Lars Haugen (vpravo) z Nórska Zdroj: SITA

MINSK - Prvý raz so slovenskou hymnou po zápase. Naši hokejisti síce stále robili chyby a púšťali súpera do protiútokov, ale po skvelom výkone v útoku a prekrásnych góloch Ladislava Nagya, parádičke Michela Miklíka a zázračných zákrokoch gólmana Jána Laca vyhrali nad Nórskom 5:2. Duel sa začal bláznivo, v prvej tretine padli štyri góly, po dva na každej strane, ale následne Slováci pridali ďalšie tri a vďaka nim severského súpera zdolali. Pred Slovenskom, ktoré si udržalo teoretickú šancu na postup, sú ešte tri zápasy v základnej A-skupine.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 2. Tatar (J. Mikúš, Miklík), 10. Juraj Mikúš (Miklík, Ďaloga), 40. Nagy (Marinčin), 48. Nagy (Ján Laco, Ďaloga), 49. Miklík (Tatar) - 6. Bonsaksen (Stene), 12. Ask (Ken Andre Olimb, Mathis Olimb)

Vylúčenia: 4:4

Zostavy:

SLOVENSKO: Ján Laco - Sloboda, Ďaloga, Valach, Švarný, Brejčák, Marinčin, Čerešňák - Šatan, Hrivík, Nagy - Tatar, J. Mikúš, Miklík - Pánik, Marcinko, Haščák - Skokan, Šťastný, Réway - Viedenský

NÓRSKO: Haugen - Ödegaard, Holös, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Espeland - Forsberg, Röymark, Hansen - M. Olimb, K. Olimb, Bastiansen - Olden, Skröder, Ask - Stene, Martinsen, Roest

Rozhodcovia: Brueggemann (Nem.), Gofman (Rus.) - Carlson (Kan.), Fluri (Švajč.)

60' Koniec zápasu, Slovensko vďaka piatim krásnym gólom a úžasným zákrokom Jána Laca konečne vyhralo - Nórov zdolalo 5:2.
60'   Posledná minúta v tomto stretnutí. Slováci vyhrajú prvý zápas na šampionáte.
59'   Slováci doslova neriskujú, ale ešte Juraj Mikúš so Skokanom sa pustili do útoku.
55'   Posledných päť minút. Obraz hry sa nemení. Slováci hrajú rozumne, nikam sa neponáhľajú, držia puk - radšej menej striel ako riskovať, že sa k puku dostanú nórski hokejisti.
51'   Posledných desať minút zápasu. Predovšetkým sa naši nesmú uspokojiť so stavom, treba hrať naďalej sústredene. Spomeňme si na duel s Francúzskom, kde naši v tretej tretine inkasovali štyri góly a stratili zápas.

Druhý gól Ladislava Nagya Galéria fotiek (9) Zdroj: rtvs

Krásny gól Ladislava Nagya.

49' Senzácia, veľká chyba Haugena, po beckhande Nagya ho prekonal lišiacky a šikovne doslova zozadu Miklík. Neuveriteľný gól. Spoza bránky ho vopchal medzi gólmana a žrďku. Vyhrávame 5:2.
48' Skvelý Ladislav Nagy. Potvrdilo sa nedáš-dostaneš. Jeden z Nórov neprekonal Jána Laca a na opačnej strane strelil skutočne dôležitý gól Nagy. Od modrej potiahol puk a prekrásne prestrelil Haugena. Pri góle si pripísal asistenciu aj gólman Ján Laco.
44'   Šatan uvoľnil Ladislava Nagya, ale neohrozil gólmana Nórov.
43' Réway vyhral buly. Juraj Mikúš s Réwayom a Skokanom. na ľade, zdá sa, že tréner poprehadzoval zostavy. Marcinko ako center prvého útoku namiesto Hrivíka.
41' Slováci sú lepší, aktívnejší, ale pozor na chyby, aby sme Nórov nepúšťali do protiútoku. Obrovská chyba na začiatku tretiny, aj teraz tam obrana zabudla na jedného z Nórov a ten šiel sám na Jána Laca. Ďaloga sa vrátil.
41' Začala sa 3. tretina.
40' Koniec druhej tretiny. Tretí raz v zápase vyhrávame, ale len prvý raz aj cez prestávku
40' Ladislav Nagy z ničoho nič prestrelil nórskeho gólmana. Slovensko vyhráva 3:2 a Nórom dalo 19 sekúnd pred druhou prestávkou gól do šatne. Dostal sa k puku, počkal si a perfektne namieril. Tešíme sa a na prestávku sa našim pôjde radostnejšie.
40' Haščákova strela na opačnej strane, dobre pálil aj Marcinko. Réway tam trafil žrďku. Škoda, nemáme vyložené šance, ale sme aktívni.
38'   Jeden z Nórov sa dostal v protiútoku až pred Laca, Švarný zapracoval v obrane. Hrá sa v plnom počte.
37'   Miklík bol nepríjemne atakovaný, Nagy a následne aj Šatan si pýtali vylúčenie za nedovolené bránenie v hre, rozhodcovia zostali neoblomní.
37'   Oslabenie naši zvládli, ale štvrtú našu presilovku hráme slabo a staticky.
37' Slovensko dostane presilovku, trest pre hráčsku lavičku Nórska. Čiarový rozhodca narátal šesť hráčov v červenom.
37'   Marcinko strela zdiaľky. Nóri našim nedovolia dostať sa pred ich gólmana. Následne počas striedania súpera Martin Réway vystrelil.
36'   Nórsky kapitán Bastiansen robí našim problémy. Nóri výborne bojujú, našich napádajú.
36'   Miroslav Šatan to schytal do tváre, ale rozhodcovia kompenzujú, ani nám neodpískali v prvej tretine niečo podobné.
35'   Šatan korčuľuje za pukom po šanci Nórov, ale nestihol ho a rozhodcovia pískajú zakázané uvoľnenie.
32' Juraj Mikúš inkasoval krošček, no rozhodca nič a následne sa slovenský hokejista pokúsil odplatiť faul a na jeho skutok už rozhodcovia zareagovali. Ide na trestnú lavicu.
31' Miklík spadol, ešte Juraj Mikúš v šancu a Slovensko bude hrať presilovku. Bastiansen na trestnej.
29'   Sme v útočnom pásme, za bránkou Hrivík, bol v zlom uhle Pred ním Laco Nagy neúspešný. Následne Nóri v protiútoku.
29'   Aj so šťastím sme sa ubránili počas Tatarovho vylúčenia.
28'   Nóri začali presilovku hrať dobre, zavreli našich v pásme. Puk naši vyhodili až po takmer minúte.
27' Perfektne posunul Tatar puk, ale zároveň na opačnej strane zatiahol brzdu a ide na trestnú lavicu.
26'   Hrivík sa pokĺzol, riskantná kľučka Valacha a opäť sme pustili Nórov do čistej šance. Mladícka nerozvážnosť alebo ignorácia pokynov trénera? Odpovie si každý sám.
25'   Haščák hrá dnes výborne, nováčik na našej súpiske. Perfektne aj Šatan
24'   Zrazená strela našich - A je po presilovke Slovákov. Teraz Švarný za Jánom Lacom a postupne rozohrávame nový útok.
23'   Švarný, Šatan, Sloboda - nič nebezpečné.
22'   Slováci si vypracovali v presilovke šancu, mala ju elitná formácia Šatan, Hrivík, Nagy
22' Nór Trygg za hrubosť na trestnej lavici, Slováci majú presilovku. Druhú v zápase.
21'   Perfektne sa tam Slováci dostali pred nórskeho gólmana, dorážal aj Šatan, ale nepresadil sa.
21' Hrá sa druhá tretina.

Juraj Mikuš (druhý sprava) Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA
20' Máme za sebou prvú tretinu. Bláznivý zápas, dvakrát naši videli, mali aj šance na ďalšie, ale súper vždy vyrovnal.
20'   Naši stále pri puku, ale Nórov nezavreli na dlhší čas pred gólmanom. Viackrát Slováci tesne udržali puk v pásme, Nóri vyhadzovali puky.
19' Za vysokú hokejku v tvári Karola Slobodu pôjde na trestnú prvý Nór, prvá presilovka pre našich.
18'   Teraz rozhodcovia našim doslova odpustili vylúčenie. Toto je zlé, chlapci, nesmieme kopiť chyby a faulovať. Nóri sú aj vďaka presilovkám "na koni".
16'   Slováci sa dopúšťajú chýb a hoci dvakrát viedli, hrajú veľmi rozpačito. Akoby čakali na to, že Nóri budú tvoriť. A to je zlé, aktívnejší musia byť práve naši, ak chcú pomýšľať na víťazstvo.
16' Tento zákrok Jána Laca obletí celý svet! Čepeľou hokejky v páde zabránil čistému gólu.
15' V prvej presilovke mali Nóri šance, vedia ohroziť Jána Laca. Teraz našich opäť zovreli pred Lacom. A iba zázrakom z toho nebol gól.
15' Miroslav Šatan, náš kapitán sa nechal vylúčiť a ide na trestnú lavicu za podrazenie. Menej hrať hokejkou, keď ju hráči držia dvoma rukami, vtedy to zaváňa faulom. Iba pár sekúnd po návrate Marinčina.
14'   Marinčin sedáva na trestnej lavici nejak často na tomto šampionáte. A práve vylúčenia našim prehrali duel s Francúzskom, na toto si musia naši dávať veľký pozor.
13' Prvé vylúčenie, za seknutie ide na trestnú lavicu jeden zo slovenských hokejistov - Martin Marinčin. Nórsko teda dostáva výhodu presilovky.
12'   Tak toto je neuveriteľné, čo dokázali Nóri. Ani dve minúty nepotrebovali na vyrovnanie - Jána Laca prekonal tentokrát Ask. Štyri góly za necelých 12 minút, gólová prestrelka.
11. '   Skvelé, čo predvádzajú slovenskí hokejisti. Gól im dal krídla, pred gólmanom Nórov sú nebezpeční.
10' Gólová parádička Juraja Mikúša - nádherne si potiahol puk od modrej, prešiel popred brankára a presne mieril - 2:1. A to je len desiata minúta. Skvelý Mikúš sa veľa učil popri ŽIigmundovi Pálffym v Skalici, príklad si bral aj od Miroslava Šatana v Slovane v KHL.

Zápas Slovenska s Nórskom Galéria fotiek (9) Zdroj: rtvs
7'   Medzi prvým a druhým gólom sa hralo na oboch stranách, diváci videli aj boje za bránkou Jána Laca. Kým Slováci skvelo vstúpili do zápasu, inkasovali veľmi nešťastný gól. Uvidíme, ako bude zápas pokračovať.
6' Veľmi dlho sa hralo bez prerušenia, vystriedali sa všetky slovenské formácie, no Nóri po slabo nastrelenom puku vyrovnali. Puk ešte tečoval do vlastnej bránky Valach.
2' Gól. Paráda. Extrémne rýchly gól slovenských hokejistov. Novozložená formácia hneď vo svojom prvom striedaní veľmi dobre zahrala a z gólu sa tešil Tomáš Tatar po výbornom nahodení puku Miklíka.
1' Zápas sa začal.
    Slováci v dnešnom zápase nastúpia v modrých dresoch.
    Zverenci Vladimíra Vůjtka budú opäť oddychovať na ľavej striedačke arény Čížovka, na ktorej sa rozložili zatiaľ pred každým zápasom na majstrovstvách sveta.
    Zodpovednosť a disciplína budú podľa bývalého trénera reprezentácie Jána Šterbáka kľúčom k úspechu. "Hráč v reprezentácii musí byť pod tlakom a cítiť zodpovednosť. Zápasy sa nedajú brať tak, že uvidíme, či nám to vyjde,“ upozornil v rozhovore pre Športky.
    Nóri v utorok podľahli Švédom 1:2. Slováci mali deň voľna, no v stredu zahanbujúco prehrali s Francúzmi 3:5.
    Slovensko nastupuje na dnešný duel ako posledný tím tabuľky, naopak Nóri, ktorí boli pred turnajom papieroví outsideri, sú na treťom mieste osemčlennej skupiny

• Zdroj: kt; Športky